Polska: Nie ma wakacji dla mediów i demokracji

Pieskie dni dla polityków rządzącej koalicji w świetle Lex TVN. Dlaczego rząd PiS uruchomił szereg niezwykle ryzykownych inicjatyw politycznych dokładnie w środku lata?


10 sierpnia, rząd Zjednoczonej Prawicy usunął ze składu rządu Jarosława Gowina, a już następnego dnia przy niemałych perturbacjach politycznych przegłosował ustawę, która uderza w relacje transatlantyckie, wolność prasy i przykrywa wiele innych tematów kłopotliwych dla koalicji, w tym usunięcie Izby Dyscyplinarnej z porządku prawnego RP, czy sprawy nepotyzmu, korupcji politycznej, zacierania śladów po wydatkach z budżetu państwa i podwyżki dla rządzących. Sama gra na zaostrzenie kursu wobec mediów przypomina rozwiązania z Budapesztu i jest niczym innym jak putinowską metodą zakładania kagańca wolnym mediom poprzez pozorną regulację struktury własności.

Starożytni Grecy i Rzymianie uważali suszę w lipcu i sierpniu za „pieskie dni”, kiedy zwierzęta i ludzie popadali w obłęd z powodu ekstremalnych temperatur. Podczas gdy lato w Polsce jest obecnie mieszanką deszczu i chłodu, polityczny upał daje się we znaki, a sam stan, w którym znajduje się polska polityka, wydaje się być czystym szaleństwem. W rzeczywistości rządząca partia uważa, że jest oblężona na wszystkich frontach i stoi przed ostatnią próbą jedności przed ostatecznym upadkiem.

Próba sił

Sejm przegłosował zmiany w ustawie medialnej, które mają ograniczyć kontrolę nad rynkiem tylko do właścicieli z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ostateczne głosowanie zostało najpierw odroczone, gdy rząd stracił kontrolę nad procesem parlamentarnym. Następnie zwykłą większością głosów przyjęto je w budzącej wiele wątpliwości proceduralnych reasumpcji głosowania. Teraz będzie rozpatrywana przez Senat prawdopodobnie przez okres do 30 dni, po czym PiS będzie potrzebował większości bezwzględnej (absolutnej) w Sejmie do jej uchwalenia oraz podpisu prezydenta Dudy lub akceptacji Trybunału Konstytucyjnego.

Posunięcie to jest uważane za wrogie przede wszystkim wobec głównej stacji telewizyjnej TVN i jej znaczącej stacji informacyjnej – TVN24. W rzeczywistości ma ono na celu zburzenie fundamentów rynku medialnego w Polsce, a konkretnie zerwanie więzi z kilkoma zachodnimi firmami, które zainwestowały w naszym kraju.

Stacja skończyła właśnie 20 lat, a od momentu uruchomienia w sierpniu 2001 r. zyskała reputację jednego z najbardziej wpływowych mediów informacyjnych w kraju. Jest tylko o cztery lata młodsza od bezpłatnej stacji TVN, a obie są częścią Grupy TVN, firmy medialnej założonej przez polskich przedsiębiorców i zakupionej w 2018 r. przez Discovery, Inc, wkrótce znaną jako Warner Bros. Discovery – globalną korporację medialną, która ma w swoim portfolio CNN.

TVN24 to wiodący telewizyjny kanał informacyjny, który znacznie wyprzedza w rankingach oglądalności kontrolowanego przez rząd konkurenta, TVP Info (TVN24 5,39 proc. i 8 proc. niżej rdr vs TVP Info 4,06 proc. i 25 proc. niżej rdr w lipcu 2021 r.). Pomimo rosnącej konsumpcji wiadomości internetowych, stratedzy polityczni nadal uważają, że w każdych wyborach, w tym w wyborach krajowych w 2023 r., partie będą potrzebować wieczornych wiadomości telewizyjnych, aby wygrać.

Ponieważ szczególny układ wydarzeń politycznych w Polsce może wkrótce spowodować przedterminowe wybory (prawdopodobnie wiosną 2022 r.), każdy kanał telewizyjny – a zwłaszcza ta jedna z naprawdę niezależnych stacji – jest uważana za potencjalny atut w zakresie marketingu politycznego. Jednocześnie PiS nie jest pewny swojej przyszłości wyborczej, mając na uwadze niepokojące trendy w opinii publicznej i niepopularną politykę. Rząd wierzy, że to ostatni moment, by uderzyć w politycznych rywali i zmobilizować oddany elektorat, zanim na dobre utraci inicjatywę w ustalaniu programu.

Jest to główny powód, dla którego spółka TVN, a w szczególności TVN24, jest obecnie zagrożona przez rząd PiS. Krótko mówiąc, TVN24 ma mieć zakaz nadawania na częstotliwości publicznej, o ile większość udziałów nie zostanie sprzedana przez amerykańskich właścicieli. Koncesja publiczna TVN24 wygasa we wrześniu 2021 r. i choć w lutym ubiegłego roku stacja wystąpiła o jej przedłużenie, rząd nie pozwolił na to Radzie Mediów Narodowych. To przypomina węgierską metodę tłumienia niezależnych głosów w mediach w ciągu ostatnich kilku lat.

Po przejęciu wielu wydawców prasy regionalnej w Polsce przez PKN Orlen, kontrolowaną przez rząd spółkę publiczną zajmującą się rafinacją ropy naftowej i sprzedażą detaliczną benzyny, można było się spodziewać, że „taktykę salami” Viktora Orbána, mającą na celu pokonanie niezależnych mediów, będzie naśladował Jarosław Kaczyński.

Ale polski naśladowca nie jest ani na tyle cierpliwy, ani na tyle rozważny, by wikłać się w zniuansowane schematy prawne, jak jego węgierski odpowiednik. Orbán potrzebował lat, by ograniczyć wolność mediów i zmienić demokratyczny reżim w nową hybrydową formę rządów autokratycznych, z polityką gospodarczą określaną przez premiera jako „neomerkantylizm” lub – by posłużyć się terminem Borysa Kalnoky’ego – „patriotyczna korupcja”. Teraz PiS próbuje drogi na skróty, za to ponosząc o wiele większe koszty polityczne na arenie międzynarodowej i krajowej.

Rząd pod pozorem ochrony rynku medialnego przed „złymi wpływami zagranicznymi” z Chin, Rosji czy nawet narkobiznesu, chce podporządkować sobie rynek mediów. Nieprzekonująco próbuje użyć tych samych argumentów, które pojawiały się w narracji z 2018 r. o „suwerenności informacyjnej”.

W nieudolny sposób polski rząd nie chce publicznie przyznać, że chce odciąć amerykańskie inwestycje w kraju znanym jako najbardziej proamerykański w Europie. Nawet w przypadku sukcesu legislacyjnego, co nie jest pewne, nie powstrzyma to TVN24 od nadawania, ponieważ stacja ma kilka możliwości kontynuowania działalności i nadawania programów dzięki istniejącym licencjom w sieciach kablowych, poprzez subskrypcje internetowe i na podstawie licencji TVN24bis wygasającej dopiero w 2027 r.

Jednocześnie poparcie społeczne dla TVN24, w tym solidarność dziennikarzy, którzy otwarcie sprzeciwili się rządowym planom (lista ponad 800 nazwisk z wielu mediów, w tym „Visegrad Insight” i „Res Publica” tutaj), protesty społeczne w całym kraju i dobrze zorganizowana taktyka PR, przechyliły szalę na korzyść prywatnej stacji.

Zamiast zamknięcia, może to być prime time dla TVN24, tak jakby afera radiowa 2020 w Polsce nie nauczyła PiS lekcji publicznego nieposłuszeństwa. W zeszłym roku dwie grupy byłych dziennikarzy radia publicznego założyły i sfinansowały w ramach crowdfundingu dwie bardzo dobre internetowe stacje radiowe (Radio 357 i Radio Nowy Świat) po tym, jak zostali zwolnieni lub odeszli z Trójki, która była przekształcana przez lojalistów rządu.

Dziś obie stacje radiowe tej samej wielkości generują po 1,2 mln złotych miesięcznie (prawie 300 tys. euro) od ponad 30 tys. stałych prywatnych darczyńców, co wskazuje na zwielokrotnienie tej liczby w kategoriach słuchalności. Można sobie tylko wyobrazić potencjał cyfrowej telewizji informacyjnej w dobie Netflixa, gdyby rząd zakazał nadawania w eterze.

Jest to więc bardziej symboliczny – ale nie mniej groźny – atak na swobody demokratyczne niż realna groźba odcięcia Polaków od obiegu wiadomości. Rządowi nie udało się już podzielić i pociąć rynku (jak na Węgrzech) ale jednocześnie staje się to kluczową kwestią w szybko pogarszającym się stanie stosunków transatlantyckich.

Polski Lex TVN nie będzie Lex CEU na Węgrzech

W sprawie wolności mediów panuje niepokojące milczenie ze strony instytucji unijnych, a zwłaszcza Komisji Europejskiej. Komisja, w przeciwieństwie do Parlamentu, niechętnie odnosi się do zmian w narodowych systemach medialnych na Węgrzech, w Polsce i w innych krajach. Věra Jourová od kilku miesięcy rozważa podjęcie działań w tym zakresie, obawiając się wejścia na polityczne pole minowe. Kultura medialna i dyskurs medialny słusznie uważane są za istotę gry politycznej.
Dlatego można się spodziewać, że Parlament Europejski podejmie temat wolności mediów w Europie (a w szczególności w Polsce), wywierając jeszcze większą presję na Komisji w zakresie stosowania mechanizmu praworządności.

Debata polityczna w UE może być jednak podzielona, ponieważ spółka medialna, o której mowa jest amerykańska, a zmiana prawna proponuje ograniczenie kontroli właścicielskiej do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zwolennicy suwerenności europejskiej – tacy jak Francuzi – mogą nie ulec pokusie obrony obecności amerykańskiego globalnego hegemona medialnego w Europie.

Nawet jeśli krótkowzroczny, ten wzgląd może dać pewną przewagę PiS na gruncie europejskim. Z perspektywy czasu byłaby to sytuacja odwrotna do tej z Lex CEU – węgierskiej ustawy, która wypędziła sponsorowany przez George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) z Węgier.

Tym razem również właściciel Warner Bros. Discovery jest uważany za część liberalnego establishmentu w USA, z jego flagowym CNN – kluczowym dla większości demokratycznej. Ale Donald Trump nie jest już u władzy i byłoby nie do pomyślenia, aby prezydent Biden, lider Partii Demokratycznej, pozwolił zapomnieć o wolności mediów – jednym z jego podstawowych zobowiązań wyborczych dotyczących globalnej walki o demokrację – a tym bardziej nie okazywał oznak słabości, jeśli chodzi o amerykańskie inwestycje za granicą.
Polski rząd tylko prosi się o kłopoty, tym bardziej, że przedstawiciele Kongresu i Białego Domu zwracali się do niego o poszanowanie wolności mediów i trwającego od dziesięcioleci partnerstwa. Ryzykując swoje interesy biznesowe i bezpieczeństwa w zakresie spraw zagranicznych, PiS zdaje się kalkulować – idąc znów za Orbánem – że republikanizm Trumpa wróci do władzy wystarczająco szybko, by wznowić relacje. Ale może znowu przeoczyć, że nawet administracja republikańska głośno mówiła o tych samych zasadach, nawet z mniejszą motywacją ideologiczną.

Dlatego jedynym zyskiem z inicjatywy Lex TVN dla PiS jest po raz kolejny to, co zawsze – próba utrzymania się przy władzy za wszelką cenę. Tak jak Lex CEU pozwoliło Orbánowi zmobilizować swój elektorat i zdemobilizować umiarkowanych wyborców, tak Kaczyński szuka podobnego efektu w Polsce, by spolaryzować społeczeństwo i sprawdzić swój stan posiadania w coraz trudniejszej koalicyjnej układance.

Polityczne manewry

Na kilka dni przed dymisją Jarosława Gowina z partii Porozumienie, wyraźnie przygotowywał się on do secesji. W sobotę, 7 sierpnia postawił rządowi niemożliwe do spełnienia ultimatum, składające się z trzech warunków: wycofania się z proponowanych podwyżek podatków, „uzupełnienia Polskiego Ładu o rozwiązania, które zagwarantują stabilność finansową samorządów” i odwołania nowej ustawy o własności mediów.
Już po raz drugi w ciągu dwóch lat partia Gowina była tak skłócona ze swoimi partnerami z rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy, że jej lider nie będzie oficjalnym członkiem rządu. To wyraźny efekt walki przed kolejnymi wyborami.

Jednocześnie intencje Kaczyńskiego nie były nawet publiczną tajemnicą, ponieważ w poniedziałek 9 sierpnia w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawił on swoją obecną strategię polityczną. Aby utrzymać władzę, potrzebuje trzech ważnych zwycięstw politycznych, które ostatecznie sprawdzą, czy nadal panuje nad własnym obozem.

Pierwszym z nich jest ustawa medialna. Drugim – polski plan wykorzystania funduszy unijnych. Trzecim – obalenie prezesa Najwyższej Izby Kontroli – renegata z własnej partii, który demaskuje korupcję i nepotyzm PiS jako środek samoobrony w pełnej goryczy walce między starymi towarzyszami.

Jednocześnie stara się zmobilizować obóz prawicowy wokół antyzachodnich, a za to zaskakująco prochińskich wypowiedzi, dając podwyżki własnym posłom, by zapobiec dalszym odejściom i ograniczyć konieczne zmiany prawne, by uniknąć sankcji UE i ETS. Flirtując z nowym prawicowym projektem, otwiera się na dalsze złowrogie wpływy Rosji, z głównym programem antyszczepionkowym, cyberhakerskim i anty-LGBT w tle. Perspektywy polityczne są więc mierne.

Tę nerwowość potęguje powrót arcywroga Kaczyńskiego – Donalda Tuska, który skutecznie wykorzystuje każdą strukturalną i taktyczną słabość, nie stroniąc od populistycznych posunięć i ewidentnie próbując odzyskać centroprawicę dla siebie i Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Ustawa Lex TVN jest zatem centralną i być może ostatnią bitwą, którą Kaczyński chce i może przeprowadzić, zanim nieuchronnie odejdzie do annałów historii. Ranny i zapędzony w kozi róg jest bardziej niebezpieczny i, jak wielu innych autokratów, może być skłonny do przekroczenia innych standardów demokratycznych, aby zaspokoić swój głód władzy. Dlatego też trzeba zachować czujność pomimo sezonu urlopowego.

Podejście pryncypialne jest tu równie ważne jak pragmatyczne poszukiwanie chętnych do ucieczki od szaleństwa, w jakie popadła polska polityka:

1. Media muszą solidaryzować się z TVN i rozważyć ostracyzm wobec polityków, którzy grożą bezpośrednimi działaniami przeciwko TVN lub innym mediom. Posłowie, którzy głosują przeciwko wolności mediów, nie powinni być zapraszani do wypowiadania się na antenie żadnej szanującej się stacji telewizyjnej czy radiowej.

2. Polskie elity polityczne powinny dążyć do podniesienia tej kwestii na forum Parlamentu Europejskiego, aby wywrzeć większą presję na Komisję Europejską w celu podjęcia działań na rzecz wolności mediów w UE, a w szczególności w Polsce i na Węgrzech.

3. Społeczeństwo obywatelskie i ośrodki analityczne powinny podkreślać potrzebę jasności w kwestii rosyjskiej i chińskiej dezinformacji, ponieważ rząd nie zajmuje się prawdziwym problemem i używając fałszywej wymówki dla politycznego ataku na wolność mediów, de facto podważa polską suwerenność informacyjną, narażając kraj na więcej fałszywych narracji.

Fot. davide ragusa / Unsplash.

Artykuł ukazał się w języku angielskim w Visegrad Insight jest wynikiem współpracy pomiędzy wiodącymi wyszehradzkimi mediami, organizowanej przez Visegrad Insight.

Projekt współfinansowany przez UE.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa