Na tropie prawdy

Czy marzenie o tym, że prawda nas wyzwoli ma sens?


Czy sieć kłamstw i przeinaczeń upowszechnianych w mediach, w internecie czy w ramach rozgrywek politycznych jest już na tyle gęsta, że dotarcie do prawdy jest niemożliwe?  O tym, w najnowszym numerze Res Publiki Nowej – do kupienia na publica.pl, a od 4 maja w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.    

– W najnowszym numerze chcemy zrozumieć fenomen postprawdy. Świadomi konsekwencji odrzucenia faktów, zadajemy pytanie o nowy status podmiotów indywidualnych i definicje podmiotów politycznych. Pytamy o kształt instytucji demokratycznych, nowe reguły bezpieczeństwa i ekonomii, wreszcie – cele kultury w świecie, w którym status prawdy i opinii został zrównany – wyjaśnia Agnieszka Rosner, sekretarz redakcji.

Czy możemy uciec przed prawdą? Co oznacza zjawisko postprawdy i dlaczego powstało? Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić profesor Marcin Król, uznany historyk idei i filozof. Z poziomu  rozważań filozoficznych do codzienności znanej z doniesień medialnych przenosi czytelników tekst Wojciecha Przybylskiego. Autor przestrzega w nim przed demaskatorami, którzy zamiast skupiać się na faktach, wyłącznie odkrywają kłamstwa. Czy w ferworze politycznej walki jesteśmy w stanie odkryć co tak naprawdę włada dziś psychiką obywateli? O tym, w tekście Piotra Augustyniaka “O ukrytej prawdzie i rozkoszy Polaków”.

Analizując zagadnienie prawdy nie można pominąć odniesień do innowacji i nowych mediów, które stały się powszechnym źródłem informacji. Zjawisku deprecjonowania faktów na tle struktury społecznej szczegółowo przyjrzał się Krzysztof Pacewicz, który napisał “Krótką historię prawdy w dobie nowoczesności”. Z kolei, w podróż po meandrach sieci społecznościowych i wciąż konkurujących z nimi mediów tradycyjnych zabiera czytelników Jarosław Kopeć w tekście “Jak zdusić postprawdę?”.

Pojęcie prawdy jest istotne także z punktu widzenia relacji globalnych, co podkreśla dr Patrycja Sasnal w artykule “Prawda w stosunkach międzynarodowych”. Autorka zauważa, że choć “dysponujemy raportami, statystykami, chronologią zdarzeń, oficjalnymi wypowiedziami, a nawet ujawnionymi depeszami dyplomatycznymi – całą masą niekwestionowanych faktów – to wciąż nie ma zgody co do wspólnego oglądu stosunków między państwami i społeczeństwami.”

O prawdzie w sztuce i literaturze, misji  edukatorów, mediach społecznościowych a także o pokoleniu millenialsów i nadchodzącej generacji Z czyli screenagersach, w wywiadzie z Pawłem Potoroczynem (dyplomatą, producentem, wydawcą i dyrektorem generalnym Uniwersytetu SWPS w Warszawie), rozmawia Agnieszka Rosner. Zdaniem rozmówcy: “Prawda istnieje. Ponieważ każdy z nas dokładnie wie kiedy kłamie.”

Najnowszy numer Res Publiki Nowej jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie publica.pl/prawda, a od 4 maja w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa to magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku należy do Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wyróżniony za jedną z najlepszych okładek roku nagrodą Grand Front 2015. Wydawany jest przez fundację Res Publica.

 

Res Publica Nowa