Jedną z najstraszniejszych rzeczy związanych z traumą jest samotność

Ofiarami wojny są zawsze osoby najbardziej bezbronne: kobiety, dzieci, ludność cywilna...


Zakończenie konfliktu nie oznacza dla nich końca cierpienia, a trauma wojenna często pozostaje w nich przez wiele lat. Psychiatra dr James Gordon, który dziś pomaga ofiarom wojny w Ukrainie, opowiada o tym, jak przywrócić nadzieję tym, którzy ją stracili i dla których jedynym rozwiązaniem jest własna śmierć.

„Res Publica”: Był Pan świadkiem najbardziej brutalnych konfliktów wojennych i katastrof ostatnich lat. Pracował Pan z ich ofiarami: w Kosowie, na Haiti, a dziś w Ukrainie… Czy widząc ten bezmiar okrucieństwa, zbrodni, cierpienia, wierzy Pan jeszcze, że ludzie są dobrzy z natury?

dr James Gordon: Dla mnie, jako psychoterapeuty, najważniejszym pytaniem jest to, co możemy zrobić, aby pomóc ludziom stać się najlepszą wersją samych siebie. Czy ci, którzy dopuścili się naprawdę strasznych czynów, mogą się zmienić? Jak mogą odzyskać swoje człowieczeństwo po tym, co zrobili?

Nie wiem, czy każdy jest zdolny do odkupienia, ale w Ukrainie spotkałem człowieka, który służył w niemieckich siłach specjalnych. Powiedział mi, że bardzo się wstydzi tego, co zrobił w Iraku i Afganistanie, ale dziś czuje się dobrze, będąc w Ukrainie i pomagając Ukraińcom, którzy walczą o demokrację i wolność.

Wierzę więc, że jako ludzie mamy w sobie pewną zdolność do odkupienia. Moja praca polega na pomaganiu ludziom w odnalezieniu wewnętrznej siły i rozsądku, które pomogą im przezwyciężyć traumę, a także pomóc tym, którzy ją zadali, w pogodzeniu się z tym, co zrobili oraz we wzrastaniu we współczuciu i mądrości.

Co sprawia Panu największą trudność podczas podróży do takich miejsc jak dzisiejsza Ukraina czy nawet ogarnięte niegdyś konfliktem Kosowo?

Cóż, pamiętam kilka takich sytuacji. W Bośni i Kosowie spotkaliśmy ludzi służących po obu stronach barykady. Wiedziałem, że niektórzy z nich chcieli mnie zabić, wielu miało jeszcze broń. Nie zabili, bo nie dostali takiego rozkazu. Ale w ich oczach widziałem chłód i nienawiść, a to jest coś, co mrozi krew w żyłach.

Widać to także dzisiaj, gdy patrzy się na rosyjskich żołnierzy w Ukrainie. Ci ludzie dopuszczają się niewiarygodnie okrutnych czynów. Widzimy to i zadajemy sobie pytanie: jak człowiek może zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi, na przykład dziecku? To jest niewiarygodnie okrutne i bardzo trudne.

Bolesne jest też przebywanie z ludźmi, którzy doświadczyli ogromnej straty. Jednak podczas moich kolejnych wizyt w Ukrainie właśnie na tym chcę się skupić. Chcę być z ludźmi w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach dotkniętych wojną. Jest to bardzo bolesne, przytłaczające, ale moja praca polega na tym, by się przy nich pojawić. Słuchając ich historii i być może dzieląc się z nimi podstawowymi technikami pracy z samym sobą, wspieram ich, ale także robię coś, co nadaje sens mojemu własnemu życiu.

W jaki sposób można pomóc takim osobom?

Staram się wyobrazić sobie siebie w analogicznej sytuacji. Co by było, gdyby moi bliscy zostali zamordowani? Albo gdyby mój dom i moja społeczność zostały zniszczone? Kiedy siedzę z tymi ludźmi, fizycznie odczuwam ich ból i jestem pewien, że jest to dla nich pocieszające. To jest właśnie druga strona tego, że pomimo ogromnego bólu, mogę go dzielić i nie odwracam się. Jestem tam.

Kafka pisał, że można uciec od odczuwania cierpienia otaczającego nas świata, bo taka jest ludzka natura, ale być może nieuciekanie od niego jest jedynym cierpieniem, którego można uniknąć. Tak właśnie czuję. Mniej bolesne jest bycie tam, z tymi ludźmi.

Czy po doświadczeniu okrucieństwa i cierpienia na taką skalę łatwo jest się z tego otrząsnąć?

Czasami jestem przytłoczony. Ale to też sprawia, że chcę robić to, co robię. To jest coś, co mnie wzywa. Myślę, że bardziej doświadczamy człowieczeństwa, kiedy reagujemy na cierpienie. Co możesz zrobić dla ofiar wojny? Uleczyć, pomóc im odnaleźć nadzieję….

Najbardziej bezbronnymi ofiarami wojny są dzieci. Na czym polega Pana praca z nimi?

Uczymy je praktycznych umiejętności. Na przykład zachęcamy je do rysowania, co pozwala wyrazić ból, który bardzo trudno opisać słowami. Rysunki pozwalają im wydobyć to, co je boli, a także dają poczucie zrozumienia i kontroli nad konsekwencjami tego, co się stało. Uczymy je także powolnego i głębokiego oddychania, aby wyciszyć niepokój i pobudzenie, które są pozostałością po traumie oraz poruszania ciałem w „medytacjach ekspresyjnych”, które mają na celu rozładowanie napięcia, z jakim nieświadomie żyją jeszcze długo po zakończeniu traumy.

Ważne jest, by pozwolić dzieciom wyrażać wszystkie emocje, w tym smutek i gniew, a także dać im możliwość odkrycia, co sprawia, że są szczęśliwe. W naszej pracy dokonuje się głębokich, często bolesnych poszukiwań, ale są też okazje do radości i świętowania. Dzieci, dorośli…wszyscy muszą mieć powody, by wyzdrowieć i żyć. One czują się widziane i słyszane, doceniane i wspierane, same odkrywają, co im pomoże.

Oferujemy im wiele narzędzi, dzięki którym mogą odkryć, w jaki sposób mogą zadbać o siebie lub wykorzystać swoją wyobraźnię, aby znaleźć własną drogę. Ważne jest, aby nie mówić, że „wszystko będzie dobrze”.

Jedną z najstraszniejszych rzeczy związanych z traumą jest samotność.

Dlatego najlepiej radzić sobie z nią w grupie. Pamiętam naszą pracę z dziećmi, które doświadczyły traumy wojennej w Gazie i Izraelu. Była tam grupa dzieci w wieku od ośmiu do dziesięciu lat. Wszystkie straciły swoich ojców w czasie wojny. Poprosiliśmy je o narysowanie obrazków przedstawiających „rozwiązanie” ich problemu. Jedna dziewczynka narysowała siebie na grobie swojego taty. Było to sześć miesięcy po zakończeniu wojny, a ona nadal pozostawała w tym stanie: dla niej jedynym rozwiązaniem była wówczas jej własna śmierć i ponowne spotkanie z ojcem.

Po dziewięciu sesjach grupowych, znowu przygotowała rysunek. Tym razem narysowała siebie w białym fartuchu, ze stetoskopem na szyi, badającą mężczyznę leżącego na łóżku. Dziewczynka powiedziała: „To jest mój pacjent a ja jestem kardiologiem”. Kiedy zapytałem ją, kim są inni ludzie stojący w pobliżu, odpowiedziała: „Po wojnie w Gazie wielu ludzi jest rannych. To są moi pacjenci. Czekają, aż się nimi zajmę”. Ta mała dziewczynka odkryła coś w sobie, znalazła powód, dla którego chciała żyć – była nim opieka nad innymi ludźmi. Dziś ma 16 lub 17 lat i przygotowuje się do studiów medycznych. Ból związany z tym, co przeżyła, wciąż w niej jest; codziennie myśli o ojcu i często płacze z tęsknoty za nim. Ale udało jej się odnaleźć swoją drogę.

Mózgi dzieci dopiero się kształtują, więc z jednej strony są bardzo podatne na urazy. Z drugiej jednak, mają zdolność do regeneracji psychicznej, fizjologicznej, społecznej i emocjonalnej, a także do budowania odporności.

Z tego, co Pan mówi, wynika, że w pracy z dziećmi, które doświadczyły traumy, najważniejsze jest, aby pomóc im odzyskać równowagę i własne marzenia. Ale jak to zrobić w czasie wojny, gdy wciąż giną bliscy, gdy wciąż spadają bomby, gdy trzeba pochować np. własnych rodziców?

Przede wszystkim trzeba pomóc im zrozumieć, że to, co dzieje się w ich umyśle i ciele – trudności ze snem, napięcie mięśni, ból brzucha – to normalne reakcje na nienormalną i przytłaczającą sytuację. I że mogą nauczyć się, jak przywrócić sobie równowagę fizyczną i emocjonalną.

Następnie możemy nauczyć je różnych sposobów oddychania i poruszania się, aby przywrócić równowagę fizyczną i psychiczną. Gdy zaczną to robić, łatwiej będzie im używać wyobraźni, wyrażać emocje, zyskać perspektywę i nowe rozwiązania w odniesieniu do bólu wspomnień i bieżących wyzwań w ich życiu.

Dobrze jest też po prostu zebrać dzieci razem, aby stworzyć bezpieczne miejsce, w którym będą mogły podzielić się swoimi lękami i żalem, a także skorzystać z technik samoopieki.

Jednym z najstraszniejszych problemów wojen jest to, że są one przytłaczające i wymykają się spod kontroli. Nigdy nie wiesz, kiedy do twojej wioski wkroczy agresor, kiedy spadnie bomba, skąd nadejdzie zagrożenie. Można jednak nauczyć dzieci korzystania z narzędzi, które pomogą im poczuć się komfortowo i uzyskać kontrolę nad własnym ciałem i jego reakcjami. Pomaga to zapobiegać długotrwałym szkodom, jakie może wyrządzić trauma.

Fot. K. Mitch Hodge / Unsplash.


James S. Gordon, MD – psychiatra, absolwent Harvardu, autor książki „Transforming Trauma: The Path to Hope and Healing”. Jest założycielem i dyrektorem generalnym organizacji non-profit Center for Mind-Body Medicine (CMBM) w Waszyngtonie, profesorem klinicznym w Georgetown Medical School oraz byłym przewodniczącym (za czasów prezydentów B. Clintona i G.W. Busha) Komisji Białego Domu ds. polityki w zakresie medycyny komplementarnej i alternatywnej. Przez prawie 30 lat on i jego współpracownicy z CMBM szkolili pracowników służby zdrowia i specjalistów ds. zdrowia psychicznego, pedagogów i liderów społeczności na całym świecie w zakresie wykorzystania samoświadomości, samoopieki i wsparcia grupowego w skutecznym leczeniu traumy psychologicznej.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa