Letnia Szkoła Wyszehradzka
W poniedziałek 2 lipca rozpocznie się 11. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Inaugurację uświetni wspomnienie o Prezydencie Václavie Havlu wygłoszone przez Jana Lityńskiego, Doradcę Prezydenta RP, który w czasach opozycji demokratycznej oraz transformacji bezpośrednio z Nim […]
W poniedziałek 2 lipca rozpocznie się 11. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Inaugurację uświetni wspomnienie o Prezydencie Václavie Havlu wygłoszone przez Jana Lityńskiego, Doradcę Prezydenta RP, który w czasach opozycji demokratycznej oraz transformacji bezpośrednio z Nim współpracował. Tradycyjnie odbędzie się również debata Ambasadorów, która będzie podsumowaniem doświadczeń z Przewodnictw w Radzie Unii Europejskiej, pełnionych przez nasze kraje w ostatnich latach.
Tegoroczni uczestnicy wybrani drogą konkursową, aplikowali z ponad 20 krajów. Ostatecznie do Krakowa przyjadą młodzi ludzie z krajów Grupy Wyszehradzkiej a także Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Rosji oraz Mongolii. Po raz kolejny młodzież będzie miała okazję pogłębiać swoją wiedzę z dziedziny polityki, ekonomii, kultury, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych pod okiem wybitnych ekspertów i naukowców. Wśród nich znajda się Borys Tarsyuk, Magdalena Vašáryová, Jan Sechter, Maciej Szpunar, Martin Ehl, Lászlo Rajk, Michal Vašečka, Andrzej Szczerski i inni.
W programie znajdą się zagadnienia stanowiące najbardziej aktualne wyzwania społeczne, polityczne i ekonomiczne poszczególnych krajów Europy, Grupy Wyszehradzkiej, a także problemy globalne. Wśród nich m. in. stan liberalnych demokracji, nasilające się zjawiska korupcji, radykalizacja życia społecznego, perspektywy i priorytety współpracy wyszehradzkiej. Kryzys w strefie euro i jego konsekwencje dla rozwoju regionalnego, kwestie ekologii w stosunkach międzynarodowych, kształtowanie się i problemy społeczeństw wielokulturowych a także zagadnienia tożsamości i odrębności kulturowej, rola i miejsce mediów we współczesnym świecie.
Wątkiem, który w różnych ujęciach przewijać się będzie w tegorocznych zajęciach jest temat Miasta. Począwszy od problematyki nowoczesnego zarządzania miastem, poprzez kwestie ekologiczne, architektoniczne, prezentacje artystów nurtu Urban Art, po warsztaty fotografii postindustrialnej i wyjazdy studyjne w regionie Małopolskim (Skamieniałe Miasto, Miasteczko Galicyjskie).
Część zajęć Letniej Szkoły jest otwarta dla szerszej publiczności. Wydarzenia, które szczególnie polecamy to:
Uroczysta inauguracja 11. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (2 lipca 2012 godz. 9.30)
Visegrad Insight – prezentacja środkowoeuropejskiego magazynu opinii (3 lipca, godz. 12.00)
Zoom on Visegrad – wystawa fotograficzna oraz koncert (3 lipca, godz. 19.00)
Burning issues in regioni i Made in V4 – debaty poświęcone najbardziej aktualnym problemom krajów Grupy Wyszehradzkiej (4 i 6 lipca, od godz. 10.00)
Made in Visegrad – wykład o wspólnym dziedzictwie kulturowym i prezentacja projektów nurtu Urban Art z Polski i Słowacji (5 lipca, godz. 10.00)
Nowoczesne technologie a zrównoważony rozwój miasta – debata z udziałem przedstawicieli samorządu, firm i zaproszonych ekspertów (12 lipca, g. 11.30)
Pełny program dostępny tutaj.
Letnia Szkoła Wyszehradzka jest międzynarodowym, interdyscyplinarnym programem edukacyjnym Stowarzyszenia Willa Decjusza, realizowanym corocznie od 2002. Program skierowany do młodych ludzi z krajów Wschodniej Europy ma na celu pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidację wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów między narodami. Szkoła cieszy się zaufaniem i renomą zarówno w formalnych strukturach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej, jak i w środowiskach akademickich oraz pozarządowych Europy Środkowo-Wschodniej.
W bieżącym roku Stowarzyszenie Willa Decjusza zostało laureatem prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej, która została wręczona przez Ministrów Kultury V4, 31 maja br. w Pradze.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Willi Decjusza.
Więcej informacji na: www.villa.org.pl
Szczegółowy program dostępny na stronie: www.visegrasummerschool.org
Res Publica Nowa jest patronem medialnym wydarzenia.
/źródło: informacja prasowa/