II edycja konkursu Futuwawa
Rusza druga edycja konkursu FUTUWAWA. Portal to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą i ulokowanych na mapie miasta. To niczym nieograniczony eksperyment, który pozwala nałożyć na nie nową, wyobrażoną siatkę przestrzeni miejskiej i […]
Rusza druga edycja konkursu FUTUWAWA. Portal to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą i ulokowanych na mapie miasta. To niczym nieograniczony eksperyment, który pozwala nałożyć na nie nową, wyobrażoną siatkę przestrzeni miejskiej i skonfrontować z obecną zabudową i infrastrukturą.
Mimo coraz silniejszego zainteresowania przestrzenią publiczną dzisiejszych miast, jej pełne rozumienie (a nawet definicja) nastręcza wciąż niemałych kłopotów. Jest ona sceną dzieloną przez użytkowników miasta, władze, artystów, graczy komercyjnych. Działania w niej podejmowane (zarówno legalnie, jak i nielegalnie, planowo lub spontanicznie, autorytarnie czy oddolnie) jak w mikroskopie podkreślają dążenia i niepokoje nas wszystkich, czyli ogólnie pojęte procesy społeczne.
Przestrzeń internetu, w której realizowany będzie projekt FUTUWAWA, pozwoli na stworzenie formuły dla publicznej deliberacji dotyczącej kreowania oraz przekształcania przestrzeni publicznej w stolicy (komentarze, dyskusje, oceny). Z kolei twórcy zamieszczający na portalu swoje prace włączą się we współtworzenie miasta przyszłości – utopijnego, ale nieobojętnego; niematerialnego, ale ogólnie dostępnego, żywego, dyskutowanego, które stanowić będzie „barometr” pomysłowości i opinii, nastrojów, marzeń i dążeń.
Utopie są treningiem wrażliwości i wyobraźni.
Projekty prezentowane w FUTUWAWIE dotyczą realizacji z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej (instalacje, rzeźby, pomniki, murale), rozwiązań architektonicznych oraz urbanistycznych (budynki, mosty, przestrzenie zielone, zespoły zabudowy miejskiej, meble miejskie etc.), których utopijność/dystopijność/ futurystyczność sprawia, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych. Prezentowane są także projekty gotowe do realizacji, które być może, w bardzo niedalekiej perspektywie, pojawią się na mapie Warszawy.
W 2012 roku odbyła się I edycja otwartego międzynarodowego konkursu na najciekawszy projekt dla Warszawy przyszłości, w której udział wzięli: największe polskie pracownie architektoniczne i artyści, zagraniczni twórcy architektury i sztuki, studenci, absolwenci oraz amatorzy.
Nagrodę w głosowaniu internautów zdobył projekt Heleny Wawrzeniuk „Planty na Ochocie” (wywiad z autorką).
TEGOROCZNA EDYCJA KONKURSU
W tym roku także zapraszamy architektów, artystów działających w przestrzeni publicznej i wszystkich zainteresowanych do udziału w II edycji konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości.
Projekty można nadsyłać od 1 lipca do 15 sierpnia 2013 roku. Sponsorem nagród w konkursie jest Ghelamco Poland:
Nagroda Jury Konkursowego – 5 000 zł
Nagroda Internautów – 3000 zł
Prace można zgłaszać indywidualnie lub grupowo, liczba projektów nie jest ograniczona. Szczegółowe wytyczne i regulamin konkursu dostępne są na stronie futuwawa.pl
Wydarzenie na profilu Facebook.