Litewski rum i chiński gniew

Napięcie między Litwą i Chinami narasta od lata ubiegłego roku. Dla UE to być może szansa, by pokazać, jak bardzo zależy jej na krajach członkowskich.


Na początku 2022 r. tajwańska Narodowa Rada Rozwoju opublikowała w swoich mediach społecznościowych osobliwy wpis. Radziła w nim… jak wykorzystać rum w kuchni. Francuskie tosty, stek, deser czekoladowy i oczywiście drink z rumem i imbirem… Komuś, kto nie śledzi międzynarodowych wiadomości, mogło się to wydać dziwnym sposobem administrowania stroną instytucji, która na co dzień zajmuje się ekonomią. Ale nie Tajwańczykom. Wielu z nich wiedziało, że rząd próbuje zmotywować obywateli do kupowania rumu z Litwy, a tym samym wspierania małego europejskiego kraju, który zdecydował się na budowanie silniejszych relacji z Tajwanem. Pomimo tego, że mogłoby to rozwścieczyć Chiny.

To właśnie Chiny były pierwotnym miejscem przeznaczenia dla dwudziestu tysięcy butelek rumu. Litwa wiedziała, że prawdopodobnie zostanie zablokowana w chińskim urzędzie celnym. W końcu bywało już tak z innymi litewskimi towarami eksportowanymi do Chin. Tajwan postanowił uratować transport rumu. Stworzył również fundusz inwestycyjny, a rząd planuje pomóc Litwie w produkcji mikroprocesorów. Jest to znak wsparcia dla kraju, który doświadczył silnej presji Chin. Narasta ona od lata 2021 r. i dla wielu krytyków Pekinu Litwa stała się symbolem oporu. Nie jest to zresztą jedyna konsekwencja napięć między Wilnem a Pekinem.

Presja silniejsza niż się spodziewano

Litwa nie ma silnych związków z Chinami. Mniej niż jeden procent jej eksportu trafia do Chin (w 2020 r. więcej produktów eksportowano do Nigerii). To jeden z powodów, dla których rząd w Wilnie zdecydował, że bardziej sensowne może być nawiązanie głębszej współpracy z Tajwanem.
W 2019 r. litewskie służby specjalne uznały Chiny za zagrożenie, a w zeszłym roku agencja ds. cyberbezpieczeństwa ostrzegła obywateli przed używaniem chińskich smartfonów. Pekin zareagował gniewem również wtedy, gdy prezydent Gitanas Nausėda skrytykował potencjalne chińskie inwestycje w Kłajpedzie, a jeszcze bardziej, gdy Litwa zdecydowała się opuścić inicjatywę 17+1.

Wszystko to wydaje się jednak niewiele znaczyć w porównaniu z reakcją Chin po decyzji z lata ubiegłego roku. To wtedy Litwa zgodziła się, że w Wilnie powstanie de facto ambasada Tajwanu. W listopadzie stworzono „przedstawicielstwo Tajwanu”, podczas gdy zazwyczaj biura otwierane przez Tajwan noszą nazwę „przedstawicielstwo Tajpej”. To pozornie niewielka różnica, ale w świecie dyplomacji znaczy  wiele.

Dla Tajwanu było to zwycięstwo. Ale nie dla Chin. Rząd w Wilnie spodziewał się reakcji Pekinu. Jednak skala chińskiej odpowiedzi była zaskakująca. Zaczęło się od kroków dyplomatycznych, potem nastąpiła presja ekonomiczna. Chiny nie tylko zaczęły blokować produkty pochodzące z Litwy, ale także próbowały naciskać na europejskie przedsiębiorstwa, aby przestały z nich korzystać.

Jakub Janda, dyrektor czeskiego think-tanku Evropské hodnoty (Europejskie Wartości), mówi, że spodziewał się napięć politycznych i pewnych działań gospodarczych o mniejszym znaczeniu. Nie spodziewano się, że Chiny odważą się wywierać silną presję gospodarczą na państwo członkowskie UE. – To jest nowość – twierdzi Janda, który obecnie zakłada filię swojego think-tanku… na Tajwanie.

Janda potwierdza, że konflikt między Litwą a Chinami jest gorącym tematem na wyspie, a oznaki solidarności z Litwą nie ograniczają się do szczebla rządowego. Ludzie wykupują produkty z Litwy, a taksówkarze nie chcą przyjmować pieniędzy od Litwinów. Na marginesie – pierwsza partia wspomnianego rumu wyprzedała się w niecałą godzinę.

Atak na UE?

Napięcia między Litwą a Chinami wpływają na całą Europę. Zdaniem Jandy nie chodzi tu tylko o Litwę, ale o rynek europejski. – Powinna być wspólna europejska reakcja – mówi i dodaje, że Chiny do zmiany zachowania przekonałaby groźba sankcji sektorowych. – Problem polega na tym, że Niemcy i Francja nie są skłonne do podjęcia takiego kroku. Pojawiły się doniesienia, że niemiecki rząd próbował wstrzymać reakcję Komisji Europejskiej. To skandaliczne. Niemcy powinny występować przeciwko agresorowi, a nie być jego sojusznikiem – dodaje Janda.
Chiny chcą ukarać Litwę za dyplomatyczne zwycięstwo nad Tajwanem i jednocześnie zniechęcić inne państwa europejskie do zacieśniania stosunków z wyspą. Litwa twierdzi jednak, że nadal respektuje politykę „jednych Chin”, a rząd realizuje jedynie swoje suwerenne prawo do budowania stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z innymi podmiotami i oczekuje, że UE stanie za nią murem.

Komisja Europejska stwierdziła w grudniu ubiegłego roku, że wszystko, co dzieje się między Chinami a państwami członkowskimi, ma konsekwencje dla stosunków dwustronnych. Komisja wie o chińskim przymusie gospodarczym i skierowała tę sprawę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Słowacka eurodeputowana Miriam Lexmann, znana ze swojego krytycznego stanowiska wobec Chin, zwraca uwagę, że rozstrzygnięcie tej sprawy na forum WTO może trwać latami. Jej zdaniem, UE powinna także spróbować zmniejszyć swoją zależność od Chin i zdywersyfikować swoje relacje gospodarcze, głównie w kierunku krajów demokratycznych. Nieprzypadkowo wspomina o Tajwanie. – Tajwan pomógł nam w pierwszych miesiącach pandemii i jest jednym z liderów w dziedzinie technologii high-end. Jego inwestycje w Europie mogłyby pomóc rozwiązać nasz problem z półprzewodnikami, a to wpłynęłoby na silną pozycję Chin na tym rynku – mówi Lexmann.

Zgadza się z nią litewski eurodeputowany Petras Auštrevičius. Jego zdaniem, UE powinna podpisać umowę handlową z Tajwanem i zrewidować swoją politykę wobec Chin, aby mieć opartą na jasnych zasadach strategię dla przyszłych relacji.  – Jesteśmy świadkami skrajnego łamania praw człowieka w Chinach kontynentalnych, całkowitego demontażu demokracji w Hong Kongu oraz prowokacji wojskowych wokół Tajwanu. Jak dotąd UE zareagowała sankcjami wobec czterech urzędników z Xinjiang i zawieszeniem ratyfikacji nowej kompleksowej umowy inwestycyjnej między UE a Chinami. Tymczasem współpraca gospodarcza z Chinami kwitnie, rosną wpływy Chin w regionach o strategicznym znaczeniu dla UE, zwłaszcza na Bałkanach Zachodnich – mówi Auštrevičius.

Jego zdaniem, jeśli Chiny nadal będą podążać drogą zastraszania, UE będzie musiała ponownie przemyśleć swoją reakcję.  – Szczególnie przydatne będą przygotowywane przepisy UE dotyczące należytej staranności w przedsiębiorstwach oraz instrumentu przeciwdziałania przymusowi. Będzie on narzędziem do odstraszania, a także, w razie potrzeby, do przeciwdziałania środkom przymusu stosowanym przez Chiny. Jednak jeśli chodzi o sytuację Litwy i litewskich przedsiębiorstw, to już dziś potrzebujemy zdecydowanych działań – dodaje Auštrevičius.

Posłowie i analitycy uważają, że interwencja UE była ważna, ale wielu z nich jest rozczarowanych jej reakcją. Jednym z nich jest Jakub Janda: Było kilka symbolicznych deklaracji i sprawa w WTO. To pozytywne, ale nie wystarczy – mówi. Jego zdaniem, potrzebne jest spotkanie na najwyższym szczeblu, na którym Unia postawiłaby ultimatum – zaprzestać przymusu lub ponieść konsekwencje.

Maldeikis: Nie będzie żadnych zmian

Twarda postawa Litwy wywołała pozytywne emocje na Tajwanie i doczekała się pochwał krytyków Chin w Europie. Ale nie wszyscy wyrażają entuzjazm – niektóre państwa członkowskie są niezadowolone z faktu, że konsekwencje działań Litwy przekroczyły granice małego bałtyckiego państwa.

Pojawiły się też dziury w litewskiej jedności. Na początku stycznia prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że błędem było uzgodnienie z Tajwanem nazwy, która rozgniewałaby Chiny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało, że podtrzymuje swoją decyzję, ale już kilka tygodni później w mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o możliwej zmianie.

Litewski poseł Matas Maldeikis twierdzi, że dyskusje podsyca głównie opozycja, która próbuje wykorzystać sprawę do przyciągnięcia większej liczby wyborców. – Rząd nie bierze pod uwagę zmiany nazwy. I jest całkiem oczywiste, że to całą politykę Litwy wobec Chin Pekin postrzega jako problem. Chiny zareagowały bardzo agresywnie i wygląda na to, że decyzja Litwy wpłynęła również na inne kraje UE – mówi Maldeikis, przewodniczący Grupy Przyjaźni z Tajwanem w litewskim parlamencie i jeden z posłów, którzy w zeszłym roku odwiedzili Tajwan.

Maldeikis jest jedną z centralnych postaci w całym konflikcie. Regularnie pojawia się w tajwańskiej telewizji, a na Twitterze wymienia obelgi z Hu Xijin, byłym redaktorem naczelnym chińskiego państwowego dziennika „Global Times”. Hu Xijin znany jest z ataków na zagranicznych przedstawicieli, którzy nie zgadzają się z rządem w Pekinie. Nazwał Litwę „maleńkim krajem”.

– Może powinniście zapytać pana Hu, dlaczego poświęca tyle uwagi Litwie? Może ma on jakieś osobiste emocje w stosunku do naszego kraju? Jak ostatnio stwierdził „Global Times”, Litwa daje zły przykład innym krajom. Tego właśnie się boją – mówi Maldeikis.
Nie uważa on jednak tweetów Hu za najbardziej efektywny sposób komunikacji dyplomatycznej. – Taki ordynarny, bezpośredni przymus zwykle przynosi efekt odwrotny do zamierzonego – uważa Maldeikis.

– Hu Xijin jest przedstawicielem tak zwanej dyplomacji w stylu wilka-wojownika, która jest najwyraźniej bardzo dobrze przyjmowana w Chinach. Ale na arenie międzynarodowej bardzo zaszkodziła reputacji Chin. Prawdopodobnie bardziej zależy im na przesłaniu, jakie wysyłają do krajowej publiczności, wzmacniając chiński nacjonalizm – dodaje litewski poseł, który zgadza się z opinią, że UE potrzebuje wspólnego stanowiska w sprawie Chin i mechanizmu, który byłby skuteczny, jeśli chodzi o przymus ekonomiczny. – Nie tylko z powodu Litwy. To nie pierwszy raz, kiedy Chiny używają ekonomicznego nacisku wobec innych państw. I z pewnością nie ostatni. Jest bardzo prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości reakcje Chin będą coraz bardziej asertywne – podsumowuje Maldeikis.

Po co przejmować się Litwą?

Problemy z eksportem do Chin nie wpłynęły jeszcze znacząco na gospodarkę Litwy, ale niektóre przedsiębiorstwa już cierpią. Ekonomiści uważają, że więcej problemów może się pojawić, jeśli konflikt z Pekinem uderzy również w import. Powód jest prosty – litewskie firmy są uzależnione od dostaw z Chin. Litwa chce tego uniknąć, a wsparcie ze strony UE jest jednym z kluczowych czynników.

W wywiadzie dla „Financial Times” minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis wymienił jeszcze jedno uzasadnienie: chińskie naciski stanowią zagrożenie dla opartego na zasadach systemu międzynarodowego. Eksperci ds. bezpieczeństwa międzynarodowego zwracają uwagę na fakt, że Chiny stają się coraz bardziej asertywne. Podważają międzynarodowe zasady, próbują podzielić NATO i UE, a także podsycają nastroje nacjonalistyczne w kraju. Na Tajwanie szerzą dezinformację i prowadzą wojnę hybrydową.

Pekin bardzo uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie i jeśli Zachodowi nie uda się zniechęcić Rosji do agresji lub jeśli nie zareaguje w odpowiedni sposób, może to być sygnał dla Chin. Sygnał, że Tajwan nie może liczyć na wsparcie Zachodu w przypadku inwazji, o czym wielokrotnie wspominali tajwańscy politycy.

Te dwa zagrożenia są ze sobą powiązane i to również mogło odegrać rolę w działaniach Litwy. Jak zasugerował Denis Kishinevsky w swojej wypowiedzi dla Carnegie Moscow, Litwa może wykorzystywać twarde stanowisko wobec Chin, aby przyciągnąć uwagę USA i przekonać administrację Bidena, że jest wiarygodnym sojusznikiem.

Jakub Janda zgadza się z tym punktem widzenia. – Dla Litwy stosunki z Tajwanem wiążą się z relacjami z USA. Jeśli dojdzie do rosyjskiej agresji, Litwa będzie zależna od USA. Dlatego politycy na Litwie chcą bliższej współpracy i obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych. Uważają, że nie da się już rozdzielić agendy chińskiej i rosyjskiej – wyjaśnia analityk z Czech. Uważa on, że Europa Wschodnia i Azja Południowo-Wschodnia to dwa regiony, w których może dojść do dużych konfliktów z udziałem Rosji i Chin. Oba są uzależnione od wsparcia militarnego USA. Rosja i Chiny już współpracują na płaszczyźnie militarnej, a konflikt na Tajwanie miałby konsekwencje dla bezpieczeństwa europejskiego. Działa to również w drugą stronę – to, co wydarzy się na Ukrainie w najbliższych tygodniach, może wpłynąć na zachowanie Chin wobec Tajwanu, wyspy, którą Xi Jinping chciałby widzieć pod swoją kontrolą.

Oba konflikty byłyby katastrofalne dla systemu międzynarodowego opartego na wspólnych i jasnych zasadach. Mniejsze państwa, takie jak Litwa, Słowacja czy Czechy, są od nich zależne i zawierają sojusze, by mieć pewność, że silniejsze kraje nie będą robić tego, co im się podoba.
Miriam Lexmann uważa, że jeśli UE nie będzie odpowiednio wspierać Litwy, może to zachęcić chiński rząd do jeszcze większej agresji wobec państw członkowskich. – W tej chwili Unia ma wyjątkową szansę, by pokazać swoją siłę i jest to bardzo ważne także dla Słowacji – mówi Lexmann.
– Jeśli Chiny zobaczą, że mogą szantażować wybrane państwo i osiągnąć to, czego chcą, będzie to wielka porażka, która stworzy przekonanie, że kraje członkowskie nie mogą polegać na UE w dziedzinie polityki gospodarczej – dodaje Jakub Janda.

Fot. Celine Lityo / Unsplash.

Artykuł ukazał się w języku angielskim w Visegrad Insight. To część współpracy medialnej w Europie Środkowej organizowanej przez Visegrad Insight, w której uczestniczą Denik.cz, DennikN.sk, Onet.pl i telex.hu. Parlament Europejski nie był zaangażowany w przygotowanie tych materiałów i nie ponosi odpowiedzialności za informacje lub stanowiska wyrażone przez autorów. Skróty pochodzą od redakcji.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa