Poszerzamy kulturę! Spotkanie z lubelską kulturą szeroką

W środę 15 czerwca, o godz. 18 w siedzibie redakcji „Res Publiki Nowej” przy ul. Gałczyńskiego 5 aktywiści i praktycy kultury z Lublina i Warszawy dyskutować będą na temat oddolnych, obywatelskich inicjatyw kulturalnych w Lublinie. […]


W środę 15 czerwca, o godz. 18 w siedzibie redakcji „Res Publiki Nowej” przy ul. Gałczyńskiego 5 aktywiści i praktycy kultury z Lublina i Warszawy dyskutować będą na temat oddolnych, obywatelskich inicjatyw kulturalnych w Lublinie. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki „Kultura szeroka. Księga wyjścia” wydana przez Ośrodek Brama Grodzka, w której Marcin Skrzypek przedstawia działania kulturalne wymykające się schematom.

Kultura niezależna? Alternatywna? A może niszowa albo offowa? Żadne z tych określeń nie obejmują całego spektrum aktywności podejmowanych spontanicznie i oddolnie przez mieszkańców. Dlatego Marcin Skrzypek stworzył pojęcie kultury szerokiej (przekornie do wysokiej), w której mieści się wszystko to, co wolne od wpływu skostniałych instytucji publicznych.

Jakie znaczenie mają style życia, pasje i fascynacje zwykłych mieszkańców? Czy płynie z nich jakikolwiek pożytek dla całej społeczności? Czy warto przyglądać się amatorskim próbom, zamiast pójść do profesjonalnego teatru, muzeum, galerii? Co rozwijać powinna miejska polityka kulturalna? Jakie dziedziny kultury należy finansować, a z jakich nie ma pożytku dla lokalnej wspólnoty?

Dyskutować będą lubelscy i warszawscy społecznicy i artyści:

Krzysztof Księskiprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza”

Boniek Falickiprojektant skateparków, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych

Ewa Kozdrajprezeska Stowarzyszenia „Dla Ziemi”

Marcin Skrzypekczłonek Orkiestry Św. Mikołaja, koordynator Forum Kultury Przestrzeni, współzałożyciel Porozumienia Rowerowego i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Lublin ESK 2016

Łukasz Strzelczykmanager kultury, organizator koncertów i festiwali, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala”

Cezary Ciszewskireżyser, dziennikarz, varsavianista, lider ruchu „Miasta w komie” i Komórkowej Telewizji Osiedlowej

Dyskusję poprowadzi Xawery Stańczyk („Res Publica Nowa”).

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa