Nowa przestrzeń publiczna / Przestrzeń miejska a zrównoważone kultury mobilności

W czwartek 12.12.2013 o godzinie 17:00 w Fundacji Salony przy ul. Fabrycznej 13b w Zielonej Górze odbędzie się podsumowanie działań związanych ze społeczną rewitalizacją Parku Tysiąclecia połączone z promocją 4. numeru Magazynu Miasta. W dyskusji […]


W czwartek 12.12.2013 o godzinie 17:00 w Fundacji Salony przy ul. Fabrycznej 13b w Zielonej Górze odbędzie się podsumowanie działań związanych ze społeczną rewitalizacją Parku Tysiąclecia połączone z promocją 4. numeru Magazynu Miasta.

W dyskusji wezmą udział: Aleksandra Kubiak – artystka wizualna, autorka projektu Sanus Design, Kuratorzy projektu Park Tysiąclecia: Romuald Demidenko (BWA Zielona Góra), Marta Gendera (Fundacja Salony)Paweł Urbański – Dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami (Urząd Miasta Zielona Góra).

Dyskusję poprowadzi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Przestrzeń miejska to przede wszystkim przestrzeń życia społecznego, publicznego. Odpowiednie zarządzanie nią podnosi jakość życia w mieście, podnosząc poziom zdrowia mieszkańców. Jednym z podstawowych elementów warunkujących jej optymalny rozwój jest wdrażanie i promowanie systemów zrównoważonych kultur mobilności, ponieważ to właśnie infrastruktura transportowa stanowi znaczący procent przestrzeni miejskiej.
Wiedzą o tym administracje miast, które zajmują obecnie pierwsze miejsca w światowych rankingach życia miejskiego.
Jak dobrze zarządzać miastami w tym kontekście? Jakie wyzwania stoją obecnie przed włodarzami i administracjami miejskimi, aktywistami, mieszkańcami polskich miast? Jak projekty takie jak wieloletnia społeczna rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze prowadzona przez Fundację Salony i BWA Zielona Góra we współpracy z Urzędem Miasta Zielona Góra wpisują się w pracę nad rozwojem zrównoważonego miasta?
Podczas spotkania Nowa przestrzeń publiczna postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, rozmawiając o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości przestrzeni publicznych Zielonej Góry.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia!

MAGAZYN MIASTA #4

Wydawca: Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego / Współwydawca: Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie / numer dostępny jest w Empikach i dobrych księgarniach na terenie kraju oraz w księgarni online na stronie publica.pl.

—————————
Park Tysiąclecia. Próby, szkice, scenariusze nowej przestrzeni publicznej
Park Tysiąclecia to projekt zainicjowany przez Fundację Salony i BWA w Zielonej Górze, którego celem jest społeczna rewitalizacja oraz zmiana wizerunku położonego w centrum miejskiego parku. Projekt rozpoczął się w 2012 roku od badań socjologicznych, konsultacji społecznych, warsztatów oraz działań artystycznych i społecznych, które posłużyły do stworzenia raportu potrzeb mieszkańców względem tego miejsca. W oparciu o raport powstała nowa koncepcja zagospodarowania Parku Tysiąclecia wykonana przez pracownię architektoniczną BudCud na zlecenie Miasta Zielona Góra.

W latach 2013 – 2014 we współpracy z architektami, artystami i projektantami realizowana jest seria tymczasowych działań artystycznych (instalacji, obiektów, happeningów) w otoczeniu parku, które stanowią punkt wyjścia do rozmowy o przestrzeni publicznej w Zielonej Górze.

Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriackiego Forum Kultury w Warszawie oraz dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa