Minister Pierre’a Schöllera

W środę, 25.04. w warszawskiej Kinotece,  w ramach II odsłony Elementarza Politycznego Młodego Intelektualisty, odbędzie się pokaz specjalny filmu "Minister" z debatą wprowadzającą Wojciecha Przybylskiego (red. naczelny Res Publiki Nowej) oraz Krzysztofa Iszkowskiego (Liberte!). "Minister" […]


W środę, 25.04. w warszawskiej Kinotece,  w ramach II odsłony Elementarza Politycznego Młodego Intelektualisty, odbędzie się pokaz specjalny filmu „Minister” z debatą wprowadzającą Wojciecha Przybylskiego (red. naczelny Res Publiki Nowej) oraz Krzysztofa Iszkowskiego (Liberte!).

„Minister” – najnowszy film Pierre’a Schöllera pojawił się na polskich ekranach 20.04. br.,  patronem medialnym  filmu została Res Publica Nowa.

„Minister” to polityczny thriller ukazujący mechanizmy władzy i polityki. Scenariusz filmu oparty został na dwóch rozbudowanych wątkach: tragedii człowieka, który musi zmierzyć się z logiką wyznaczającą cele i działania rządu oraz historii niestabilnych zakulisowych gier i aliansów, które okazują się silniejsze niż idee głoszone przez polityków na potrzeby mediów.

Stylistyka filmu odzwierciedla fascynację reżysera fotografią, w tym nie tylko polityczną, lecz również prowokacyjno-erotyczną. Pracując nad scenariuszem filmu zgromadził on aż 300 zdjęć polityków, które potem starał się wiernie przenieść na filmowy ekran.

Prace nad filmem trwały 7 lat, a na poziomie scenariusza wymagały współpracy z doradcami do spraw politycznych i społecznych. Obsada aktorska filmu jest bardzo zróżnicowana. Grają w nim zarówno uznani aktorzy (Olivier Gourmet), jak i amatorzy, których zatrudnienie wymagało kilkumiesięcznych prób i starań. Koproducentami filmu byli bracia Dardenne.

Film trzymał nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2011. Otrzymał również trzy Cezary 2012 (najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy aktor drugoplanowy i najlepszy dźwięk).

 

Minister transportu – Bertrand Saint-Jean („Chłopiec na rowerze”, „Nic do oclenia”, „Czarna Wenus”) budzi się w środku nocy. Dzwoni jego osobista sekretarka. Autobus z dziećmi wpadł do rowu w ośnieżonych Ardenach. Jest kilka śmiertelnych ofiar. Minister nie ma wyjścia, musi jechać na miejsce tragedii, bo tego oczekują od niego wyborcy i media. W świetle kamer współczuje rodzinom ofiar i buduje własny wizerunek medialny.


W ten sposób uruchamia szalony wir nieoczekiwanych zdarzeń, które wymagają szybkich i przemyślanych decyzji. Aby przetrwać w skomplikowanym świecie polityki, trzeba działać strategicznie, bez względu na konsekwencje. Trudno jednak zapomnieć o ludzkich dramatach, śmiertelnej tragedii, politycznych walkach i wszechobecnym kryzysie.

W obłąkanej plątaninie zdarzeń, w których jedna kolizja następuje po drugiej, minister stara się zachować twarz, obronić własne interesy i pozycję. Pomocne okazują się żelazne nerwy, niezłomność i odporność na stres, jednak to nie wszystko, czego wymaga od niego sytuacja. Do jakich innych poświęceń jest jeszcze zdolny? Jak długo utrzyma się na najwyższym szczeblu w polityce, która pożera lojalność, przyjaźnie, zasady i przekonania?

 

/źródło: materiał nadesłany przez dystrybutora/

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa