Odjazd! Indulas! 15 miast, 30 dni, 3249 km Czas na Retro – recycling!

Batory Express to polsko – węgierski projekt kulturalny i objazdowa galeria w Nysce. Z okazji przekazania prezydencji UE oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie 6 maja ruszył interdyscyplinarny program kulturalny zorganizowany aby rozpocząć dyskusję o […]


Batory Express to polsko – węgierski projekt kulturalny i objazdowa galeria w Nysce. Z okazji przekazania prezydencji UE oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie 6 maja ruszył interdyscyplinarny program kulturalny zorganizowany aby rozpocząć dyskusję o “Wspomnieniach i przyszłości przyjaźni dwóch narodów” z osobistej i demokratycznej perspektywy. Objazdowa galeria w polskiej Nysce rozpoczęła swoją podróż w Budapeszcie i odwiedza węgierskie (Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc, Węgry) oraz dziesięć polskich miast (Tarnów, Stary i Nowy Sącz, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków) by zbierać oraz prezentować fotografie i narracje związane z bratnim krajem. Ten oddolny projekt stara się krytycznie spojrzeć na międzykulturowy dialog prowadzony przez zwykłych ludzi.

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do istniejącego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską. Tak jak pociąg Batory umożliwiał wymianę międzykulturową, szczególnie w latach 60tych i 70tych, celem organizatorów jest stworzenie platformy, która pozwoli skonfrontować rzeczywistość ze słynnym “Polak, Węgier, dwa bratanki… “.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, do tej pory napłynęło już ponad 150 zdjęć a zbiórka wciąż trwa. Na bieżąco nagrywane są wywiady z ludźmi, którzy chcą podzielić się wspomnieniami z podróży, refleksjami dotyczącymi różnic, podobieństw oraz niezwykłymi opowieściami z pociągu. Dowiadujemy się między innymi, że:“W latach 90. XX wieku od Katowic do Budapesztu był to typowy pociąg przemytniczy. To w tym pociągu nauczyłem się różnych technik przemytu, które potem przydały mi się na Bałkanach 🙂 Nie lubię człowieka, który zlikwidował to połączenie.(…) Gdyby nie Węgrzy, może by mnie na świecie nie było… :)”

Podczas gromadzenia materiałów, wśród najcenniejszych znalazł się miedzy innymi film nakręcony w pociągu Batory przy akompaniamencie piosenki słynnego węgierskiego barda Cseh Tamása Krakkói vonat (Krakowski pociąg). Film został nam użyczony przez Marta Istvan.

W ramach projektu, z przymrużeniem oka, już niedługo rusza także “polsko – węgierski portal matrymonialny” HUPLove.pl, na którym badać będziemy historię mieszanych związków i pytać czy i dlaczego warto łączyć się w międzynarodowe pary.

Tymczasem zapraszamy wszystkich do przyłączenia się przynosząc historie i zdjęcia do Nyski lub wysyłając na adres centrum@hungary.art.pl lub http://www.facebook.com/batoryexpress .

Dodatkowo w Polsce, na trasie Nyski przewidziane są specjalne atrakcje takie, jak konkurs na prze-malowanie Nyski w Łodzi (26 maja) organizowany wraz ze stowarzyszeniem MIEJ MIEJSCE zaś w Krakowie (21 maja) i Warszawie (4 czerwca) o godzinie 14:00 warsztaty kreatywnego pisania organizowane wraz z grupą Loesje. Wszelkie informacje na temat projektu oraz wydarzeń towarzyszących znaleźć można na stronie internetowej projektu oraz na Facebooku.

Organizator: Centrum Węgierskie w KrakowieFinansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Węgrzech Patronaty: Urząd Miasta Kraków, Urząd Miasta Tarnów, Prezydent Miasta Katowice, Urząd Miasta Gdańsk, WSHiD, TTPW, Loesje Polska, Miej Miejsce, Narodowe Centrum Kultury, Dary Mary, Miejsce Bar Patroni medialni: Radio Kraków, Res Publica Nowa, Panorama Kultur, Don’t panic, Independent.pl, EstApok

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa