Jak być razem?

Prezydentura Trumpa, Brexit, rozłam wśród przywódców Grupy Wyszehradzkiej i kryzys Unii Europejskiej.


Co dzieje się z ideą solidarności? Jak naprawić relacje społeczne, gdy świat wyraźnie skręca w prawo? O tym, w najnowszym numerze Res Publiki Nowej – już do kupienia na publica.pl, a 7 lutego także w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

– W numerze podejmujemy próbę odpowiedzi na pytania: Jak być razem w Polsce, w Europie, na świecie? Jak okiełznać lęk w momencie, gdy mierzymy się z zupełnie nową sytuacją międzynarodową? Jak naprawić zacięty mechanizm, który dotąd spajał demokratyczne wspólnoty polityczne? – tłumaczy Agnieszka Rosner, sekretarz redakcji.

“Społeczeństwa Europy sprawiają wrażenie straumatyzowanych, a strach stał się wiodącym motywem debat politycznych” – tak o zmianach kulturalno-cywilizacyjnych w Europie w wywiadzie Adrianny Lewańskiej mówi filozof Marek A. Cichocki. Z kolei Ivan Krastew, bułgarski politolog i publicysta oraz dziennikarka TOK Fm Agnieszka Lichnerowicz rozmawiają o tym, czy zbliża się koniec obecnych struktur europejskich, o problemach z demokracją i wyzwaniach demograficznych.

Podejmując temat budowania wspólnoty, nie da się przejść obojętnie obok fenomenu elekcji Trumpa, który poważnie zachwiał amerykańskim poczuciem jedności. O tym, kto dał się nabrać na amerykański sen i jakie mogą być tego konsekwencje, piszą dr Helena Chmielewska-Szlajfer i Filip Konopczyński. Mimo historycznego doświadczenia wolności i solidarności, Polski również nie omijają zmiany. Dr Aleksandra Przegalińska w artykule “Dlaczego nie żupan?” zwraca uwagę na  biznes kwitnący wokół patriotycznych symboli. Z kolei Krzysztof Pacewicz, nawiązując do niedawnych rasistowskich ataków, w bardzo obrazowy sposób przedstawia portret współczesnego polskiego nacjonalisty.

Na tytułowe pytanie próbują odpowiedzieć także filozofowie, socjolodzy, badacze nauk politycznych i eksperci z Polski, Europy i USA, którzy wzięli udział w konferencji Mobilizing for the Commons On Solidarity X Conference 27th European Meeting of Cultural Journals w Gdańsku w listopadzie ubiegłego roku. Wywiady, których redaktorom Res Publiki Nowej udzielili m.in. prof. Claus Offe, prof. Ira Katznelson i Ulrike Guérot, mają w numerze miejsce szczególne – w formie specjalnej wkładki w języku angielskim.

Najnowszy numer Res Publiki Nowej jest już dostępny w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie www.publica.pl/razem, a od 7 lutego w Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa to magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku należy do Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wyróżniony za jedną z najlepszych okładek roku nagrodą Grand Front 2015. Wydawany jest przez fundację Res Publica.

Res Publica Nowa