Prawda, kłamstwo, dziennikarstwo. Debata

Wojna informacyjna stała się codziennością, dziennikarze - żołnierzami, a obiektywizm - pojęciem teoretycznym.


Fundacja Res Publica organizuje wokół tego tematu debatę redaktorską “Prawda, kłamstwo, dziennikarstwo” w czwartek, 13 lipca o godz. 18.00 w siedzibie przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie. Wstęp wolny

Liczba nieprawdziwych informacji, czyli “fake news”, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej jest nieskończenie wielka. Blisko połowa polskich dziennikarzy przyznaje, że to ich codzienność. Podobnie jest w innych krajach. Ostatnia amerykańska kampania wyborcza była wręcz popisem ścierania się stron publikujących niesprawdzone treści. Szybkość przekazu, walka o klikalność, oglądalność, słuchalność, a w końcu władzę – zmieniła na zawsze dziennikarstwo.

– Kiedyś mówiono, że papier jest cierpliwy. Jeśli tak, to co powiedzieć o internecie, telewizji czy radiu. W gronie redaktorów zastanowimy się, jak nie stać się żołnierzem na froncie walki o informacje, kto zastawia pułapki z “fake news” i czy da się je omijać. Zapraszam na debatę “Prawda, kłamstwo, dziennikarstwo” – mówi Danuta Dobrzyńska-Schimmer, prowadząca spotkanie.

Udział w debacie zapowiedziało ponad 10 czołowych polskich dziennikarzy: Michal Kacewicz (Newsweek Polska), Eliza Olczyk (WPROST), Eliza Michalik (Telewizja Superstacja), Magdalena Rigamonti (Dziennik Gazeta Prawna), Marcin Firlej (producent telewizyjny), Łukasz Maziewski (Fakt), bloger Marcin Rey (Rosyjska V kolumna w Polsce), Marcin Antosiewicz (WP.PL), Wojciech Jakóbik (BiznesAlert), Monika Kożdoń-Dębecka (Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii UW), Barbara Głębicka-Giza (Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytet SWPS) i inni. Rozmowę poprowadzi Danka Dobrzyńska.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mehmed Agovic, redaktor z Bośni i Hercegowiny posiadający wieloletnie doświadczenie pracy w mediach krajowych i zagranicznych, wyróżniony na liście New Europe 100 za pracę na rzecz wolnych mediów na Bałkanach. W opozycji do mediów rządowych Bośni i Hercegowiny, stworzył utrzymujący się z darowizn, niekomercyjny portal informacyjny. Jest też członkiem pozarządowej organizacji Międzynarodowe Forum Bośnia, która promuje wolność słowa, profesjonalizm i rozwój mediów w Europie Południowo-Wschodniej.

Wydarzenie skierowane jest do osób śledzących bieżące wydarzenia medialne, a w szczególności studentów dziennikarstwa oraz komunikacji społecznej.

Spotkanie jest otwarte, a jego przebieg będzie transmitowany poprzez kanał Res Publiki Nowej na Facebooku. Organizatorzy przewidują także możliwość zadawania pytań i wyrażania własnych opinii słuchaczy oraz internautów w trakcie debaty.

Debata organizowana jest w ramach wydarzeń towarzyszących ogłoszeniu listy New Europe 100, która wspiera indywidualne i zespołowe innowacje w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. Partnerem wydarzenia jest Brain Bar Budapest.

New Europe 100 to projekt prowadzony przez fundację Res Publica wspierany przez Google, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki  i Financial Times, we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej. Pełna lista innowatorów z regionu oraz spis laureatów poprzednich edycji projektu znajduje się na stronie www.ne100.org, a aktualności na profilu www.twitter.com/NewEurope100

Res Publica Nowa