Pamięć i bezpieczeństwo

Muzea, parady, odzież patriotyczna, rocznice bitew i upamiętnianie ważnych dat – jak pamięć indywidualna i zbiorowa wyobraźnia wpływają na teraźniejszość?


O tym w najnowszym numerze Res Publiki Nowej, którego premiera już 10 października.

Jesienny numer poświęcony jest nie tylko pamięci i bezpieczeństwu, ale również prawom pamięci oraz pamięci narodów. Wśród autorów znaleźli się m.in. Marcin Napiórkowski (Instytut Kultury Polskiej UW), Kacper Rękawek (GLOBSEC), Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego), Patrycja Sasnal (PISM), Łukasz Kamiński (były dyrektor IPN) oraz jak zawsze prof. Marcin Król. Odpowiadają na pytania o to, jak umysł formułuje analogie pamięciowe, czy w wydarzenia historyczne mogą wpływać na budowanie tożsamości, jaką rolę pełnią obecnie muzea w programie nauczania oraz w jaki sposób znane postaci rangi Sobieskiego czy Piłsudskiego funkcjonują dziś w kulturze popularnej. Zastanawiają się nad popularnością żołnierzy wyklętych i Polski Walczącej, zmierzchem państwa cywilnego oraz funkcjonowaniem współczesnych instytucji zajmujących się upamiętnianiem.

Ponadto w najnowszym numerze wywiad z gen. Stanisławem Koziejem o możliwości wyłączenia Polski ze struktur NATO, rozmowa z ambasador Izraela Anną Azari o konstruowaniu pamięci narodów, wykorzystaniu jej politycznie oraz cyberbezpieczeństwie oraz refleksje o mobilizacyjnym charakterze strachu z doktor filozofii Moniką Bobako.

Słynąca z nietuzinkowych okładek Res Publica Nowa tym razem postawiła na „Czarną Madonnę płacząca na biało-czerwono”, identyfikację wizualną, której inspiracją stała się praca wideo młodej polskiej artystki  Kle Mens.

– Wyabstrahowany z obrazu kolor czarny staje się syntetycznym znakiem boskości. W nawiązaniu do innego, popularnego motywu ikonograficznego, do figur Matki Boskiej płaczących krwawymi łzami, artystka płacze. Z jednego jej oka leci krew, z drugiego natomiast – mleko. Krew i mleko to płyny związane z kobiecością, płodnością, cielesnością “w filmie Kle Mens to, co boskie, spotyka się z tym, co ludzkie”, czytamy w opisie pracy. Kolory łez widniejące na grafice to zarazem nasze barwy narodowe, symbol skomplikowanej i niejednoznacznej historii Polski – dodaje Agnieszka Rosner, redaktor prowadząca.  

Najnowszy numer Res Publiki Nowej jest dostępny od 10 października w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie www.publica.pl/pamiec oraz w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Debata poświęcona tematowi numeru odbędzie się w czwartek 26 października o godz. 18.30 w siedzibie redakcji przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie. Wydarzenie jest otwarte i będzie streamingowane poprzez kanał na Facebooku. Więcej informacji niebawem na stronie publica.pl.

Res Publica Nowa to legendarny magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku jest członkiem Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wyróżniony za jedną z najlepszych okładek roku nagrodą Grand Front 2015. Wydawany przez fundację Res Publica.

Res Publica Nowa