Na własnych śmieciach

Czy świat stoi u progu ekorewolucji? Co to oznacza dla społeczeństwa i gospodarki?


Komisja Europejska w styczniu tego roku przyjęła ambitny plan – do 2030 roku aż 65 proc. odpadów komunalnych i 75 proc. odpadów opakowaniowych w krajach unijnych będzie ponownie przetwarzane. Tematem przewodnim najnowszego numeru Magazynu Miasta jest ekonomia cyrkularna. Premiera wydania już 18 maja.

– Ekonomia okrężna koncentruje się na nieprzerwanym ponownym wykorzystywaniu zasobów i daje nadzieję, że dzięki zastosowaniu tego nowego podejścia poradzimy sobie z problemem nadmiernej eksploatacji naszej planety i solidnie napędzimy gospodarkę – wyjaśnia Artur Celiński, wicenaczelny czasopisma.

Biorę – używam – wyrzucam, to dobrze znany linearny model użytkowania codziennych przedmiotów praktykowany przez większość społeczeństwa. Magdalena Raftowicz-Filipkiewicz w artykule Ekosystem, przekonuje, że ten marnotrawny sposób działania da się zmienić. Najlepszym tego przykładem są Chiny, Dania, Szwecja, czy Francja, gdzie wprowadzane rozwiązania ekonomii okrężnej przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Wzorem do naśladowania jest jednak Holandia, gdzie proekologiczne myślenie i idące za tym działania są na zaawansowanym poziomie. Artur Celiński sprawdził m.in. jak w Rotterdamie na fusach z kawy hoduje się boczniaki, jak funkcjonują powstałe w duchu gospodarki okrężnej biurowce Park 20/20 w Amsterdamie. Autor dokonuje jednocześnie  analizy mocnych i słabych stron oraz szans na powodzenie tego rodzaju przedsięwzięć.

Lokalna waluta z plastiku, automaty, w których płaci się butelkami czy serwerownie ogrzewające budynki to już nie są wizje lecz rzeczywistość. Czy w Polsce jest szansa na podobne rozwiązania? W tekście „Tylko dla otwartych głów” Bartosz Piłat stwierdza, że ideę obiegu zamkniętego zaczniemy realizować, gdy trzeba będzie zamknąć wysypiska, a nowych nie będzie gdzie budować, bo jak dotąd odpady traktowane są głównie jak kłopot, a nie potencjalna korzyść.

Recykling i ponowne wykorzystanie surowców utożsamiane są głównie z dużymi firmami, zajmującymi się odbiorem i sortowaniem odpadów. Jednak prawdziwymi królami recyklingu są uliczni złomiarze. Wywiad Magdaleny Kubeckiej z brazylijskim aktywistą Mundano przybliża czytelnikom życie południowoamerykańskich zbieraczy (Catadores) – jak walczą o przetrwanie, godność i co ich łączy ze sztuką.

Najnowszy numer Magazynu Miasta jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie publica.pl , a także w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Magazyn Miasta jest pierwszym w Polsce interdyscyplinarnym pismem o tematyce miejskiej. Wydawany od 5 lat przez Res Publikę i Instytut Badań Przestrzeni Publicznej jako jedyny magazyn w Polsce zbiera informacje z kraju i świata dotyczące życia w mieście, w tym aktywizacji mieszkańców, terenów zielonych, polityki mieszkaniowej, starzenia się miast czy radykalnych sposobów zarządzania miastem. Czytają go zarówno architekci i aktywiści, jak i naukowcy, samorządowcy i urzędnicy. Więcej informacji na stronie: www.magazynmiasta.pl oraz na Facebooku.

Res Publica Nowa