„Polacy – naród bezpaństwowy?” Zaproszenie na debatę

Stowarzyszenie "Forum Młodych Dyplomatów" zaprasza na debatę inaugurującą projektu pn. "Polacy – naród bezpaństwowy?”. Odbędzie się w ona w poniedziałek 13 maja 2013 r., o godz. 18:45, w Biurze Krajowym FMD, przy ul. Oleandrów 6 […]


Stowarzyszenie „Forum Młodych Dyplomatów” zaprasza na debatę inaugurującą projektu pn. „Polacy – naród bezpaństwowy?”. Odbędzie się w ona w poniedziałek 13 maja 2013 r., o godz. 18:45, w Biurze Krajowym FMD, przy ul. Oleandrów 6 (II p.) w Warszawie.

Podstawą teoretyczną debaty jest twierdzenie, że z uwagi na brak istnienia suwerennej władzy państwowej w okresie tworzenia się nowoczesnego ruchu narodowościowego, pojęcie narodu w Polsce ogołocone zostało z „pierwiastka państwowego”. Powoduje to, że Polacy w nikłym stopniu postrzegają siebie samych jako wspólnotę losów politycznych, bezpośrednio identyfikującą się z organami i instytucjami państwa.

Celem debaty jest natomiast uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy Polacy są w stanie uzupełnić własne pojmowanie narodu o „pierwiastek państwowy”, co przekładałoby się na wzrost zaufania do współobywateli oraz do organów i instytucji państwa, a także sprzyjałoby poczuciu wspólnoty losów politycznych i idei budowania ogólnonarodowych kompromisów ponad politycznymi podziałami.

Na blogu FMD znajduje się artykuł pt. „Polacy – naród bezpaństwowy?”, który będzie stanowił wstęp do dyskusji.

 

Udział wezmą:

Jakub MajmurekKrytyka Polityczna

Tomasz MincerInstytut Obywatelski

Marcin MoskalewiczRes Publica Nowa

Paweł RojekPressje


Moderator spotkania:

Marcin Kacperek – Forum Młodych Dyplomatów

Spotkanie inauguruje projekt pn. „Polacy – naród bezpaństwowy?”, w ramach którego odbędzie się szereg debat eksperckich dotyczących charakterystycznych cech narodowych Polaków, szczególnie w odniesieniu do instytucji państwa. Projekt jest całkowicie neutralny politycznie, a jednym z podstawowych założeń jest zapewnienie pełnego spektrum światopoglądowych orientacji.

Patronat honorowy: Fundacja – Instytut im. Lecha Wałęsy

Patronat medialny: Res Publica Nowa, Pressje

Partnerzy: Klub Jagielloński, Instytut Obywatelski, Projekt: Polska, Fundacja „Pomyśl o przyszłości”, Fundacja Energia dla Europy, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

Informacje o wydarzeniu znajdą Państwo pod adresem diplomacy.pl

Wydarzenie obecne jest również na portalu Facebook.

Serdecznie zapraszamy!

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa