Has. Bez kompromisu

W dniach 21-28 października w warszawskim kinie „Kultura” odbędzie się przegląd wszystkich filmów Wojciecha Jerzego Hasa. Każdą projekcję poprzedzać będzie wstęp, wygłoszony przez znawcę jego twórczości. Na rok 2010 przypada 85 rocznica urodzin i 10 […]


W dniach 21-28 października w warszawskim kinie „Kultura” odbędzie się przegląd wszystkich filmów Wojciecha Jerzego Hasa. Każdą projekcję poprzedzać będzie wstęp, wygłoszony przez znawcę jego twórczości.

Na rok 2010 przypada 85 rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci Wojciecha Jerzego Hasa. Z tej okazji Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego przy współudziale Stowarzyszenia Filmowców Polskich organizuje przegląd wszystkich 14 filmów pełnometrażowych tego artysty. Przed każdą projekcją krótki wstęp dotyczący filmu, historii jego powstania i osadzenia w kontekście artystycznym i historycznym, wygłoszą zaproszeni goście. Znajdą się wśród nich artyści, naukowcy, filmowcy – znawcy twórczości Hasa, między innymi: dr Marcin Maron, Dariusz Gajewski i prof. Tadeusz Lubelski.

Tytuł przeglądu ma na celu podkreślić zarówno watki biograficzne Wojciecha Jerzego Hasa, jak i jego podejście do warsztatu twórczego. Autor takich dzieł, jak “Rękopis znaleziony w Saragossie” czy “Sanatorium pod Klepsydrą” był bowiem outsiderem w środowisku polskich filmowców – zarówno ze względu na tematy, które podejmował, jak i nieszablonowy styl bycia. Konsekwentnie realizował swój własny program artystyczny, unikając politycznych, czy komercyjnych uwarunkowań w swojej twórczości.

Filmy Wojciecha Hasa znane są z perfekcyjnie dopracowanych kadrów. Artysta był bezkompromisowy w poszukiwaniu doskonałego kształtu swoich dzieł. Między innymi z tego właśnie powodu Has uznawany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów kina światowego. A jego filmy, zakorzenione w historii i tradycji literackiej, pozostają niepowtarzalnym świadectwem polskiej kultury.

*Przegląd ma na celu przybliżyć współczesnej – zwłaszcza młodej – widowni twórczość Hasa. Prelegenci będą opowiadać o możliwych sposobach jej interpretacji ze szczególnym uwzględnieniem wątków filozoficznych. W mniemaniu organizatorów Has, jako artysta bezkompromisowy, jest szczególnie ważny dla współczesnej kultury Polski. Jego życie i twórczość pokazują bowiem, jak pozostać sobą, osiągając jednocześnie międzynarodowe uznanie.*Organizator przeglądu – Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego – została ufundowana przez dwóch wybitnych polskich filozofów: prof. Juliusza Domańskiego i prof. Stanisława Borzyma. Jest związana z kwartalnikiem kulturalnym „Kronos”.

Wszystkie seanse oraz prelekcje filmowe będą się odbywały w warszawskim kinie „Kultura” na Krakowskim Przedmieściu 21/23. Bilety za jeden seans w cenie 8 złotych. Cena karnetu, obejmującego wszystkie filmy przeglądu, wynosi 80 złotych.Strona internetowa

Obsługa prasowa przeglądu:Szczepan Rożalski +48661333386szczepan.rozalski@gmail.com

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa