Miejski przegląd prasy

O usuwaniu bezdomnych z przestrzeni Londynu, zamieszkach w Brazylii, o tym, jak zmiany klimatyczne utrudniają walkę z bieda w azjatyckich miastach i nie tylko. Są już dostępne nagrania z konferencji „reSITE: Cities and Landscapes of […]


O usuwaniu bezdomnych z przestrzeni Londynu, zamieszkach w Brazylii, o tym, jak zmiany klimatyczne utrudniają walkę z bieda w azjatyckich miastach i nie tylko.

Są już dostępne nagrania z konferencji „reSITE: Cities and Landscapes of the New Economy”, która odbyła się w dniach 19-21 czerwca w Pradze. Można obejrzeć wykłady Keesa Christiaanse z KCAP Architects&Planners w Rotterdamie, Adriana Benepe z agencji nadzorującej rozwój parków w Nowym Jorku i wywiad z Cecilem Balmondem architektem, artystą i badaczem architektury.

Niedawno media społecznościowe obiegły zdjęcia szpikulców wbudowanych w chodnik koło jednego z londyńskich marketów Tesco. Szpikulce pojawiają się również w innych miejscach w Londynie, gdzie liczba osób śpiących na ulicy wzrosła o 75% w ciągu ostatnich 3 lat, m.in. z powodu brutalnej reformy opłat za mieszkania komunalne. Z tej okazji The Guardian przypomina, że architektura wykluczająca bezdomnych i ubogich kwitnie w najrozmaitszych formach, a przy okazji niszczy przestrzeń publiczną.

Z kolei w Detroit władze odcinają bieżącą wodę tysiącom mieszkańców, którzy zalegają z opłatami. Koalicja aktywistów opracowała raport dla Specjalnego Sprawozdawcy Narodów Zjednoczonych ds. prawa do bezpiecznej wody pitnej i infrastruktury sanitarnej, w którym twierdzą, że jest to działanie zmierzające do szybszej prywatyzacji zbankrutowanej miejskiej infrastruktury wodnej.

Rok po protestach w parku Gezi Michael Hardt zastanawia się nad przyszłością ruchów sprzeciwiających się polityce tureckiego premiera Erdogana, narastaniu policyjnej przemocy, która rozpoczęła się rok temu na ulicach Istambułu, i nieoczywistych koalicji, jakie te protesty zrodziły, np. pomiędzy kemalistami i Kurdami czy ruchami LGBT i muzułmańskimi socjalistami.

(CC BY-ND 2.0) nickboos/Flickr
(CC BY-ND 2.0) nickboos/Flickr

Mundial trwa, a protesty w brazylijskich miastach coraz rzadziej przyciągają zainteresowanie mediów – z wyjątkiem tych niezależnych. Na stronie Democracy Now! można posłuchać albo przeczytać rozmowę z Dave’m Zirin’em, autorem książki „Brazil’s Dance with the Devil: The World Cup, the Olympics, and the Fight for Democracy.” W rozmowie oprócz politycznego i ekonomicznego podłoża protestów poruszane są również tematy przesiedleń, niezasłużonego negatywnego wizerunku brazylijskich faweli i inicjatyw obrony przed eksmisjami, takich jak Rio on Watch.

Next City opublikowało artykuł podsumowujący historię eskalacji policyjnej przemocy i zaostrzenia konfliktów społecznych w Brazylii od czasu zeszłorocznych protestów oraz listę rzeczy, które protestującym udało się wywalczyć (np. zwiększenie inwestycji w mieszkania socjalne). Natomiast Popular Resistance dowodzi, że przemoc się opłaca, a brutalne działania brazylijskiej policji napędzają „biznes kontroli zamieszek”.

Na początku czerwca odbył się Światowy Szczyt Miast w Singapurze. Na stronie szczytu można znaleźć propozycje wypracowanych przez uczestników rozwiązań w rozmaitych obszarach zrównoważonego rozwoju miast (1, 2, 3). Jednym z tematów była kwestia związków pomiędzy strategiami walki z ubóstwem w miastach a globalnym ociepleniem. Regionalne biuro UNDP przedstawiło serię policy briefs dotyczących tego tematu, dostępnych tutaj. Natomiast w połowie czerwca International Institute for Environment and Development przeprowadził warsztat poruszający problemy urbanizacji i zmian klimatycznych w Wietnamie. Wnioski można przeczytać tutaj.

A kto ma czas i ochotę na analizę miejskiej biedy z punktu widzenia filozofii i antropologii społecznej może posłuchać wykładu profesor Veeny Das z Johns Hopkins University
pt. „Politics of the Urban Poor”, wygłoszonego na Uniwersytecie wHyderabadzie w Indiach.

Tekst powstał dzięki współpracy autorki z Fundacją im. Heinricha Bölla.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa