Psychologiczna strona miasta

Co w życiu mieszkańców powoduje mniejsze i większe zaburzenia psychiczne i wpływa na ich samopoczucie? Czy możliwe jest „uzdrowienie”?


Ludzie w miastach mają o 40 proc. większe ryzyko zachorowania na depresję, 20 proc. większe na rozwój zaburzeń lękowych i prawie dwukrotnie większe szanse na wystąpienie schizofrenii. Tematem przewodnim najnowszego numeru Magazynu Miasta jest psychologia miast – połączenie nauki i planowania przestrzeni, która na całym świecie zyskuje na znaczeniu. Premiera wydania już 15 grudnia.

Nowoczesne myślenie o miastach stawia przede wszystkim na dobre samopoczucie lokalnych społeczności, od których zależy przecież dalszy rozwój. – Zdrowie psychiczne ma duży związek z miejskim ruchem, relacjami międzyludzkimi, projektowaniem budynków, przestrzeni i programowaniem polityki miejskiej. Świadczą o tym najnowsze światowe badania z dziedziny psychiatrii, neurologii, geografii społecznej i antropologii medycznej, którym bardzo dokładnie przyjrzeliśmy się w najnowszym numerze  – mówi Marta Żakowska, redaktorka naczelna.

O czynnikach wpływających na jakość zdrowia psychicznego w mieście, najnowszych badaniach i obserwacjach, w specjalnym wywiadzie dla Magazynu Miasta opowiada Lyla McCay, dyrektor międzynarodowego Centrum Projektowania Miejskiego i Zdrowia Psychicznego. To jednak dopiero wstęp do podróży przez zaułki miast i związane z nimi tajemnice ludzkiego umysłu i samopoczucia… Jaki wpływ na mieszkańców może mieć gęsta sieć aptek? W jaki sposób społeczność reaguje na sytuacje stresowe? Co o związku środowiska życia w mieście i zdrowiu psychicznym mieszkańców mówią badania społeczne? Czy istnieje przepis na mądrze zaplanowane i szczęśliwe miasta?

Redakcja Magazynu Miasta przekazuje na ręce czytelników także zupełnie nowy dział: Miasto, miejsce, praca. Na jego łamach poruszane są tematy związane z przestrzeniami biznesowymi, ich konsekwencjami dla miast i mieszkańców. Jakie zasady rządzą warszawskim rynkiem nieruchomości? Czy paryską dzielnicę pracy La Défense można zaliczyć do udanych eksperymentów? O tym, można przeczytać już w najnowszym wydaniu.

Wersja elektroniczna piętnastego numeru Magazynu Miasta jest dostępna od 15 grudnia 2016 r. w księgarni na stronie www.magazynmiasta.pl. W wersji papierowej do kupienia już od 29 grudnia 2016 roku w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Magazyn Miasta jest pierwszym w Polsce interdyscyplinarnym pismem o tematyce miejskiej. Wydawany od 3 lat przez Res Publikę i Instytut Badań Przestrzeni Publicznej jako jedyny magazyn w Polsce zbiera informacje z kraju i świata dotyczące życia w mieście, w tym aktywizacji mieszkańców, terenów zielonych, polityki mieszkaniowej, starzenia się miast czy radykalnych sposobów zarządzania miastem. Czytają go zarówno architekci i aktywiści, jak i naukowcy, samorządowcy i urzędnicy. Więcej informacji na stronie: www.magazynmiasta.pl oraz na Facebooku.

Res Publica Nowa