Iran – kraj paradoksów

Współczesny Iran widziany oczyma kobiet. Otwierająca się w najbliższy poniedziałek wystawa "Unexposed" w Muzeum Etnograficznym to pierwsza w Polsce tak duża wystawa sztuki współczesnej z Iranu. Dzieła czterdziestu irańskich artystek młodego pokolenia, w większości nie […]


Współczesny Iran widziany oczyma kobiet. Otwierająca się w najbliższy poniedziałek wystawa „Unexposed” w Muzeum Etnograficznym to pierwsza w Polsce tak duża wystawa sztuki współczesnej z Iranu. Dzieła czterdziestu irańskich artystek młodego pokolenia, w większości nie mogły być publicznie zaprezentowane w ich rodzimym kraju.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
15 kwietnia – 16 czerwca 2013 roku

wernisaż: 15 kwietnia (poniedziałek), godz. 18:00

http://unexposed-iran.tumblr.com

Tematem prac jest sytuacja kobiet – artystek, które w swoim życiu i pracy twórczej balansują na cienkiej linii – granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

Wystawie towarzyszyć będzie seria spotkań i debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Wydarzenie wieńczy projekt dwumiesięcznych wystaw w trzech europejskich stolicach – Brukseli, Atenach i Warszawie. Przedsięwzięcie zainicjowała Fery Malek-Madani, Belgijka irańskiego pochodzenia, założycielka stowarzyszenia Art Cantara działającego w Brukseli.

Ponadto zapraszamy na serię wydarzeń towarzyszących:

„Iran – kraj paradoksów” – debata oraz pokaz filmu „Rozstanie”

Kiedy: środa 17 kwietnia,  godzina 17:30

Gdzie: Państwowe Muzeum Etnograficznego w Warszawie

W debacie udział wezmą:

Fery Malek-Madani – pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Unexposed”
Faegheh Shirazi – profesor University of Texas w Austin
Spotkanie poprowadzi: Ludwika Włodek

Celem spotkania jest nakreślenie szerokiego tła społeczno-kulturowego wystawy, które pozwoli polskim odbiorcom lepiej zrozumieć Iran – państwo, które zazwyczaj bywa postrzegane jedynie przez pryzmat bieżących wydarzeń politycznych. W trakcie spotkania panelistki postarają się opowiedzieć o irańskim społeczeństwie i tym, jak naprawdę wygląda życie w tym kraju. Zapytamy je o rozdarcie pomiędzy irańskimi zwesternizowanymi i zlaicyzowanymi elitami, a tradycyjnymi masami. Porozmawiamy o tym, jak rewolucja islamska zmieniła sytuację kobiet i jak zmiany zachodzące dziś w całym świecie oddziałują również na Irańczyków, którzy wbrew temu, co może się wydawać na podstawie doniesień zachodnich mediów, z uwagą nie tylko śledzą wszystkie najnowsze światowe trendy ale także nadają im ton. Wystarczy powiedzieć, że język perski jest wśród pięciu najbardziej popularnych języków Internetu. Wreszcie zastanowimy się nad fenomenem kultury i duchowości perskiej, która niezmiennie od tysięcy lat pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących i ciekawych zjawisk na świecie. Ostatnim dowodem jej żywotności i atrakcyjności dla odbiorców spoza Iranu mogą być sukcesy irańskiej sztuki, w tym kinematografii.

Wstęp na debatę jest bezpłatny.

Po debacie, o godzinie 19:00 w mieszczącym się w budynku Muzeum Etnograficznego Kinie Antropos odbędzie się pokaz nagrodzonego Oscarem irańskiego filmu w reżyserii Asghara Farhadiego „Rozstanie”. Bilety w specjalnej cenie 5zł.

 

***

Współorganizatorami spotkania są:
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Gutek Film
Solidarni z Iranem

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa