Praca – frustracja – radykalizacja

Problemy rynku pracy promieniują na społeczeństwo, powodując wzrost frustracji i radykalizację politycznych preferencji. Jak niepewność zatrudnienia wpływa na wybory polityczne?


Jaka przyszłość czeka rynek pracy? O tym w najnowszym numerze Res Publiki Nowej, który już za tydzień na półkach księgarń w całej Polsce.

Poziom bezrobocia we wrześniu spadł do 8,4 proc., bijąc kolejny rekord. Mimo tego wyniki kolejnych sondaży politycznych wskazują na spadek poparcia dla rządu. W najnowszym magazynie Res Publica Nowa zespół redaktorów, filozofów i analityków postanowił sprawdzić, gdzie tkwią przyczyny tego stanu rzeczy, i prześledził korelacje między sytuacją na rynku pracy, wahaniami preferencji elektoratu oraz wynikami wyborów.

– Analiza zależności pomiędzy problemami związanymi z pracą a poziomem zaufania do liderów politycznych może pomóc w poszukiwaniu lepszych politycznych rozwiązań. Pozwala też udzielić odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z radykalizacją nastrojów społecznych – tłumaczy Agnieszka Rosner, sekretarz redakcji.

O pracy, radykalizacji oraz frustracjach społecznych w kontekście Polski piszą m.in. historyk idei i filozof profesor Marcin Król w eseju Demokracja frustracji, socjolog i profesor USWPS Leszek Koczanowicz, a także analitycy rynku pracy, specjaliści w zakresie ekonomii i gospodarki: Jędrzej Malko, Karol Muszyński i Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego oraz publicyści Michał Smoleń i Tomasz Kasprowicz.

Ponadto w numerze felieton publicysty Krzysztofa Pacewicza o ewolucji stylu życia klasy pracującej oraz esej filozofa Szymona Wróbla poświęcony myśli zmarłego niedawno w Genewie profesora Bronisława Baczki. W najnowszym numerze również ankieta dot. stosunków pracy w polskich teatrach, w której głosu udzielili m.in. Karolina Ochab, dyrektor Nowego Teatru w Warszawie, i Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie; dwugłos na temat wystawy Stosunki pracy w Muzeum Współczesnym Wrocław autorstwa Karoliny Plinty (Magazyn Szum) i Piotra Kosiewskiego z Fundacji Batorego oraz nowy esej Piotra Nesterowicza o fenomenie nicnierobienia.

Najnowszy numer Res Publiki Nowej jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie www.publica.pl/praca, a już od 27 października w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa to magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku należy do Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wyróżniony za jedną z najlepszych okładek roku nagrodą GrandFront 2015. Wydawany jest przez fundację Res Publica.

a blank book cover shot at an angle

Res Publica Nowa