Jak obalić autorytarny reżim. Przewodnik

Zacznij od kilku odważnych aktorów. Rozwijaj się dzięki masowym protestom. Przyciągnij uwagę UE. Czynności powtórzyć.


To była długa podróż. Może nie w skali względnego pomiaru czasu, ale bardziej w skali psychologicznej, społecznej i politycznej. Choć wydaje się, że to całe wieki, całkowite obalenie rządu kierowanego przez GERB, który rządził Bułgarią przez większą część ostatnich 12 lat, zajęło nieco ponad rok. Niedawne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zwiastowały nowego zwycięzcę i były drugimi z rzędu przegranymi przez wszechmocnego Bojko Borysowa, obiecują wyprowadzić kraj z politycznego impasu i wreszcie wprowadzić rządy nieobciążone korupcją i szemranymi postaciami.

Nowa partia Kontynuujemy zmianę, kierowana przez dwóch biznesmenów wykształconych w Harvardzie, zdołała zdobyć głosy zróżnicowanej grupy Bułgarów, których łączy pragnienie uwolnienia kraju z dławiącego uścisku GERB. Jest to olśniewająca, a zarazem pełna wyzwań obietnica. Zanim jednak do tego dojdziemy, należy przytoczyć trochę historii.

Początki na kamienistej plaży

W zeszłym roku wydawało się to prawie niemożliwe. Po 12 latach u władzy, Bojko Borysow i jego partia GERB, mając kontrolę nad wszystkimi, formalnie niezależnymi instytucjami w kraju oraz mediami, prowadzonymi przez przyjaciół Borysowa i wspieranymi coraz większymi funduszami UE, wyglądali na nie do ruszenia.

Wtedy, 7 lipca, mała nadmuchiwana łódź z trzema pasażerami wpłynęła do zatoki Rosenets, na południe od Burgas nad Morzem Czarnym. Na pokładzie znajdował się Hristo Ivanov, lider partii Tak, Bułgaria – jednej z trzech  tworzących liberalno-centrową koalicję Demokratyczna Bułgaria – oraz dwóch innych polityków tej partii. Ich prosty, ale – jak się okazało – niezwykle skuteczny chwyt reklamowy trafił na pierwsze strony gazet nawet w prorządowych mediach i skierował kraj na drogę politycznego kryzysu.
Iwanow i jego koledzy próbowali dotrzeć do publicznej plaży, ale zostali zatrzymani przez nieoznakowanych funkcjonariuszy Narodowej Służby Ochrony (NSO), którzy strzegli pobliskiej rezydencji Ahmeda Dogana, honorowego przewodniczącego etnicznej tureckiej partii Ruch na rzecz Praw i Wolności (MRF). MRF i jego najbardziej brutalna twarz – makler Delyan Peevski – odegrali kluczową rolę w utrzymaniu rządu Borysowa, zapewniając komfort medialny i wpływając na prokuraturę, która od dawna była kontrolowana przez ludzi Peevskiego.

Czteropiętrowa rezydencja z własną przystanią nie ma żadnego udokumentowanego śladu po Doganie, który przez całe życie był politykiem i nie mógłby sobie pozwolić tak wystawny styl życia. Została zbudowana na granicy prawa, przy współudziale kilku instytucji lokalnych i państwowych.
Celem Iwanowa było pokazanie, że lider MRF jest skorumpowany i praktycznie stoi ponad prawem, a jednocześnie jest chroniony przez państwo. Filmik, obejrzany setki tysięcy razy, okazał się punktem zwrotnym. Jeszcze tego samego dnia prezydent Rumen Radew ogłosił, że zwrócił się do szefa NSO o zawieszenie ochrony Dogana i Peevskiego.

9 lipca prokuratura państwowa pod kierownictwem Ivana Gesheva – kontrowersyjnej postaci związanej z lobby MRF w sądownictwie – dokonała nalotu na administrację prezydencką pod pretekstem toczącego się dochodzenia w sprawie domniemanego wywierania wpływu przez doradcę Radeva.

Kiedy ulice w Bułgarii ożyły

Tysiące ludzi, rozwścieczonych tym brutalnym pokazem siły i milczeniem rządu, wyległo na ulice. W kolejnych miesiącach powiększała się grupa ludzi, pochodzących ze wszystkich środowisk, ale zjednoczonych w swoim potępieniu rządu i prokuratora generalnego.
Kiedy otworzyły się wrota, nie można było ich powstrzymać. Borysow próbował zmniejszyć presję, najpierw nie wychylając się, a następnie zwalniając trzech kluczowych ministrów (spraw wewnętrznych, finansów i gospodarki) i przyznając publicznie, że byli oni powiązani z MRF i Peewskim.

Jednak to nie pomogło. Protesty były podsycane przez lata skandali, zwłaszcza przez zdjęcia premiera leżącego nago w łóżku i zestaw zdjęć szafki obok łóżka, wypełnionej banknotami o nominale 500 euro, złotem, z pistoletem na wierzchu. Pojawiły się nagrania, na których Borysow rzekomo dyskredytuje wrogów, rozkazywał niezależnym regulatorom i opisywał swoją strategię wobec partnerów z UE jako „Gram głupio, a oni mi wierzą”.

Największym sukcesem protestu było nie tylko pobudzenie narastającego niezadowolenia społecznego, ale także wysunięcie na pierwszy plan debat zarówno w kraju, jak i w Europie, o prawdziwych problemach kraju – korupcji na wysokim szczeblu, braku praworządności oraz zniewolonych mediach i środowisku biznesowym.

Nagle Bułgaria Borysowa, która zawsze tak wiernie podążała za niemieckim przywództwem w Europie, została wyciągnięta na światło dzienne i pokazana taka, jaką była: jako zniewolone państwo rządzone i okradane przez zamknięty krąg ludzi, z nieskutecznymi mechanizmami kontroli i pod nadzorem organów UE.

Strategia przetrwania w Bułgarii

Geniusz Borysowa w tych wszystkich latach polegał na tym, że publicznie zgadzał się z krytyką, a po cichu usuwał ograniczenia swojej władzy. Pieniądze unijne były rozdawane w sposób uregulowany, tyle że konkurencja była ograniczona. Prokuratura formalnie działała, ale żaden polityk w ostatniej dekadzie nie trafił do sądu (nie licząc tych, którzy popadli w konflikt z samym Borysowem). System sądowy działał, ale bez funkcjonującej prokuratury. Lokalne przedsiębiorstwa były formalnie wolne, ale zależne od państwowych regulatorów i łatwo można je było zdusić w ciągu kilku dni.

Jednak żadne z tych działań nie było krzykliwe, czy rzucające się w oczy – były bułgarski premier uczył się na błędach Victora Orbána. Podczas gdy Orbán konfrontował się bezpośrednio z Niemcami i KE, Borysow łagodnie je obchodził. Podczas gdy w Polsce PiS szedł na rękę Brukseli, by kontrolować sądownictwo, w Sofii robiono to po cichu, poprzez sam system – zmieniając ludzi, lojalnością i siłą prokuratury.

Dlatego nie dziwi, że Borysowowi znów udało się przetrwać – tym razem wytrzymując falę protestów i przeciągając grę do dogrywki, licząc na to, że znajdzie sposób, by uniknąć rządu tymczasowego.
Przez ponad rok nie pojawił się w Sofii, a jedynie na zainscenizowanych nagraniach na Facebook Live, wożąc ministrów na tylnym siedzeniu swojego jeepa.

Jego machina propagandowa, w połączeniu z kontrolą GERB nad gminami i przedsiębiorstwami, pomogła mu zająć pierwsze miejsce w kwietniowych wyborach – tak, jak zawsze w ostatniej dekadzie. Tylko tym razem zabrakło partnerów koalicyjnych, którzy chcieliby mu pomóc utrzymać się przy władzy.

Pierwsze pęknięcie

Pod wpływem protestów do parlamentu weszła nowa trójka partii – Demokratyczna Bułgaria, Thugs Out!, Jest Taki Naród – tworząc trzon koalicji antyborisowskiej. Po tym, jak nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie rządu, parlament musiał zostać rozwiązany, a władza przekazana przez prezydenta rządowi mianowanemu. W tym momencie Borysowowi szczęście zaczęło się wymykać z rąk.

W kolejnych miesiącach rząd tymczasowy zaczął wyciągać na światło praktyki działania poprzednich rządów. Setki milionów euro wydanych w podejrzanych kontraktach z podmiotami budującymi infrastrukturę, kilka firm, które otrzymały kredyty z państwowego Bułgarskiego Banku Rozwoju, ministerstwa działające jak gdyby w leasingu dla biznesmenów związanych z GERB, masowe akcje kupowania głosów. Strumień rewelacji płynął dalej.

Pod tą górą brudów i w ostrym, publicznym świetle, po raz pierwszy od wielu lat były władca Bułgarii wydawał się zgorzkniały, zdezorientowany i, szczerze mówiąc, trochę przestraszony. W lipcu GERB przegrał swoje pierwsze wybory parlamentarne. Zwyciężyła partia Jest Taki Naród, na czele której stanął showman Slavi Trifonov, a która powstała zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Wydawało się, że długa walka zbliża się do końca.

A jednak Borysow dostał kolejną szansę. Zagubiona w egoistycznych bitwach i zaskoczona wynikami „koalicja protestacyjna” potknęła się na próbach osiągnięcia konsensusu. Parlament po raz kolejny się rozwiązał.

Harvardzki duet wkracza na scenę

Partia, która wygrała ostatnie wybory, nie była wcześniej obecna na scenie politycznej. Jednak niewiele to znaczy w roku pełnym politycznych nowicjuszy i w kraju, w którym niewiele się nie zmieniało w ciągu ostatniej dekady.

Partia Kontynuujemy Zmiany (WCC) została założona przez Assena Vassileva (44) i Kirila Petkova (41), przedsiębiorców, którzy zdobyli ogromną popularność podczas krótkich, ale pamiętnych okresów pełnienia funkcji tymczasowych ministrów finansów i gospodarki, porządkujących spuściznę GERB.

Petkov i Vassilev wkroczyli na scenę polityczną w sposób charakterystyczny dla start-upów: postawili na jeden składnik, którego ich zdaniem wyborcy szukali – uczciwość. Byli nowi, nieskażeni łapówkami, zmotywowani do pracy i prowadzili kampanię pod hasłem „Zero korupcji”. Ich przesłanie zostało genialnie wypowiedziane przez Vassileva: „Bułgaria nie jest biednym krajem, jest po prostu brutalnie ograbiona”. WCC zwabiła w swoje szeregi młodych profesjonalistów i biznesmenów i zwiększyła ich poparcie, organizując tournée po Bułgarii. Tym razem Borysow nie miał szans i został pokonany. Na scenie, która już dojrzała do zmian, charyzma Petkova i zdolności Vassileva okazały się zwycięską kombinacją.

Partia zdobyła 26% głosów, przy 23% dla GERB. Ale co ważniejsze: obiecała szybkie i przejrzyste negocjacje koalicyjne, w których wezmą udział pozostałe „partie protestu”, ale także socjaliści.
O tym, czy zakończą się one sukcesem, zadecydują ostatecznie najbliższe tygodnie. Jednak półtora roku po lądowaniu w Zatoce Burgas Bułgarzy mogą odetchnąć z nadzieją: GERB przegrał drugie wybory z rzędu. To jeszcze nie koniec. Choć bardzo przypomina to nowy początek.

Punkt zwrotny?

Jakie lekcje mogą wyciągnąć inni w regionie, walczący z falą autorytaryzmu? Węgierska opozycja, aby pokonać Orbána, stawia na świeżą twarz – Petera Marki-Zaya. W Polsce ulice żyją protestami w sprawie prawa do aborcji, a opozycja liczy na to, że wojny kulturowe rządu PiS przeciągną elektorat na ich stronę. Na pozór wydaje się, że po latach udawanej „stabilności” region dojrzał do zmian.
Jednak wszystko zależy od czasu i możliwości. Świeże twarze i protesty nie wystarczą. W Bułgarii potrzeba było kilku partii, aby wywiercić dziurę w status quo, i to nie one w końcu przeskakiwały przez nią triumfalnie.

Petrov i Vassilev mieli dwie wyjątkowe zalety: zyskali sławę jako ministrowie sprawujący urząd tymczasowy, manifestując swoją mentalność „can-do” w krajowych telewizjach na brudnym propagandowo polu. Porzucili etykiety „lewicy” i „prawicy”, aby dotrzeć do szerszej publiczności: są odnoszącymi sukcesy biznesmenami z prawicy, ale przemawiają do lewicy, ponieważ to właśnie tam znajduje się większość „zapomnianego” elektoratu.

To prawda, że machina propagandowa Orbána jest zdumiewająca, a rządząca w Polsce koalicja jest bardzo dobra w utrzymywaniu podziałów między dużymi i małymi miastami. Jeśli jednak Bułgaria ma coś do obiecania tym, którzy marzą o wielkich przedsięwzięciach w Europie Środkowo-Wschodniej, to to, że należy skupić się na tym, co można zaoferować, a nie na tym, przeciwko czemu się występuje.
Albo, by posłużyć się słowami Kaloyana Yankova, jednego z regionalnych liderów Tak, Bułgaria – partii, od której wszystko się zaczęło, a która prawie nie dostała się do parlamentu: „Wygląda na to, że ludzie nie chcą rozmawiać o wczorajszych problemach, chcą marzyć o jutrze”.


Tekst ukazał się w języku angielskim w Visegrad Insight i jest częścią projektu #DemocraCE.

Fot. Alexandr Bormotin / Unsplash

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa