Podsumowanie spotkania otwierającego proces DNA MIASTA: Gdynia
Spotkanie otwierające rozpoczęło proces realizacji programu DNA MIASTA: Gdynia, czyli serii spotkań, warsztatów i dyskusji, których wynikiem ma być aktualizacja polityki kulturalnej miasta. Wspólnie z uczestnikami programu przygotujemy szkielet dokumentu strategicznego, który będzie zawierał kierunki […]
Spotkanie otwierające rozpoczęło proces realizacji programu DNA MIASTA: Gdynia, czyli serii spotkań, warsztatów i dyskusji, których wynikiem ma być aktualizacja polityki kulturalnej miasta. Wspólnie z uczestnikami programu przygotujemy szkielet dokumentu strategicznego, który będzie zawierał kierunki polityki miasta w dziedzinie kultury i wskazywał obszary, które wymagają dalszej pracy i badań. Najważniejsze jest dla nas, aby stworzenie strategii, która stanie się obowiązującym w mieście prawem, poprzedziła merytoryczna dyskusja o tym, co możemy zrobić wspólnie dla kultury.
Uczestnikiem naszego programu może stać się praktycznie każdy. Harmonogram i sposób naszych działań został tak zaplanowany, aby umożliwić każdemu potencjalnie zainteresowanemu mieszkańcowi bądź użytkownikowi miasta zabranie głosu i włączenie się w prace nad aktualizacją polityki kulturalnej.
W spotkaniu otwierającym wzięły udział osoby, od których podczas trwania całego projektu będziemy oczekiwać największego zaangażowania. To jednak grupa otwarta, do której może przyłączyć się każdy, kto wierzy w to, że kultura jest istotnym elementem życia każdego miasta i chcą pomóc zarówno władzom miasta, jak i miejskiej społeczności w stworzeniu lepszych warunków do jej tworzenia.
ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE – 27 czerwca 2013 r.
CEL SPOTKANIA
Celem spotkania otwierającego było przedstawienie programu „DNA Miasta” i planowanych działań w Gdyni, omówienie i sformułowanie kluczowych pytań, na które będziemy chcieli odpowiedzieć sobie w trakcie trwania gdyńskiej edycji programu DNA MIASTA oraz zaprezentowanie nowych narzędzi w dziedzinie komunikacji i prezentacji działań kulturalnych.
UCZESTNICY
Uczestnikami naszego spotkania byli m.in.: Sebastian Tyrakowski, Piotr Łyszkiewicz, Karol Hebanowski, Piotr Bulczak, Karolina Grabowicz-Matyjas, Maja Wagner, Wojciech Szczurek, Natalia Kaczor, Monika Domańska, Natalia Spychalska, Ewa Lamża, Dorota Terlecka, Lena Dula, Dagmara Płaza-Opacka, Jacek Friedrich, Wojciech Dmochowski, Bogdan Gasik, Leszek Kopeć, Malwina Studzińska, Wojciech Zieliński, Jarosław Wojciechowski, Andrzej Nowak, Karin Moder oraz Violetta Trella. Przepraszamy za brak wymienienia nazwisk osoby, które pojawiły się na spotkaniu, ale nie wpisały się na listę obecności.
GŁÓWNE EFEKTY SPOTKANIA
Głównym celem naszego spotkania było sformułowanie obszarów początkowych – kwestii, które staną się przedmiotem pracy podczas warsztatów 27 czerwca 2013 r. Wspólnie wypracowaliśmy trzy takie kwestie:
- Promocja i komunikacja w sferze kultury miejskiej
- Współpraca i dialog pomiędzy instytucjami, organizacjami pozarządowymi, twórcami i animatorami kultury oraz władzami miasta.
- Tożsamość miasta i wynikające z niej unikatowość gdyńskiej kultury oraz wyzwania dla jej rozwoju.
PRZEBIEG SPOTKANIA
Spotkanie przybrało formę otwartej dyskusji poświęconej zarysowaniu tematów, którym powinniśmy poświęcić prace w ramach procesu DNA MIASTA: Gdynia. Każdy z naszych uczestników poproszony było o wskazanie tych obszarów, które jego zdaniem wymagają interwencji i powinny zostać uwzględnione w spisanej strategii rozwoju miejskiej kultury. Choć w samej dyskusji pojawiały się także konkretne propozycje działań, w niniejszym podsumowaniu przedstawiamy tylko listę wskazanych tematów. Proces DNA MIASTA: Gdynia jest tak zaprojektowany, aby podążać od kwestii ogólnych do rozwiązań szczegółowych. Na te przyjdzie zaś czas na jesieni 2013 r.
W efekcie udało się nam zbudować następującą listę kwestii i obszarów:
- przestrzeń publiczna jako źródło wytwarzania nowych zachowań i postaw sprzyjających rozwoju kultury
- przestrzenie wystawiennicze dla młodej sztuki
- współpraca pomiędzy gdyńskimi ośrodkami i twórcami kultury, również w wymiarze ponadlokalnym i międzynarodowym
- koordynacja działań ośrodków i twórców kultury
- wykorzystanie istniejących zasobów umożliwiających polepszenie współpracy bez generowania dodatkowych kosztów
- sposoby pozyskiwania środków zewnętrznych i potencjalna wymiana doświadczeń w tej dziedzinie
- połączenie lokalnego kontekstu z kulturą i gdyńskim społeczeństwem (społeczny kontekst kultury)
- edukacja kulturalna i uczestnictwo – grupy docelowe, adresaci działań, diagnoza potrzeb i oczekiwań uczestników, współpraca międzysektorowa w tej dziedzinie
- promocja i wspólne budowanie świadomego wizerunku kultury i sposobu jej komunikacji
- działanie sektora branży kreatywnej i możliwości wsparcia prowadzonych przez nie działań
- rola sektora pozarządowego i kultury alternatywnej w Gdyni
- bariery powstrzymujące rozwój kultury
- innowacje uławiające znalezienie sposobu redefinicji sposoby działania w obszarze kultury miejskiej
- · metody wsparcia realizacji przyszłej strategii kultury
- · sposób finansowania działalności kulturalnej ze środków publicznych
Warto pamiętać, że ta lista nie jest zamknięta. Podczas kolejnego spotkania (27.06) oraz serii spotkań indywidualnych organizowanych od lipca do września 2013 r. będziemy ją uzupełniali i pogłębiali.
Podczas spotkania zostały także zaprezentowane nowe narzędzia w dziedzinie komunikacji i prezentacji działań kulturalnych. Monika Domańska i Natalia Kaczor przedstawiły strategię budowania systemu komunikacji opartej m.in. na stronie www.gdyniakulturalna.pl, gdyńskim informatorze kulturalnym „re:tusz”, aplikacjach mobilnych i serwisach społecznościowych. Prezentacja jest dostępna TUTAJ.
NAJBLIŻSZE DZIAŁANIA
Wspólnie z Prezydentem Miasta Gdyni Wojciech Szczurkiem zapraszamy do udziału w debacie „PO CO NAM STRATEGIA ROZWOJU KULTURY” i warsztatach wspierających realizację procesu DNA MIASTA: Gdynia.
Wydarzenie to odbędzie się 27.06.2013 r. o godz. 18.00 w Hotelu GDYNIA (ul. Armii Krajowej 22, Gdynia).
Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób spisana strategia rozwoju kultury w Gdyni może pomóc w realizacji lepszej i mądrzejszej polityki kulturalnej miasta oraz pracować nad trzema obszarami rozwoju kultury – promocją i komunikacją, współpracą i dialogiem oraz tożsamością miasta i wynikającymi z niej wyzwaniami dla kultury.
CO CHCEMY ZROBIĆ W GDYNI?
Program „DNA Miasta” został zaproszony przez władze miast do moderowania procesu aktualizacji miejskiej polityki kulturalnej. Od czerwca do grudnia 2013 r. zorganizujemy serię działań – dyskusji, warsztatów i spotkań, podczas których będziemy razem z mieszkańcami Gdyni i przedstawicielami istotnych dla rozwoju kultury środowisk rozmawiać o przyszłości miejskiej polityki kulturalnej.
Obiecaliśmy przygotować szkielet dokumentu strategicznego, który będzie zawierał kierunki polityki miasta w dziedzinie kultury i wskazywał obszary, które wymagają dalszej pracy i badań. Najważniejsze jest dla nas, aby stworzenie strategii, która stanie się obowiązującym w mieście prawem, poprzedziła merytoryczna dyskusja o tym, co możemy zrobić wspólnie dla kultury.
Dlatego zapraszamy do udziału w naszym programie wszystkich tych, którzy wierzą, że kultura jest istotnym elementem życia każdego miasta i chcą pomóc zarówno władzom miasta, jak i miejskiej społeczności w stworzeniu lepszych warunków do jej tworzenia.
CZYM JEST PROGRAM DNA MIASTA?
DNA MIASTA to program, który od 2009 r. upomina się o włączenie mieszkańców miast – ich opinii, oczekiwań i potrzeb – do kształtowania miejskiej polityki. Interesuje nas przede wszystkim kultura miejska. Nie tylko ta, którą można spotkać w teatrach, kinach i na koncertach, ale przede wszystkim taka kultura, która dzieje się w przestrzeni publicznej i decyduje o jakości życia. Chcemy urzeczywistnienia „prawa do miasta”, czyli idei miasta obywatelskiego, w którym mieszkańcy mają prawo do decydowania o tym, jak miasto ma wyglądać, czemu miasto ma służyć i jak miasto ma funkcjonować.
Promujemy kulturę budowaną w dialogu, opartą na interakcji mieszkańców, twórców i władz miejskich. Szukamy odpowiedzi na pytanie o tożsamość miasta – jego kod DNA, aby na tej podstawie budować świadomą i opartą na zasadach współuczestniczenia oraz współodpowiedzialności strategię rozwoju kultury.
Wypracowaliśmy własną metodę partnerskiego dialogu – DNA MIASTA, która poprzez połączenie serii warsztatów i dyskusji daje szansę na realizację dobrej, czyli uwzględniającej zainteresowania mieszkańców i możliwości miasta polityki kulturalnej. Prowadzimy badania uspołecznienia kultury i organizujemy dyskusje poświęcone miastu i jego mieszkańcom („DNA Miasta: Diagnoza). W maju 2013 r. zaprezentowaliśmy efekty rocznego projektu badawczego „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”.