Visegrad Insight na Forum2000 w Pradze

W dniach 15-17 września 2013 roku w Pradze odbędzie się konferencja Forum 2000. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Jego Świątobliwość Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, izraelski politolog Szlomo Avineri, politolog z Francji Jacques Rupnik, filozof z Wielkiej […]


W dniach 15-17 września 2013 roku w Pradze odbędzie się konferencja Forum 2000. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Jego Świątobliwość Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, izraelski politolog Szlomo Avineri, politolog z Francji Jacques Rupnik, filozof z Wielkiej Brytanii Roger Scruton a także czołowa opozycjonistka i laureatka pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Visegrad Insight jest partnerem medialnym konferencji.

Głównym tematem tegorocznego Forum 2000 będą problemy i konsekwencje przemian społecznych, czyli różne aspekty zmian zachodzących w dzisiejszym świecie. „Delegaci będą przygladać się roli prawa, partii politycznych, konfliktów między narodami  i globalnych interesów lub religijnych i kulturowych kontekstów, których wpływ jest oczywisty, na przykład  na Bliskim Wschodzie” mówi dyrektor wykonawczy Fundacji Forum 2000  Jakub Klepal. „Chcemy poświęcić więcej uwagi niż w latach poprzednich Chinom i pomyśleć o relacji między wzrostem gospodarczym a emancypacją klas średnich i otwartą przestrzenią publiczną.”

W ramach badania przemian społecznych, szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestii korupcji i jej wpływowi na zarządzanie sprawami publicznymi oraz rozwojowi gospodarczemu. Zarówno odmienne postrzeganie tego zjawiska w różnych kulturach, jak i niezdolność nowych elit, aby skutecznie stawić czoła problemowi będzie przedmiotem prowadzonych debat.

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

Konferencja będzie również nadal rozwijać dziedzictwo założyciela Fundacji Forum 2000 Václava Havla. „Po ubiegłorocznych debatach panelowych poświęconych naciskowi Havla na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ścisłej relacji między mediami i demokracją, koncentrujemy się na jego wezwaniu, aby znaleźć i promować światowe moralne i duchowe minimum, które jest wspólne dla wszystkich dziedzin cywilizacji, kultur i religii, które mogłyby stanowić podstawę do zasad i norm współżycia wszystkich narodów, mniejszości i ponadnarodowej wspólnotyvw globalnym świecie, ” mówi Ivo Šilhavý, członek zarządu Fundacji Dyrektorów Forum 2000.

Oprócz obecności Jego Świątobliwości Dalajlamy oraz Eliego Wiesela potwierdzeni goście konferencji to m.in. były miniser spraw zagranicznych Australii Gareth Evans, znany brytyjski filozof Roger Scruton, izraelski politolog Szlomo Avineri, amerykański profesor teologii Doris Donnell, szef duńskiej korporacji medialnej  JP Politikens Jørgen Ejbøl.

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne

We wtorek 17 września o godz. 8:00 odbędzie się panel pt. „Wspieranie demokracji w stosunkach zewnętrznych krajów wyszehradzkich” dotyczący pomocy rozwojowej płynącej z regionu. Moderatorem spotkania będzie redaktor naczelny „Visegrad Insight” Wojciech Przybylski. Głos zabiorą również Kinga Göncz, Poseł do Parlamentu Europejskiego, były minister spraw zagranicznych na Węgrzech, Jan Kohout, Minister Spraw Zagranicznych w Czechach, Marek Siwiec, poseł Parlamentu Europejskiego w Polsce, Martin Bútora, Prezes Instytutu Spraw Publicznych na Słowacji oraz Jewhen Hlibovytsky, założyciel Pro-Mova z Ukrainy.

Następnego dnia w Willi Decjusza w Krakowie o godz. 14:00 odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Siła bezsilnych z Rewizytą” z udziałem Wojciecha PrzybylskiegoTamary Suju, obrońcy praw człowieka z Wenezueli, Surendry Munshi, socjologa z Indii,  Danuty Glondys, Dyrektor Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Jana Piekło, publicysty, Reportera w strefach konfliktu.

W 4. numerze „Visegrad Insight”, który pojawi się w listopadzie 2013 opublikujemy szerszy blok tekstów o pomocy rozwojowej m.in. z doradcą sekretarza stanu Johna Kerry’ego oraz dyrektorami największych fundacji zarzadzających pieniędzmi na pomoc rozwojową. Obecność tytułu na wydarzeniu wiąże się z planami VI4, gdzie pytamy decydentów i ekspertów z regionu o koorydnację pomocy rozwojowej płynącej z krajów Wyszehradu.

Po sukcesie zeszłorocznej imprezy, która przyciągnęła prawie 4000 zainteresowanych członków społeczeństwa w Pradze, Pilźnie , Ostrawie i Bratysławie, trwają negocjacje by konferencja odbyła się również w  Budapeszcie, Krakowie i Wiedniu. Tradycyjnie, konferencja będzie otwarta dla publiczności. Duża część programu będzie transmitowana na żywo na stronie www.forum2000.cz.

fot. materiały promocyjne
fot. materiały promocyjne
Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa