Kooperatyzm – jak w Polsce odradza się chęć do współdziałania
Jak funkcjonuje kooperatywa rowerowa? W jaki sposób stworzyć prawdziwą wspólnotę mieszkaniową i organizować wspólne zakupy? Czy kooperatyzm może sprzyjać aktywności obywatelskiej? Czy kooperatyzm jest już tylko ideą, do której możemy się odwoływać czy może jednak […]
Jak funkcjonuje kooperatywa rowerowa? W jaki sposób stworzyć prawdziwą wspólnotę mieszkaniową i organizować wspólne zakupy? Czy kooperatyzm może sprzyjać aktywności obywatelskiej? Czy kooperatyzm jest już tylko ideą, do której możemy się odwoływać czy może jednak żywym sposobem działania?
Podczas kiedy we współczesnym świecie poszczególne sfery życia wymykają się nam spod kontroli i przekazywane są rynkowi, na mapie Warszawy i innych miast w Polsce zaczynają pojawiać się inicjatywy, których celem jest włączenie obywatelek i obywateli w decydowanie o tym, co się dzieje wokół nas. Kooperatywy.
Instytut Spraw Publicznych, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW, portal ekonomiaspoleczna.pl oraz Bar Prasowy zapraszają na inspirujące warsztaty i debatę pt. „Kooperatyzm – jak w Polsce odradza się chęć do współdziałania”, która odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18.30 w Barze Prasowym. Debatę poprowadzi Justyna Dżbik, dziennikarka TVP Info oraz radiowej Czwórki.
Inspiracją do warsztatów i debaty jest książka „Kooperatyzm, spółdzielczość, demokracja” pod redakcją Bartłomieja Błesznowskiego, na którą składa się wybór około dwudziestu tekstów pionierów i pionierek polskiej myśli spółdzielczej z przełomu XIX i XX stulecia. Zamiarem książki jest zapoznanie współczesnego czytelnika z ideami polskiego kooperatyzmu i ukazanie wpływu, jaki ta ideologia wywarła nie tylko na kształtowanie się ruchu spółdzielczego, ale przede wszystkim etosu aktywnej społecznie inteligencji i demokracji partycypacyjnej w naszym kraju. Publikacja przygotowywana jest przez Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego i ukaże się na początku 2014 roku.
Podczas wydarzenia chcielibyśmy stworzyć przestrzeń do wymiany myśli w ramach mini-warsztatów, które poprowadzą Aleksandra Bilewicz, Joanna Erbel, Konrad Malec oraz Maciej Czeredys.
- Od kooperatywy do ruchów miejskich – o praktyce współdziałania – prowadzenie Joanna Erbel
- Czy tradycyjna spółdzielczość to nadal spółdzielczość? Czy musimy budować kulturę współdziałania od nowa? – prowadzenie Konrad Malec
- Aktywny konsument, czyli jak ruchy konsumenckie przywracają władzę konsumentom? – prowadzenie Aleksandra Bilewicz
- Czy chcielibyśmy razem mieszkać? Jak ze spółdzielni mieszkaniowej zrobić prawdziwą wspólnotę? – prowadzenie Maciej Czeredys
- A jaki temat związany z kooperatyzmem, spółdzielczością czy po prostu ideą wspólnego działania byłby interesujący dla Was? Warsztaty mają charakter otwarty, dlatego zachęcamy do wymyślania własnych tematów dyskusji stolikowych i inicjowania rozmowy wokół nich. W Prasowym stołów i krzeseł nie zabraknie.
Po dyskusjach stolikowych odbędzie się debata z udziałem wszystkich uczestniczek i uczestników spotkania. Do tego kompot i ciastko marchewkowe.
Debacie i warsztatom towarzyszyć będą fotografie portretujące działalność kooperatyw z XX-lecia międzywojennego, a także obecnie odradzających się inicjatyw wzajemnościowych.
Organizatorzy:
Instytut Spraw Publicznych, Portal ekonomiaspoleczna.pl, Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego
Partnerzy:
Kwartalnik „Trzeci sektor”, „Nowy Obywatel”, „Res Publica Nowa”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Debata dofinansowana ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w ramach projektu badawczego „Genealogia współczesności. Historia idei w Polsce 1815–1939”.