Przemiany warszawskich przestrzeni publicznych po 1989r.

Łorsoł Anthropology Procect PRZESTRZEŃ oraz Res Publica Nowa zapraszają na otwarte seminarium „*Duma i ozdoba? Od PKiN do KDT. Przemiany warszawskich przestrzeni publicznych po 1989 roku*” Co się stało z najbardziej reprezentatywnymi punktami socjalistycznej Warszawy […]


Łorsoł Anthropology Procect PRZESTRZEŃ oraz Res Publica Nowa zapraszają na otwarte seminarium „*Duma i ozdoba? Od PKiN do KDT. Przemiany warszawskich przestrzeni publicznych po 1989 roku*”

Co się stało z najbardziej reprezentatywnymi punktami socjalistycznej Warszawy – Placem Defilad, MDM czy Stadionem X-lecia – po 1989 roku? Czym te miejsca były kiedyś, a czym są dla nas dzisiaj? Czy zamknięcie KDT i Jarmarku Europa są końcem pewnego okresu w dziejach miasta?

Na te, i inne pytania, odpowiedzą goście Res Publiki Nowej:

Karina KoziejSocjolożka miasta, konserwatorka dzieł sztuki. Publikowała m.in. w „Kulturze i Społeczeństwie”, „Kulturze Popularnej” czy „Spotkaniach z Zabytkami”, stale współpracuje z miesięcznikiem „Architektura & Biznes” oraz portalu „Bryła.pl”.

Martyna ObarskaDoktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka książki „MDM między utopią a codziennością”, bada relacje między władzą a mieszkańcami miasta w przestrzeni Warszawy i Pragi okresu komunizmu.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Góralska, studentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, uczestniczka laboratorium etnograficznego „Przestrzeń publiczna Warszawy z perspektywy antropologicznej”, członkini grupy ŁAP PRZESTRZEŃ.Podczas spotkania obejrzymy wybrane fragmenty odcinków Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1952-54 poświęconych budowie Pałacu Kultury i Nauki oraz MDM. Zaprezentowane zostaną również fotografie przedstawiające nieistniejące już Stadion Narodowy oraz Jarmark Europa.

Czas: 23 marca 2011, 19:00Miejsce: Redakcja Res Publiki Nowej, ul. Gałczyńskiego 5

Celem spotkania jest dyskusja o zmianach funkcji i wyglądu centralnych miejsc w Warszawie: Placu Konstytucji, Placu Defilad, Stadionu X-lecia. Dlaczego miejsca, które w czasach PRL stanowiły najbardziej reprezentacyjne punkty na mapie stolicy, w latach 90. tak łatwo dawały się kształtować i wykorzystywać do spontanicznych oddolnych działań – przede wszystkim handlowych? Co się z nimi dzieje obecnie? Czym te miejsca były kiedyś, a czym są dla nas dzisiaj? Czy zamknięcie KDT i Jarmarku Europa są końcem pewnego okresu w dziejach miasta?

Planowy harmonogram spotkania:19:00 Otwarcie spotkania19:05 Pokaz fragmentów archiwalnych filmów propagandowych z okresu PRL o budowie PKiN oraz MDM19:15 Pokaz slajdów obrazujących przemiany Stadionu X-lecia w Jarmark Europa19:25 Otwarta dyskusja z udziałem zaproszonych gości zakończona poczęstunkiem

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa