Nowa książka Łukasza Jasiny – „Zakorzeniony kosmopolita”

Res Publica Nowa ma ogromną przyjemność przedstawić nową książkę autora i członka zespołu naszego pisma – Łukasza Jasiny. Oto co o swojej książce, zatytułowanej “Zakorzeniony kosmopolita. Rozmowa z Ihorem Szewczenką” pisze autor. Historię najlepiej opowiada […]


Res Publica Nowa ma ogromną przyjemność przedstawić nową książkę autora i członka zespołu naszego pisma – Łukasza Jasiny.

Oto co o swojej książce, zatytułowanej “Zakorzeniony kosmopolita. Rozmowa z Ihorem Szewczenką” pisze autor.

Historię najlepiej opowiada się w sposób najprostszy, a takim są dzieje ludzi którzy jakoś zaznaczyli na niej swoje piętno. Relacje polsko-ukraińskie zamiast napuszonego i lekko fałszywego pojednania potrzebuja mikro-opowieści, które przybliżą nam całe ich skomplikowanie.Ihor Szewczenko był synem ukraińskich, prawosławnych emigrantów, uczestników zrywu Semena Petlury. Wychował się w Warszawie – mieście które do końca życia uważał za rodzinne. Tu skończył elitarne liceum. W czasie wojny studiował w Pradze a po emigracji do Stanów Zjednoczonych, uznano go za najwybitniejszego na świeciehistoryka Bizancjum. Zmarł w Cambridge (Massachussets) w 2009 roku.W swojej rozmowie z Szewczenką staram się przybliżyć jego osobowość i czasy.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa