MOJE MIĘDZYMIEŚCIE / debata w Gdańsku

Miasto i miejskość, jakie znamy, wymagają przemyślenia. Zmienia się funkcja i znaczenie miasta i przestrzeni, a dotychczasowe punkty odniesienia przeżywają swój własny kryzys. Język, za pomocą którego je definiowaliśmy staje się anachroniczny, a przez to […]


Miasto i miejskość, jakie znamy, wymagają przemyślenia. Zmienia się funkcja i znaczenie miasta i przestrzeni, a dotychczasowe punkty odniesienia przeżywają swój własny kryzys. Język, za pomocą którego je definiowaliśmy staje się anachroniczny, a przez to bezużyteczny. Szukamy więc nowych pomysłów i pojęć, które pomogą nam na nowo zdefiniować to, czym jest miasto i przestrzeń.

Jesteśmy w stanie przejściowym – międzymieściu. Pojęcie to odnosi się dzisiaj przede wszystkim do przestrzeni miejskiej i określa nową strukturę miejską, nie będącą ani miastem, ani wsią. To przestrzeń zlokalizowana między tradycyjnym śródmieściem a przedmieściami – rozproszone, nieuporządkowane, przedstawiające obraz przestrzennej i społecznej segregacji. Skupiają w sobie wszystkie znane nam miejskie i społeczne dolegliwości.

Szukamy klucza, za pomocą którego będziemy mogli otworzyć nasze przestrzenie. Plany gdańskiego Młodego Miasta działają na wyobraźnię, ale wciąż pozostają wirtualne. Stare Miasto, choć bliskie, wciąż pozostaje na uboczu. Projektując przestrzeń coraz częściej odnosimy się do naszego stanu świadomości. Dlatego wierzymy, że międzymieście  może również służyć do opisania kwestii społecznych i politycznych, które mają miejsce w miastach. To określenie naszego stanu zawieszenia pomiędzy tym, co było, a tym, co przed nami. To pojęcie oddające nasz miejski dylemat, poszukiwanie nowego języka i wyczekiwanie na to, aż nieudane scenariusze zostaną zastąpione tymi, które uwzględnią stojące przed nami wyzwania i podkreślą społeczny wymiar miasta.

16 listopada 2012 r. / godz. 17.00 / Instytut Kultury Miejskiej / ul. Długi Targ 39/40 / Gdańsk

W rozmowie o naszym międzymieściu udział wezmą:

Jacek Dominiczak / Profesor Akadamii Sztuk Pięknych / Gdańsk

Grzegorz Piątek / Centrum Architektury / Warszawa

dr Kacper Pobłocki / Stowarzyszenie My Poznianiacy / Poznań

Marta Żakowska / Magazyn Miasta / Warszawa

Spotkanie poprowadzi Artur Celiński / Res Publica Nowa / Warszawa

Debata „Moje międzymieście” organizowana jest przez Res Publikę Nową i Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa