Które miasto ESK2016? Sam zdecyduj!

Już niebawem poznamy miasto, które w 2016 r. będzie Europejską Stolicą Kultury. Konkuruje o nie pięć miast – Lublin, Katowice, Gdańsk, Warszawa i Wrocław. To grono wyłonione zostało spośród jedenastu kandydatów – poza nimi o […]


Już niebawem poznamy miasto, które w 2016 r. będzie Europejską Stolicą Kultury. Konkuruje o nie pięć miast – Lublin, Katowice, Gdańsk, Warszawa i Wrocław. To grono wyłonione zostało spośród jedenastu kandydatów – poza nimi o tytuł ubiegały się jeszcze Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Poznań i Łódź. Res Publica Nowa i program „DNA Miasta” przygląda się temu procesowi od samych początków. Koncentrujemy się na zmianie społecznej, jaka jest efektem podjętych przygotowań. Przeprowadziliśmy ogólnopolskie badania „DNA Miasta: Diagnoza”, którego przedmiotem były sposoby uspołecznienia przygotowań – realizacja konkursowego kryterium „Miasto i obywatele”. O wynikach badania można przeczytać na stronie www.dnamiasta.pl. Po pierwszym etapie selekcji przygotowaliśmy również komentarz, który jest dostępny tutaj.

Wieczorem 21 czerwca komisja selekcyjna ustami swojego przewodniczącego wypowie nazwę zwycięskiego miasta. Jedna z ekip przybyłych na prezentację wyskoczy w górę z radości. Która? Nie wiemy. Każde z pięciu startujących miast jest w czymś najlepsze. Lublin zachwyca zaangażowaniem lokalnych twórców i animatorów kultury, Katowice zaskakują fantastycznym przeobrażeniem w miasto ogrodów, Gdańsk przekonuje do siebie ciężka pracą i ciekawymi pomysłami, które już zmieniły sposób zarządzania miejską kulturą, Warszawa szczególnie w ostatnich miesiącach pokazała, że potencjał ma niebanalny i do sukcesu wcale nie potrzebuje statusu stolicy kraju, Wrocław zaś chwalony jest za swoje merytoryczne podejście, specyficzny charakter i doświadczenie europejskiego miasta.

Zamiast zgadywać, co dla komisji konkursowej okaże się najbardziej przekonujące postanowiliśmy stworzyć swoją własną, społeczną komisję konkursową. Przez najbliższe dni, aż do momentu ogłoszenia wyników będziemy publikować opinie naszych czytelników, twórców i animatorów kultury, osób ze strefy NGO, urzędników i polityków, a także, co najważniejsze zwykłych mieszkańców. Nie urządzamy plebiscytu, nie zachęcamy do głosowania. Prosimy o werdykt, w którym poza nazwą faworyta, najważniejsza będzie argumentacja – dlaczego Lublin, Katowice, Gdańsk, Warszawa czy Wrocław powinien zostać Europejską Stolicą Kultury, dla którego miasta będzie to szansa na rzeczywistą przemianę?, które z nich ma potencjał do zwrócenia uwagi całej Europy?, które najbardziej umiejętnie i skutecznie zwiększa rolę kultury w życiu swoich mieszkańców?

Zapraszamy do wysyłania swoich komentarzy na adres dnamiasta[at]res.publica.pl lub umieszczania ich jako komentarz do artykułu.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa