OSACZENI. DEMOKRACJA W SIDŁACH NEOLIBERALIZMU

W latach 90-tych ubiegłego wieku na politycznych salonach Europy triumfowały gwiazdy „nowej lewicy” - Tony Blair, Gerhard Schröder, czy Lionel Jospin. W tym czasie na Starym Kontynencie sprywatyzowano więcej państwowych przedsiębiorstw niż kiedykolwiek wcześniej, a […]


W latach 90-tych ubiegłego wieku na politycznych salonach Europy triumfowały gwiazdy „nowej lewicy” – Tony Blair, Gerhard Schröder, czy Lionel Jospin. W tym czasie na Starym Kontynencie sprywatyzowano więcej państwowych przedsiębiorstw niż kiedykolwiek wcześniej, a środki finansowe na edukację i służbę zdrowia bezlitośnie redukowano do minimum. Bakcyl neoliberalizmu został połknięty na dobre. Przez wszystkich.

Przypadek? Otóż nie. Absurdalna teza, że niewidzialna ręka rynku jest rozwiązaniem absolutnie wszystkich problemów, stała się międzynarodowym dogmatem. Jedynie słuszną religią. Żyjemy w dyktaturze jednej idei, w którą wątpić nie tyle nie wypada, co po prostu nie wolno. Tą religią jest neoliberalizm.

Film jest wstrząsającym zapisem rozmów z wybitnymi intelektualistami, takimi jak Noam Chomsky, Ignacio Ramonet, czy Susan George. Krok po kroku poznajemy historię neoliberalizmu – począwszy od Wielkiego Kryzysu w latach 30-tych ubiegłego wieku, poprzez powstanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, aż do upadku Żelaznej Kurtyny i czasów nam współczesnych. Ale tło historyczne jest mniej ważne od analizy mechanizmów, jakie doprowadziły do posłusznego uznania przez świat dyktatu jednej idei. Widzimy, jak wielką cenę płacimy za to my wszyscy, a w szczególności kraje najuboższe.

Czarno-biały, pozbawiony ozdobników, efektów specjalnych i ironii film, to szokujący, dwu i półgodzinny traktat o neoliberalnym mirażu wolności, który pomimo wielkiego kryzysu, nadal trwa. Nie ma tu łatwych odpowiedzi. Jest za to wiele pytań, których z pewnością nie można zbyć milczeniem.

Premiera wydania DVD z filmem odbędzie się 22 marca. Res Publica Nowa jest  patronem medialnym wydarzenia.

Kanada 2008, 160 min

Reżyseria: Richard Brouillette

Zdjęcia: Michel Lamothe

Produkcja: Richard Brouillette

W filmie występują: Noam Chomsky, Ignacio Ramonet, Normand Baillargeon, Susan George, Omar Aktouf, Oncle Bernard, Michel Chossudovsky, François Denord, François Brune, Martin Masse, Jean-Luc Migué, Filip Palda i Donald J. Boudreaux.

Wybrane nagrody i festiwale:

  • 2010 – 7 PLANETE+DOC FILM FESTIVAL,
  • 2009 – Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata,
  • 2009 – Nagroda Główna na MFF Visions du Réel w Nyon,
  • 2009 – Nagroda Publicznośći w kategorii „Najlepszy Film Pełnometrażowy” oraz Specjalne Wyróżnienie Jury Nagrody Amnesty International na International Independent Film Festival IndieLisboa,
  • 2009 – MFF Berlinale

 

wydawca DVD w Polece: Against Gravity.

 

źródło: materiały prasowe

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa