Miejski przegląd prasy

O gentryfikacji w Ameryce i w Zagrzebiu, postępowych burmistrzach i prywatnych miastach, a także o Atenach, Akrze i Berlinie. W tym roku świętujemy 50 lat pojęcia gentryfikacji. Na stronie Polis można przeczytać historię „przejmowania” tego […]


O gentryfikacji w Ameryce i w Zagrzebiu, postępowych burmistrzach i prywatnych miastach, a także o Atenach, Akrze i Berlinie.

W tym roku świętujemy 50 lat pojęcia gentryfikacji. Na stronie Polis można przeczytać historię „przejmowania” tego pojęcia przez amerykańskich teoretyków rozwoju miast i deweloperów, którzy od lat argumentują, że „gentryfikacja służy wszystkim” i jest „najlepszą rzeczą, jaka spotkała amerykańskie miasta od czasów budowy kanalizacji”.

Failed Architecture publikuje historię przebudowy Placu Kwiatowego w Zagrzebiu przy którym w latach 2006-2011 zbudowano centrum handlowe a strefę ruchu pieszego zabrano pod budowę garażu. To, i niejawny proces tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego, wywołały ostre protesty przeciwko „rewitalizacji” przez komercjalizację przestrzeni publicznych i zapoczątkowały ruchy miejskie w Chorwacji.

W Stanach Zjednoczonych władzę w miastach przejmuje nowe pokolenie postępowych burmistrzów, których celem jest zrównoważony i sprawiedliwy rozwój. W przeciwieństwie do polityki na poziomie federalnym, miejskie polityki w Pittsburgu, Nowym Jorku czy Seattle koncentrują się na wspieraniu związków zawodowych, podnoszeniu płacy minimalnej i reindustrializacji.

Natomiast w Indiach rośnie liczba prywatnych miast, o których można przeczytać na stronie Open Democracy. Są one rządzone przez korporacje a nie demokratycznie wybrane władze, co ogranicza korupcję i pozwala na bardziej efektywne zarządzanie. Większość tych miast znajduje się w specjalnych strefach ekonomicznych, a ich mieszkańcy są zupełnie pozbawieni wpływu na ich rozwój.

„Tahir, Taksim, Tempelhof: pole należy do nas”, to hasło z plakatu wzywającego do obrony dawnego lotniska Tempelhof, które obecnie stanowi otwartą dla wszystkich przestrzeń publiczną, przed zabudową mieszkaniową. Czy jest to uprawnione porównanie? Odpowiedź można znaleźć w artykule opublikowanym przez Jadaliyya.

 

Zdjęcie @Wally Gobetz, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr.com
Zdjęcie @Wally Gobetz, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr.com

W Meksyku na dachach publicznych budynków takich jak szkoły czy szpitale, wyrastają ogrody, których celem jest produkcja tlenu i ograniczenie smogu. W Guardianie można przeczytać o tym i innych skutecznych sposobach ograniczania zanieczyszczenia powietrza w mieście, dla którego jest ono jednym z największych problemów.

Wired tłumaczy jak używać technologii do budowy „inteligentnych miast”. Konkretnie – zacząć od tworzenia inteligentnych miejskich polityk a dopiero potem myśleć o obsługującej je technologii.

„Odroczona przyszłość” do tytuł nowego filmu dokumentalnego o Atenach w kryzysie, o tym jak po 2008 roku zmieniał się sposób rządzenia miastem, funkcje przestrzeni publicznej i o narastającej desperacji mieszkańców. Można obejrzeć tutaj.

TheCityFM można posłuchać wykładu o Igrzyskach Olimpijskich jako formie „celebracyjnego kapitalizmu” na przykładzie Vancouver, Londynu i Soczi, o związanych z nimi protestach i ich wpływie na kształt miast, w których się odbywały.

An African City” to serial opisujący życie młodych, wykształconych kobiet w Akrze, czyli innymi słowy „Seks w wielkim mieście” w Ghanie. Choć centralnym tematem są rozczarowania związane z randkami i problemy sercowe, to równie ważnym wątkiem jest rozwój miasta i jego westernizacja.

Na deser: „City living”

Tekst powstał dzięki współpracy autorki z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa