Miejskie polityki kulturalne w Katowicach
W listopadzie 2013 roku byliśmy świadkami pierwszego od kilkunastu lat spotkania się urzędników odpowiedzialnych za tworzenie i realizację miejskich polityk kulturalnych w całej Polsce. W konferencji DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne w Warszawie wzięło udział […]
W listopadzie 2013 roku byliśmy świadkami pierwszego od kilkunastu lat spotkania się urzędników odpowiedzialnych za tworzenie i realizację miejskich polityk kulturalnych w całej Polsce. W konferencji DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne w Warszawie wzięło udział ponad stu reprezentantów trzydziestu pięciu miast.
Dziś mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w kolejnym spotkaniu z naszego cyklu, które odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia 2014 roku w Katowicach. Współorganizatorami tego wydarzenia są Wydział Kultury Urzędu Miasta Katowice, Narodowe Centrum Kultury i Res Publica Nowa.
Spotkanie listopadowe poświęcone było wzajemnemu poznaniu się uczestników wydarzenia i zdobywaniu wiedzy – od ekspertów, lecz także od siebie nawzajem. Debaty i warsztaty dały szansę podzielenia się problemami związanymi z miejskim sektorem kultury oraz poznania innowacyjnych rozwiązań samorządów. Przede wszystkim jednak prowadziliśmy dyskusje o potencjale współpracy ponadregionalnej, m.in. w kontekście badań i ewaluacji, finansowania kultury oraz dzielenia się stosowanymi rozwiązaniami prawnymi. Zidentyfikowane obszary wymagające systemowego wsparcia stały się – obok wyników badania DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne – podstawą prac Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych przy Narodowym Centrum Kultury.
Motywem przewodnim kwietniowego spotkania w Katowicach będzie współpraca w sektorze kultury zwiększająca potencjał rozwoju miast i społeczności miejskich. Będziemy także rozwijać zagadnienie prowadzenia badań i ewaluacji miejskiego sektora kultury. Wydarzenie będzie miało charakter roboczy, zorientowany na zdobywanie wiedzy i doskonalenie już istniejących rozwiązań. Przyjmiemy formułę zajęć laboratoryjnych, które połączą prezentacje różnych rozwiązań z zakresu polityki kulturalnej z krytyczną pracą uczestników. Rozłożymy konkretne przypadki na czynniki pierwsze, by na ich podstawie zbudować uniwersalne wnioski.
Zapraszamy do wspólnej pracy nad odpowiedzią na pytanie, jak zwiększać efekt synergii w kulturze w kontekście relacji urzędów z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i liderami środowisk kulturalnych, a także działań różnych wydziałów magistratów. Zależy nam także na dyskusji o budowaniu koalicji miast wokół zagadnienia badań i ewaluacji polityk kulturalnych oraz zwiększaniu skuteczności i obniżaniu kosztów prowadzenia rozbudowanych diagnoz sektora kultury. Szczegółowy program spotkania zostanie opublikowany na stronie res.publica.pl oraz obserwatoriumkultury.pl w połowie marca.