Przemoc. Rewers republiki

Pod podszewką demokracji skrywa się przemoc. Wywrócony na lewą stronę płaszcz republiki ukazuje swoje brudne podszycie.


O tym, gdzie zaczyna się brutalna polityka w najnowszym numerze Res Publiki Nowej w kioskach już od 27 kwietnia.

W nowym numerze Res Publica Nowa o: przemocy w demokracji, wrogości wobec uchodźców i murach, które ponownie zaczynają dzielić Europę. O agresji na wojnie, brutalności rynków finansowych i bezwzględności populizmu w czasach postpolityki. O historii przemocy gospodarczej, agresji w architekturze oraz przemocy w sztuce i wobec sztuki. Ponadto czytelnicy znajdą tekst prof. Andrzeja Ledera o historii polityki masowej w Polsce, esej prof. Przemysława Czaplińskiego o „Gwiezdnych wojnach” jako modelowym zestawieniu ustrojów politycznych oraz wywiad z dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztofem Mieszkowskim o teatrze, jakim jest parlament.

W dziale Szkoła eseju przekład nietłumaczonego dotąd eseju George’a Sorela.

W dziale Kultura esej o tym, czym jest iconoclash, a także o performansach Vanessy Beecroft jako publicznych spektaklach powtórzonej przemocy. W dziale Recenzje Wojciech Przybylski opisuje nową książkę Ulrike Guérot, a Ewa Cecuda recenzuje poemat „Danke”.

Wśród autorów numeru znaleźli się m.in. Andrzej Leder, Szymon Wróbel, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz oraz Przemysław Czapliński.

Najnowszy numer Res Publiki Nowej o przemocy w demokracji jest już dostępny w księgarni na stronie www.publica.pl/przemoc, od 27 kwietnia dostępny w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Oficjalna premiera numeru odbędzie się 27 kwietnia o godz. 19.00 w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 2/4 w Warszawie (wejście od ul. Kubusia Puchatka). Wśród uczestników debaty o przemocy w demokracji znajdą się m.in. Patrycja Sasnal, Paweł Kowal, Bartłomiej Sienkiewicz i Wojciech Przybylski. Wstęp wolny.

Res Publica Nowa to magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku należy do Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wydawany jest przez fundację Res Publica.

a blank book cover shot at an angle

Res Publica Nowa