Na Marginesie – Res Publica Nowa nr 1/2021 (234)

Numer roczny dostępny w wydaniu papierowym i pdf


Wydanie „Res Publiki” wieńczące ostatnich dwanaście miesięcy przynosi przegląd tekstów odzwierciedlających najbardziej palące problemy i wydarzenia. Był to dla Polski trudny czas zarówno w świetle bezpieczeństwa międzynarodowego, kryzysu praworządności, narastających problemów gospodarczych, kryzysu migracyjnego, wreszcie – zapaści służby zdrowia czy wyzwań przed którymi stanęła edukacja w dobie pandemii koronawirusa. Te tematy elektryzowały opinię publiczną w Polsce, a nam dostarczały bodźców do tworzenia kolejnych tekstów, rozmów czy debat. W najnowszym wydaniu naszego pisma zbieramy artykuły odzwierciedlające te, najważniejsze naszym zdaniem, tematy. 

KUP PDF

Ryszard Schnepf pisze o rocznym bilansie prezydentury Joe Bidena. Choć poparcie dla niego spada, to wciąż przywódca, który ma chce zmieniać Amerykę i świat na lepsze. Czy tak się stanie?

Małgorzata Kopka-Piątek zastanawia się nad tym, jakie wymierne zmiany przyniosły toczące się przez wiele miesięcy protesty polskich kobiet? Czy w świetle braku zmian legislacyjnych, spełnienia postulatów protestujących przez obecną władzę możemy uznać te działania za skuteczne? A może to początek, kiełkującego od dołu, nowego masowego ruchu społecznego, który pewnego dnia zmieni porządek rzeczy w Polsce?

Jak w kontekście praw, o które walczą na ulicach polskie kobiety wygląda w naszym kraju przyzwolenie na wciąż obecną przemoc psychiczną, materialną, emocjonalną wobec kobiet? O tym, że żyjemy wciąż w „kulturze gwałtu” mówi Kamila Ferenc w rozmowie z Dominiką Rafalską.

Polska dramatycznie potrzebuje strategii transformacji energetycznej – pisze Marek Strzelecki i dodaje, że wieloletnia zwłoka w przygotowaniu planu zmian i ignorowanie konsekwencji polityki klimatycznej Unii Europejskiej doprowadziły nas na skraj kryzysu energetycznego. Temat walki o dobro klimatu podejmują także Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Marcin Stoczkiewicz, którzy piszą, że ochrona środowiska nie jest możliwa bez demokracji, państwa prawa i gwarancji praw człowieka. W rzeczywistości walka ta ma jeden wspólny mianownik.

NUMER PAPIEROWY KUP TUTAJ

W najnowszym wydaniu sporo uwagi poświęcamy także kondycji Kościoła i jego miejsca w społeczeństwie. O przyszłości chadecji w Polsce i w Europie dyskutuje Wojciech Przybylski. O tym, że Kościół katolicki znajduje się w kryzysie – najgłębszym w dziejach najnowszej historii katolicyzmu mówi Jarosław Makowski. Wojciech Bonowicz dodaje, że polska religijność jest pełna paradoksów i opiera się w pewnej części na strachu. Czy można ją określić mianem „ lękowej”? Dariusz Kałan analizuje problem coraz liczniejszych apostazji w Polsce. Jak to się dzieje w kraju, gdzie 92 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy?

Podejmujemy także temat kobiet w Kościele prawosławnym – Aleksandra Olearczyk pisze o ich życiu, zasadach, ale też marzeniach w reportażu poświęconym matuszkom.

Ponadto, w wydaniu m.in. dyskusja o projekcie ustawy o wolności słowa w mediach społecznościowych, o wyzwaniach, przed którymi stoi polska szkoła w czasie pandemii, o przyszłości relacji polsko-niemieckich w trzydziestolecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Przypominamy też archiwalny tekst Poza przeszłością, poza czasem prof. Marcina Króla, założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego naszego pisma.

Podsumowanie nie byłoby jednak pełne bez spojrzenia w przyszłość i próby nakreślenia scenariuszy nadchodzących miesięcy dla Polski i naszego regionu. Marcin Zaborowski i Wojciech Przybylski szukają odpowiedzi na pytania o to, jaki wpływ na polską gospodarkę będzie miał Polski Ład? Jakie będzie miejsce Polski w Europie i w świecie w świetle naszych chłodnych relacji z Unią Europejską i naszymi sąsiadami? Jaki wpływ na polskie społeczeństwo będzie miała, trwająca kolejny rok, pandemia? Czy polaryzacja polskiej sceny politycznej będzie nadal postępować? Czy zmieni się pozycja prezydenta Andrzeja Dudy? Czy czekają nas wcześniejsze wybory? 

Niestety pewne wydaje się tylko to, że Polskę czeka czas: czas rosnących niepewności.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa