Dajemy do myślenia. Nowy newsletter RPN
Drogi Czytelniku, Wznawiamy newsletter Res Publiki! Będziemy w nim krótko i rzeczowo omawiać najbardziej inspirujące tematy i dyskusje z polskich oraz światowych mediów, które przykuły uwagę naszych redaktorów. Dzielimy się z Wami naszymi fascynacjami, bo […]
Drogi Czytelniku,
Wznawiamy newsletter Res Publiki! Będziemy w nim krótko i rzeczowo omawiać najbardziej inspirujące tematy i dyskusje z polskich oraz światowych mediów, które przykuły uwagę naszych redaktorów. Dzielimy się z Wami naszymi fascynacjami, bo Res Publica daje do myślenia.
Docieramy już do przeszło 8000 osób. Nowi zainteresowani mogą zapisać się do newslettera przez stronę publica.pl/newsletter i dyskutować z nami na Twitterze @respublicanowa i Facebooku.
Czekamy na Wasze wrażenia i opinie.
Lektura obowiązkowa
Misjonarze ateizmu, których zawziętość przywodzi na myśl inkwizycję, sieją zabobony i powielają stereotypy – pisze dla Guardiana John Gray, autor Czarnej Mszy (fragment pt. Post Apokalipsa publikowaliśmy w 2008 r.).
Były premier Kanady namawia młodych liberałów do udziału polityce podpierając się autorytetem porażki.
Historia i matematyka wypadną z sylabusa szkół publicznych w Finlandii – najlepszych szkół w Europie. Może w Polsce też powinny?
Fascynacje
Inga Spriņģe, nasza challengerka z listy New Europe 100, wraz z grupą internetowych dziennikarzy śledczych Re:baltica odkrywa skalę masowego wykupu nieruchomosci w Rydze przez bogatych Rosjan. Łotwa z jednej strony boi przed kulturowej rusyfikacji, z drugiej – potrzebuje gotówki, której do kraju najwięcej są gotowi przywozić właśnie obywatele Rosji. Ingę zaprosiliśmy do dyskusji podczas Personal Democracy Forum, które odbędzie się w Warszawie już w kwietniu. Jesteśmy patronem tego wydarzenia.
Irytacje
Rafał Woś określił mianem hekatomby okres transformacji, na co żywo zareagował Tomasz Kasprowicz. Na Twitterze rozgorzała dyskusja o gospodarczym dziedzictwie PRL, z udziałem m.in. Roberta Gwiazdowskiego.
Jak ujawnił profesor Cezary Wójcik ekonomiści zrobili z Polskiej Akadamii Nauk prawdziwą stajnię Augiasza. Pytanie, czy to dziedzictwo PRL, czy transformacji?
Korelacje
Ta infografika dowodzi, że czytanie dowolnej książki przez 6 minut dziennie zmniejsza ryzyko zawału.
Autopromocja
99% bierzemy na siebie. Czy pamiętasz o złożeniu deklaracji podatkowej PIT37 do końca kwietnia? Przekaż nam 1% podatku na działania statutowe fundacji!
Czy masz już e-wydanie najnowszej Res Publiki o nowej wojnie informacyjnej? Dotychczasowi czytelnicy twierdzą zgodnie, że to nasz najlepszy numer od dawna. Każdy zakup (za jedyne 5 PLN), pomaga nam wydawać jeszcze lepsze numery.
Z życia Res Publiki
Tylko w zeszłym tygodniu byliśmy jednocześnie w Bratysławie na kolacji z challengerami NE100 i Peterem Pellegrini – marszałkiem słowackiego parlamentu, w Katowicach z programem DNA Miasta, w Wiedniu na winie z redakcją Eurozine i w Budapeszcie debatując o przyszłości edukacji na Central European University, nie przerywając przy tym pracy w redakcji w Warszawie.
Z życzeniami Wesołych Świąt!
Redakcja
Comments are closed.