New Europe 100 Challengers: Znamy stu liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli oraz konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych.


To niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji listy New Europe 100, na której znaleźli się innowatorzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród laureatów jest 27 Polaków.

Wśród 100 liderów zmian w regionie są osoby, które przy pomocy nowoczesnych technologii wytyczają nowe ścieżki w kulturze, polityce, biznesie, nauce czy działaniach społecznych. Większość z nich stanowią przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy i twórcy start-upów (50%) oraz aktywiści i politycy (32%). – Ta lista wskazuje, jacy ludzie będą motorem zmian w najbliższym czasie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu.

W gronie tegorocznych laureatów znalazły się osoby, które są nie tylko inicjatorami pozytywnych zmian, ale rozwiązują konkretne problemy społeczne – m.in. autorzy platformy łączącej artystów i potencjalnych patronów, projektanci interaktywnego robota do rehabilitacji mięśni, koordynatorzy organizacji pozarządowych wspierających naukę programowania czy twórcy drona wykorzystywanego w sportach ekstremalnych. W tym roku pośród osób działających w sferze politycznej znalazł się Toomas Hendrik Ilves, prezydent Estonii – jako współarchitekt rozwoju gospodarki swojego kraju, która stała się synonimem innowacyjności i e-rozwiązań w sferze gospodarczej, edukacyjnej i politycznej w Europie oraz Andrej Kiska, prezydent Słowacji.

Tak jak w zeszłym roku, organizatorzy listy typowali kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu w kategoriach: biznes, nauka, media i kultura, społeczeństwo i polityka. Po zebraniu nominacji wybrano w drodze głosowania setkę najbardziej innowacyjnych osób. Co ich wyróżnia? – Tegoroczna lista New Europe 100 pokazuje, że w wielu kluczowych dziedzinach – m.in. edukacji, ochronie zdrowia, transporcie, rolnictwie – innowatorzy z naszego regionu wykorzystują nowoczesne technologie do rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych i społecznych – mówi Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. polityk publicznych, Google CEE. Różnorodność listy pokazuje, że innowacje gospodarcze i społeczne w Europie Środkowo-Wschodniej mają ogromny potencjał rozwoju, tworząc silne przedsięwzięcia biznesowe, miejsca pracy i wzrost gospodarczy.

Pomysł na cykliczne publikowanie listy New Europe 100 zrodził się z potrzeby docenienia i pokazania autorów kreatywnych i nietuzinkowych pomysłów. Jak twierdzą organizatorzy – takich jest dużo w naszym regionie Europy, a ich twórcy często działają w skali globalnej. Najliczniejszą grupą są twórcy start-upów, portali informacyjnych i aplikacji mobilnych, które pozytywnie wpływają na rozwój nowych technologii, ale i pobudzają ekonomię regionu. – To bardzo inspirujące widzieć na tegorocznej liście tak dużo kreatywnych pomysłów. Wierzymy w to, że budowanie partnerstwa tych kreatywnych umysłów da szanse na kapitalizację ich innowacyjnych pomysłów w regionie Grupy Wyszehradzkiej i poza nim – dodaje Beata Jaczewska, Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Lista New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. To już druga edycja projektu, który organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Google i Financial Times, we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej.

Pełna lista 100 innowatorów z regionu oraz spis laureatów poprzedniej edycji projektu znajduje się na stronie www.ne100.org, a aktualności na profilu www.twitter.com/NewEurope100.

Res Publica Nowa