Podsumowanie spotkania z prof. Cezarym Wodzińskim w Warszawie

27 października przy ulicy Gałczyńskiego 5 w siedzibie Res Publiki Nowej odbyło się spotkanie z prof. Cezarym Wodzińskim, autorem wydanej przez fundację książki „Kapłana Błaznem. List do Janusza Palikota”. Udział w wydarzeniu wzięli Janusz Ostrowski […]


27 października przy ulicy Gałczyńskiego 5 w siedzibie Res Publiki Nowej odbyło się spotkanie z prof. Cezarym Wodzińskim, autorem wydanej przez fundację książki „Kapłana Błaznem. List do Janusza Palikota”. Udział w wydarzeniu wzięli Janusz Ostrowski z czasopisma „Kronos”, Cezary Michalski z „Krytyki Politycznej” oraz Janusz Palikot. Rozmowę moderował zastępca wydawcy „Res Publiki Nowej” Artur Celiński. Siedzibę redakcji po brzegi wypełnili goście.

Cezary Wodziński podkreślał, że Polakom potrzebna jest terapia śmiechem. Według profesora rodzimej polityce brakuje umiaru, a dyskurs polityczny zdominowany jest przez kapłanów cierpienia i przepatetyzowanej powagi. Wodzińskiemu wtórował Janusz Palikot. Janusz Ostrowski zakwestionował postawioną tezę, pytając: czy ta terapia może w ogóle okazać się skuteczna? Czy każdy do takiej terapii się nadaje i co z tymi, którzy nie zechcą się jej poddać? Cezary Michalski sprowadził filozofów na ziemię, przypominając, że w ich rozważaniach za mało jest realizmu politycznego, zaapelował o to, aby pamiętać o otaczającej rzeczywistości. Padały pytania o Ruch Poparcia, jednak Janusz Palikot skierował dyskusję tak, aby nie stała się zbytnio polityczna. Przed zdominowaniem dyskusji przez rozmaite dygresje pilnował też przysłuchujący się Artur Celiński.

Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze, panelistom nie zabrakło poczucia humoru. Zapraszamy na kolejne spotkania; planowane są na drugą połowę listopada, odbędą się w Krakowie i Poznaniu. Warto!

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa