Koniec epoki
Ten newsletter (10/2015) dociera do ponad 9500 osób. Połącz się z nami na Twitterze i Facebooku. Drogi Czytelniku Res Publiki, Lektura obowiązkowa Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej, po siedmiu wygranych z rzędu wyborów, po opanowaniu wszystkich instytucji przez przedstawicieli […]
Ten newsletter (10/2015) dociera do ponad 9500 osób. Połącz się z nami na Twitterze i Facebooku.
Drogi Czytelniku Res Publiki,
Lektura obowiązkowa
Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej, po siedmiu wygranych z rzędu wyborów, po opanowaniu wszystkich instytucji przez przedstawicieli tej partii, po porzuceniu przez Donalda Tuska Polski dla posady w Brukseli, po naginaniu praw człowieka w sprawach ACTA, OFE i po co najmniej dziwnych wyborach samorządowych, dobrze się stało, że na polskiej scenie politycznej coś drgnęło – pisze Spasimir Domaradzki i proponuje wewnętrzną reformę partii – Platforma musi przejść przez swój czyściec. Przegrać wybory, zbudować nową alternatywę, zagospodarować centrolewicę – nie ratując sie przy tym przez wciąganie na tonący statek postkomunistów i przypadkowych polityków – i zbudować nowy program oparty na obecnych potrzebach Polaków, a nie na politycznej charyzmie jednego polityka
Fascynacje
Konferencje naukowe są ledwie nawykiem z przeszłości i powinny zostać zastąpione innym formatem spotkań, twierdzi Christy Wampole z uniwersytetu Princeton.
W dodatku dochodzą nas głosy, że doktoraty są zbyteczne. A jakby tego było mało to profesorowie zamiast studentów organizują protesty pod Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Komicy zastępują intelektualistów. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, przekonuje The Atlantic. W przypadku Polski niestety podpisujemy się pod postulatem „Zdelegalizować polskie kabarety”.
Nasza relacja z kongresu NowoczesnaPL – czy to będzie alternatywa?
Irytacje
Dlaczego nowa partia liberalna, koniecznie chce się nazywać tak jak działająca od dawna fundacja na rzecz upowszechniania dóbr kultury? Pięć lat temu na ten problem natknął się Janusz Palikot. Czyżby Ryszard Petru nie pamiętał tej przygody?
Korelacje
Niezwykła interaktywna grafika o poległbych w II wojnie światowej. Naszym zdaniem trafia w punkt we wrażliwość nowego cyfrowego pokolenia.
Autopromocja
Najczęściej czytane teksty w maju:
Kacper Pobłocki o partii Razem
Komentarze wyborcze Artura Celińskiego
Stanisław Skrażyński o debacie Duda-Komorowski
Maciej Kuziemski o nadziei na ożywienie wyborców
Michał Smoleń o protestach na uniwersytecie
Wojciech Przybylski o chybionym haśle: racjonalnych i radykalnych
Magdalena Chrzczonowicz bezlitośnie rozprawia się z tezami Marcina Króla
Robert Jurszo o wyciągniętej podczas kampanii kwestii odpowiedzialności za Zagładę
Z życia Res Publiki
10 czerwca o 18:30 zapraszamy na taras redakcji. Będziemy świętować finisaż ostatniego numeru połączony z kolejnym spotkaniem z cyklu “Kawa i czasopisma”, podczas którego odbędzie się czytanie performatywne fragmentów “Res Publiki Nowej” i “Blizy”: Prawda 3.0 – Nowa Lepsza Propaganda. Dzikie wino w Res Publice. Do zobaczenia!
4-6 czerwca będzimy w Budapeszcie, gdzie w ramach Brain Bar Budapest zapraszamy challengerów New Europe 100 do udziału w trzech organizowanych przez nas dyskusjach: o innowacjach, miastach i polityce. Wojciech Przybylski poprowadzi ponadto jeszcze dyskusje o polityce i gospodarce.
Z poważaniem,
Redakcja
Comments are closed.