Muzyka w mieście

Nocny burmistrz, uliczni grajkowie, społeczna rola klubów, muzyka w polityce społecznej - o muzycznych strategiach miast w najnowszym Magazynie Miasta.


To pierwszy numer w zupełnie nowej odsłonie wizualnej, już od 5 października w kioskach.

Jesienny numer Magazynu Miasta pokazuje, w jaki sposób miasta rodzą muzykę, do czego jej używają i jak o nią dbają. Można w nim znaleźć historie i przykłady miejsc, w których muzyka wpisana jest w kod miejskiego życia. Pokazuje to na przykład opowieść o podziemiach dworca, w których taniec staje się narzędziem zmiany społecznej. W numerze pojawił się też artykuł o operze będącej świetną przestrzenią publiczną i historia urzędów z różnych miejsc na świecie, które wspierają rozwój kariery muzyków ulicznych, bo widzą ich działalność jako ważny element życia codziennego. Redakcja przyjrzała się także polityce miast inwestujących w festiwale muzyczne. Istotnym wątkiem w wydaniu jest też życie klubów nocnych i barów, które wykracza daleko poza rozrywkę, ponieważ pełnią ważną rolę społeczną i polityczną w miastach. – Muzyka nadaje rytm momentom, które spędzamy w mieście sami i wspólnie. Dlatego właśnie zrobiliśmy numer o muzyce w mieście – dodaje Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta.

Najnowszy Magazyn przyciąga uwagę odmienioną szatą graficzną. W zeszłym roku Magazyn Miasta został wybrany jako jeden z najlepszych pism o tematyce miejskiej w Europie Centralnej przez 11 organizacji z 6 krajów. Po otrzymaniu propozycji współpracy nad europejską wersją Magazynu Miasta, redakcja postanowiła rozpocząć pracę nad ulepszonym designem. Najnowszy numer jest efektem długofalowych zmian i docelową wersją pisma, które uzyskało nowoczesny i nieprzeciętny wygląd. – Po setkach tekstów napisanych dla nas przez ponad dwustu autorów z różnych krajów i kontynentów i licznych wydarzeniach zorganizowanych przez nas i naszych partnerów wokół Magazynu Miasta, przyszedł czas na zmianę naszego charakteru graficznego – tłumaczy Żakowska.

Premiera nowego numeru Magazynu Miasta będzie miała miejsce za 5 października. Numer jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie www.magazynmiasta.pl, a w dniu premiery pojawi się także w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Magazyn Miasta to platforma wymiany poglądów ludzi różnych sektorów – pierwsze w Polsce interdyscyplinarne pismo poświęcone tematyce miejskiej, które popularyzuje najciekawsze światowe i polskie idee miejskie w całej Polsce. Misją Magazynu Miasta jest inspirowanie do tworzenia szczęśliwych i bardziej zrównoważonych miast. Wydawany jest przez Fundację Res Publica i Instytut Badań Przestrzeni Publicznej. Więcej informacji na stronie: www.magazynmiasta.pl oraz na www.facebook.com/magazyn.mmiasta.

Res Publica Nowa