Miejski przegląd prasy

Najciekawsze teksty o tematyce miejskiej W najbardziej hipsterskiej dzielnicy Berlina – Kreuzbergu – powstał obóz dla uchodźców. Ponad 100 osób z Mali, Ghany, Nigerii, Kamerunu i innych krajów Afryki protestuje przeciwko europejskiej polityce imigracyjnej. Niemiecki […]


Najciekawsze teksty o tematyce miejskiej

W najbardziej hipsterskiej dzielnicy Berlina – Kreuzbergu – powstał obóz dla uchodźców. Ponad 100 osób z Mali, Ghany, Nigerii, Kamerunu i innych krajów Afryki protestuje przeciwko europejskiej polityce imigracyjnej. Niemiecki przedstawiciel federalny ds. praw człowieka postuluje likwidację obozu z przyczyn humanitarnych (i „humanitarną deportację” protestujących?).

Czy istnieją bliskowschodnie miasta? – zastanawia się urbanista i profesor architektury Nezar AlSayyad w rozmowie opublikowanej przez Jadaliyya. Wywiad dotyczy specyfiki miast Bliskiego Wschodu i zasadności używania tej kategorii, roli jaką miejskie przestrzenie odegrały podczas „Arabskiej Wiosny” i politycznej świadomości urbanistów.

Na stronie Critical Legal Thinking można przeczytać analizę prawnego kontekstu okupowania i wyzwalania przestrzeni we włoskich miastach – co musi się stać, żeby nielegalne działania zyskały legitymizację, a odzyskana dla wspólnoty przestrzeń pozostała wspólna?

W sobotę 19 października odbędzie się European Day of Action for Housing Rights czyli demonstracje, konferencje i happeningi w wielu miastach w Europie, również w Warszawie.

(CC BY-ND 2.0) nickboos/Flickr
(CC BY-ND 2.0) nickboos/Flickr

Guardian opublikował relację bezdomnej kobiety żyjącej w Nowym Jorku, która opowiada o swoich doświadczeniach ze schroniskami, jadłodajniami i innymi usługami organizowanymi dla bezdomnych.

New York Times przedstawił listę spraw do załatwienia dla nowego burmistrza Nowego Jorku. Po Bloombergu przydałby się ktoś, kto pomyśli nie tylko o inwestorach i rosyjskich miliarderach, ale również o innych mieszkańcach miasta, jego klimacie i kulturze. „Mieliśmy burmistrza technokratę, płynnie mówiącego w Wall Street. Teraz przydałby się poeta.”

Iracki poeta Sinan Antoon opisuje podróż po nieistniejącym już Bagdadzie, z którego musiał wyjechać podobnie jak wszyscy jego przyjaciele. Opis sentymentalnej przejażdżki po miejscach, które zostały zniszczone przez wojnę jest jednocześnie opisem zbiorowego doświadczenia żałoby po utraconym mieście.

Na deser polecam Web Urbanist i przegląd projektów artystycznych ożywiających przestrzenie miejskie i wciągających mieszkańców do zabawy.

Tekst powstał dzięki współpracy autorki z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa