Polakowski: Miejskie sporty wodne

Na sztucznej fali w kanale, pod wiaduktem autostrady, w pływającym basenie. Odkrywamy nowe oblicza miejskich sportów wodnych


Pływające baseny w Berlinie

Jeszcze sto lat temu mieszkańcy Berlina mogli zażywać uroku kąpieli w Sprewie, korzystając z 11 męskich i 7 damskich plaż miejskich. Niestety na przestrzeni lat stan wody w rzece znacznie się pogorszył. O bezpiecznych kąpielach można było tylko pomarzyć, aż do 2003 roku, kiedy powstał pływający basen – Arena Badeshiff. Projekt autorstwa artystki Susanne Lorenz oraz studia architektonicznego AMP to unoszący się na powierzchni wody zbiornik wykonany z kontenera i wypełniony chlorowaną wodą. Na pomoście łączącym basen z nabrzeżem zaprojektowano strefę odpoczynku. Wprowadzenie tego punktowego rozwiązania umożliwiło pływanie w Sprewie bez konieczności oczyszczania całej rzeki. Obiekt, początkowo planowany jako tymczasowa instalacja, stał się jednak stałą atrakcją Berlina. W słoneczne dni regularnie odwiedzają go tłumy mieszkańców doceniających niepowtarzalny klimat miejsca. Pływające baseny powstały też w wielu innych stolicach Europy, a dla Nowego Jorku przygotowywany jest projekt basenu, którego ściany będą wyposażone w filtry oczyszczające wodę z rzeki.


Tekst ukazał się w 13 numerze Magazynu Miasta „Woda w mieście”, który dostępny jest już w Empikach i dobrych księgarniach na terenie kraju oraz w księgarni na www.magazynmiasta.pl

OKLADKA_lekka

Kąpieliska portowe w Kopenhadze

System kąpielisk portowych w stolicy Danii powstał dzięki długoletnim działaniom lokalnych władz na rzecz oczyszczania wody w mieście. W ramach programu rewitalizacji dawnych terenów portowych powstały też cztery sztuczne plaże: Copencabana, Svanemølle, Sluseholmen i Islands Brygge. Najbardziej znanym obiektem wchodzących w skład infrastruktury plażowej jest Islands Brygge Baths zaprojektowany przez Bjarke Ingels Group i JDS architects w 2003 roku. To pływająca konstrukcja składająca się z pięciu morskich basenów o różnym przeznaczeniu: dla dzieci, rekreacyjne i sportowe. W obiekcie można również korzystać z dwóch skoczni i obszernych tarasów plażowych. Kształt i wielkość obiektu umożliwia szybką reakcję ratownika w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pływaków. Korzystanie ze wszystkich obiektów kompleksu jest bezpłatne. Wszystkie kopenhaskie kąpieliska funkcjonują jako ogólnodostępna przestrzeń publiczna i regularnie przyciągają tłumy mieszkańców. Miasto na bieżąco monitoruje jakość wody w kąpieliskach – wyniki można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.

Basen dla surferów w Rotterdamie

W Rotterdamie powstał wyjątkowy pomysł na zaadaptowanie jednego z wielu miejskich kanałów. Inicjator projektu RiF010, Edwin van Viegen, postanowił przemienić kanał w dzielnicy Stigersgracht w akwen do surfingu. Jest to bardzo dobra lokalizacja, ponieważ w okolicy znajduje się wiele kawiarni i nowe targowisko miejskie. Pomysł zakłada wypełnienie piaskiem dna kanału i odizolowanie jego części, dzięki czemu powstanie basen. Zaplanowano również montaż generatora tworzącego półtorametrowe fale co 14 sekund. Zaprojektowany drewniany taras nad wodą i budynek wypożyczalni uczynią z niepozornego kanału miejskie centrum sportów wodnych. Oprócz surferów z obiektu będą mogli korzystać miłośnicy raftingu, scubadivingu i kajakarstwa górskiego. Projekt został nagrodzony w konkursie „City Initiative Prize”, dzięki czemu wszedł już w fazę realizacji. Wykonano symulacje komputerowe i prototyp mechanizmu wzbudzania fal na modelu. Otwarcie atrakcji przewidziano na maj 2017 roku, więc widok ludzi z deskami surfingowymi w centrum Rotterdamu może być już niedługo codziennością.

Miejski park „wodny” w Kopenhadze

Rasmus Andersen wraz ze studiem Active City Transformation z Kopenhagi postawili sobie za cel projektowanie przestrzeni publicznej sprzyjającej aktywności fizycznej. Projektanci przekonują, że dostępność infrastruktury przeznaczonej do uprawiania sportów miejskich i aktywnej rekreacji podnosi poziom zdrowia społecznego, dlatego też starają się ją przemycić w swoich projektach. Przygotowując na zlecenie władz duńskiego miasteczka Solrød projekt lokalnego parku, Andersen wraz z zespołem opracował program kształtowania terenów zieleni i infrastruktury sportów miejskich, który wzbogacono o system gromadzenia nadmiaru wody opadowej. W ramach „Vandplus” (Woda +) zaprojektowano połączone zbiorniki retencyjne, które są w stanie pomieścić 3,5 tys. m3 wody deszczowej. Przez większą część roku będą one jednak nieużywane, dlatego projektanci urządzili na ich dnie boisko, place zabaw, siłownię i strefy odpoczynku, z których można korzystać w porach suchych. Do realizacji wykorzystano materiały odporne na działanie wody. Po intensywnych opadach park zmieni się w lokalne jeziorka. Projekt jest w trakcie budowy, a otwarcie zaplanowano na lato przyszłego roku.


Interesują Cię kwestie miejskie? Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz profil na Facebooku! www.facebook.com/magazynmiasta


Sporty wodne pod wiaduktem w Zaanstadt

Autostrada A8, którą zbudowano w Holandii w latach 70., podzieliła miasto Zaanstadt i utrudniła mieszkańcom dostęp do rzeki. Przez ponad 30 lat nie udawało się zminimalizować skutków tej wielkiej, drogowej inwestycji. Wreszcie władze miasta postanowiły opracować program połączenia części miasta podzielonych przez siedmiometrowej wysokości estakadę. Przeprowadzono konsultacje społeczne, w ramach których wypracowano założenia projektu, zrealizowanego następnie przez studio NL architects. Pod wiaduktem stworzono wielofunkcyjną przestrzeń, w której skład oprócz obiektów komercyjnych i galerii street art weszły m.in. różne obiekty sportowe: skatepark, boisko oraz basen do gry w piłkę wodną. W przestrzeni pojawiły się również mniejsze elementy infrastruktury sportowej – stoły do gry w ping-ponga. W Zaanstadt gęsta zabudowa uniemożliwia rekreacyjne zagospodarowanie nabrzeża, dlatego wykonane w ramach projektu molo i punkt widokowy pod wiaduktem to jedne z niewielu miejsc w mieście pozwalających podziwiać rzekę.

Plaża miejska Hidropark w Kijowie

W Kijowie na rzece Dniepr leży wyspa nazywana przez mieszkańców stolicy Ukrainy Wenecją. Mieści się na niej Hidropark – kompleks składający się z siłowni na wolnym powietrzu, największej i najchętniej uczęszczanej plaży miejskiej w Kijowie, klubów, restauracji, boisk i miejsc do uprawiania sportów, takich jak koszykówka, siatkówka plażowa i piłka nożna. W siłowni znajdują się maszyny do ćwiczeń wykonywane na przestrzeni lat przez mieszkańców, które zostały zrobione ze spawanych części starych maszyn przemysłowych. Wyspa ma własną stację metra, co ułatwia korzystanie z jej atrakcji. Ulokowane na jej terenie przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego przyciągają amatorów aktywnego korzystania z rzeki. Znajduje się tu też centrum stacji łodzi wycieczkowych. Latem, po zachodzie słońca, na plaży skupia się nocne życie miasta. Zimą w Hidropark mieszkańcy korzystają z przygotowanych tras do narciarstwa biegowego.


Fot. za RIF 010, Urban Surfing Rotterdam

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa