Przestarzała kwota wolna

Podniesienie kwoty wolnej to kosmetyka. Jednocześnie warunki do obniżania podatków są obecnie niesprzyjające, a w następnych latach możemy spodziewać się ich wzrostu. Biorąc pod uwagę konieczność generalnego remontu polskiego systemu podatkowego, zwłaszcza w zakresie obciążeń […]


Podniesienie kwoty wolnej to kosmetyka. Jednocześnie warunki do obniżania podatków są obecnie niesprzyjające, a w następnych latach możemy spodziewać się ich wzrostu. Biorąc pod uwagę konieczność generalnego remontu polskiego systemu podatkowego, zwłaszcza w zakresie obciążeń płac, warto chyba sięgnąć po kompleksowe rozwiązania – o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który zaskarżył wysokość kwoty wolnej od podatku do Trybunału Konstytucyjnego, pisze Tomasz Kasprowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o kwocie wolnej od podatku. Według RPO jest ona za niska, a minimum socjalne nie powinno być objęte podatkiem. Kwota wolna od podatku to dochód, od którego podatnik nie musi płacić podatku. W Polsce wynosi 3089 złotych rocznie, czyli 257 złotych miesięcznie. Oznacza to oszczędność ok. 50 złotych miesięcznie. (dla osób w pierwszej grupie podatkowej). To mało, ale dla najbiedniejszych – sporo. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich kwota wolna od podatku powinna wynosić około 6 tysięcy złotych.

Richard Grandmorin / Flickr / CC
Richard Grandmorin / Flickr / CC

Obowiązująca w Polsce kwota jest najniższa spośród państw Unii Europejskiej, które stosują to rozwiązanie. Nie można jednak zapominać, że są kraje, w których kwoty wolnej w ogóle się nie stosuje, a ze społeczeństwem trzeba się dzielić już pierwszą zarobioną monetą i jest tam to zgodne z Konstytucją.

Inne drogi

Argumentacja rzecznika odnosi się do dochodów najbiedniejszych. Jednak kwota wolna dotyczy wszystkich, od bezdomnych po krezusów – wszyscy na niej jednakowo korzystają. Kwota jest jedną z drobnych uciążliwości naszego systemu wyliczania podatku dochodowego. Trzeba ją podzielić na miesiące i upewniać się, że nie została wykorzystana w innym zakładzie pracy. W połączeniu z pozostałymi niedogodnościami tworzy koszmar polskiego systemu podatkowego, który kosztuje znacznie więcej, niż przynosi korzyści.

Jeśli chodzi nam o rzeczywiste poprawienie dochodów najbiedniejszych – co podkreślają osoby proponujące podniesienie kwoty wolnej – może warto zastanowić się nad innymi narzędziami? Na przykład zrezygnować w ogóle kwotę wolną, a jednocześnie wyjąć spod opodatkowania najmniej zarabiające osoby? Uprości to system rozliczania podatków, a jednocześnie pomoże najbiedniejszym. Może warto dodatkowymi wpływami z likwidacji kwoty wolnej wzmocnić pomoc społeczną na poziomie gmin?

Likwidacja PIT?

Chcąc obniżenia opodatkowania pracy i ograniczania bezrobocia, warto posłuchać osób postulującycj likwidację podatków dochodowych. To znaczące uproszczenie systemu, które daje możliwość likwidacji znaczącej części biurokracji. PIT to podatek, który wnosi do budżetu stosunkowo niewiele, w porównaniu do VAT, ale wymaga dużej liczby specjalistów, by skutecznie ściągać podatki i ścigać oszustów.

Podniesienie kwoty wolnej to kosmetyka. Zwiększy dochody wszystkim – także tym, którzy jej nie potrzebują. Jednocześnie warunki do obniżania podatków są obecnie niesprzyjające, w następnych latach możemy spodziewać się ich wzrostu. Biorąc pod uwagę konieczność generalnego remontu polskiego systemu podatkowego, zwłaszcza w zakresie obciążeń płac, warto chyba sięgnąć po kompleksowe rozwiązania.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa