II edycja konkursu Futuwawa

Rusza druga edycja konkursu FUTUWAWA. Portal to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą i ulokowanych na mapie miasta. To niczym nieograniczony eksperyment, który pozwala nałożyć na nie nową, wyobrażoną siatkę przestrzeni miejskiej i […]


Rusza druga edycja konkursu FUTUWAWA. Portal to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą i ulokowanych na mapie miasta. To niczym nieograniczony eksperyment, który pozwala nałożyć na nie nową, wyobrażoną siatkę przestrzeni miejskiej i skonfrontować z obecną zabudową i infrastrukturą.

materiały promocyjne
materiały promocyjne

Mimo coraz silniejszego zainteresowania przestrzenią publiczną dzisiejszych miast, jej pełne rozumienie (a nawet definicja) nastręcza wciąż niemałych kłopotów. Jest ona sceną dzieloną przez użytkowników miasta, władze, artystów, graczy komercyjnych. Działania w niej podejmowane (zarówno legalnie, jak i nielegalnie, planowo lub spontanicznie, autorytarnie czy oddolnie) jak w mikroskopie podkreślają dążenia i niepokoje nas wszystkich, czyli ogólnie pojęte procesy społeczne.

Przestrzeń internetu, w której realizowany będzie projekt FUTUWAWA, pozwoli na stworzenie formuły dla publicznej deliberacji dotyczącej kreowania oraz przekształcania przestrzeni publicznej w stolicy (komentarze, dyskusje, oceny). Z kolei twórcy zamieszczający na portalu swoje prace włączą się we współtworzenie miasta przyszłości – utopijnego, ale nieobojętnego; niematerialnego, ale ogólnie dostępnego, żywego, dyskutowanego, które stanowić będzie „barometr” pomysłowości i opinii, nastrojów, marzeń i dążeń.

Utopie są treningiem wrażliwości i wyobraźni.

Projekty prezentowane w FUTUWAWIE dotyczą realizacji z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej (instalacje, rzeźby, pomniki, murale), rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych (budynki, mosty, przestrzenie zielone, zespoły zabudowy miejskiej, meble miejskie etc.), których utopijność/dystopijność/ futurystyczność sprawia, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. Prezentowane są także projekty gotowe do realizacji, które być może, w bardzo niedalekiej perspektywie, pojawią się na mapie Warszawy.

W 2012 roku odbyła się I edycja otwartego międzynarodowego konkursu na najciekawszy projekt dla Warszawy przyszłości, w której udział wzięli: największe polskie pracownie architektoniczne i artyści, zagraniczni twórcy architektury i sztuki, studenci, absolwenci oraz amatorzy.

Nagrodę w głosowaniu internautów zdobył projekt Heleny Wawrzeniuk „Planty na Ochocie” (wywiad z autorką).

Fragment projektu "Planty na Ochocie"
Fragment projektu „Planty na Ochocie”

TEGOROCZNA EDYCJA KONKURSU
W tym roku także zapraszamy architektów, artystów działających w przestrzeni publicznej i wszystkich zainteresowanych do udziału w II edycji konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości.

Projekty można nadsyłać od 1 lipca do 15 sierpnia 2013 roku. Sponsorem nagród w konkursie jest Ghelamco Poland:

Nagroda Jury Konkursowego – 5 000 zł
Nagroda Internautów – 3000 zł

Prace można zgłaszać indywidualnie lub grupowo, liczba projektów nie jest ograniczona. Szczegółowe wytyczne i regulamin konkursu dostępne są na stronie futuwawa.pl

Wydarzenie na profilu Facebook.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa