Innowacje domeną Zachodu? Już nie

Do 15 września trwają publiczne nominacje kandydatów do prestiżowej listy innowatorów z Nowej Europy. Wyniki poznamy w listopadzie w Brukseli.


Do połowy września organizatorzy listy New Europe 100 poszukują wybitnych postaci i zespołów w zakresie innowacji z Europy Środkowej i Wschodniej. Swoich kandydatów można zgłaszać przez stronę ne100.org oraz media społecznościowe z #NE100.

Twórcy aplikacji dla uchodźców, tanich testów medycznych, latającego samochodu, promotorzy przedsiębiorczości wśród młodzieży – takich finalistów znajdziemy w poprzednich edycjach listy New Europe 100. Tegoroczni finaliści wejdą zatem do grona osób pełnych inicjatywy, pomysłowości i kreatywności. To lista osób nie bojących się wyzwań przyszłości, których osiągnięcia w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii zasługują na wyróżnienie. Zostały ostatnie dni na zgłaszanie swoich kandydatów. Można to zrobić do 15 września poprzez formularz na stronie www.ne100.org/nominate lub portale społecznościowe Facebook lub Twitter (podając imię i nazwisko kandydata, uzasadnienie oraz #NE100).

Po raz trzeci organizatorzy listy New Europe 100 zbiorą się, aby spośród nominacji publicznych przyjmowanych do połowy września wyłonić złotą setkę innowatorów. Jak zapewniają, wybór nigdy nie był prosty, a z roku na rok zdaje się być coraz bardziej pracochłonny ze względu na rosnącą liczbę zgłoszeń. – Wybierając 100 osób, które swoim działaniem w dziedzinie innowacji w biznesie lub polityce, na rzecz społeczeństwa odznaczyły się najbardziej, warto zauważyć jedną ciekawą rzecz. Otrzymujemy coraz więcej nominacji. Cieszymy się, że w naszej części świata rośnie grono przedsiębiorczych ludzi, którzy stosują innowacje w tak wielu obszarach aktywności – mówi Wojciech Przybylski, prezes Res Publica, inicjator projektu.

Po miesięcznych obradach organizatorzy w październiku wyłonią listę 100 innowatorów, których umieszczą na prestiżowej liście New Europe 100. Uroczyste ogłoszenie trzeciej edycji listy odbędzie się w Brukseli 15 listopada, po raz pierwszy poza Polską, co ma pozwolić na przybliżenie europejskim przedstawicielom polityki i biznesu przykładów innowacji z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
– Od początku naszym celem było pokazanie Europy Środkowej jako regionu, który rozwija się dzięki nieprzeciętnym, odważnym i pomysłowym ludziom, co kłóci się ze stereotypem panującym w krajach „starej” Europy – dodaje Przybylski.

Lista New Europe 100 nie tylko daje okazję przybliżenia sylwetek setek osób, które stoją za najwybitniejszymi innowacjami społecznymi czy technologicznymi, ale także staje się platformą współpracy wszystkich dotychczasowych finalistów. – Osoby, które znalazły się dotychczas na liście spotykają się cyklicznie w Budapeszcie, Warszawie i Pradze, oraz podczas takich wydarzeń jak np. Forum Ekonomiczne w Krynicy. Tworzymy wartość dodaną, łącząc ich inicjatywy i zapewniając wymianę doświadczeń w gronie najciekawszych umysłów – dodaje Przybylski.

Lista New Europe 100 wspiera innowacje w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wskazywanie ludzi, zespołów, instytucji czy firm, które są motorem pozytywnych zmian, oraz stanowi jedyną w regionie sieć innowatorów. Projekt organizuje Res Publica we współpracy z Financial Times, Funduszem Wyszehradzkim, Google i wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji na stronie www.ne100.org, profilu Twitter oraz LinkedIn.

26112015_google_neweurope100_fot.Anna_Liminowicz_EMLAB_1493
26112015_google_neweurope100_fot.Anna_Liminowicz_EMLAB_1522
NE100_2015

fot. New Europe 100, autor: Anna Liminowicz EMLAB

Res Publica Nowa