Gwiazda polityki mobilności przyjeżdża do Warszawy

Współtwórca rewolucji miejskiej w Bogocie, ekspert w zakresie tworzenia przyjaznych miast – Gil Peñalosa po raz pierwszy odwiedzi Warszawę.


Jeden z 10 najbardziej wpływowych Kanadyjczyków o latynoskich korzeniach, współtwórca rewolucji miejskiej w Bogocie, ekspert w zakresie tworzenia przyjaznych miast już we wrześniu Gil Peñalosa po raz pierwszy odwiedzi Warszawę. W ramach wizyty zaplanowano między innymi: wykład i warsztaty publiczne, spotkanie z urzędnikami oraz konsultacje planu Warszawskiej Polityki Mobilności tego miasta.

W poniedziałek 5 września o godz. 17.30 podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?” na pl. Defilad Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe i przestrzenie ruchu pieszego.

Dzień później, 6 września o 17.30 poprowadzi warsztaty i pokaże uczestnikom, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych tematyką miejską: architektów, urzędników, samorządowców, studentów, społeczników, ludzi kultury oraz przedstawicieli firm deweloperskich czy transportowych. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy trwają do 28 sierpnia. Aby dokonać rezerwacji należy wypełnić formularz na stronie www.magazynmiasta.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, organizatorzy zapewniają tłumaczenie z języka angielskiego.

Gil Peñalosa to światowej sławy ekspert od planowania przyjaznych miast, a także założyciel organizacji non-profit „8-80 Cities”, której celem jest pomoc samorządowcom, władzom miast i przedsiębiorcom w tworzeniu miast zaprojektowanych dla osób w wieku od 8 do 80 lat.

G_Penalosa NZ_3

– Peñalosa jest pionierem w obszarze planowania miast przyjaznych wszystkim użytkownikom i wdrażania tych rozwiązań. Wierzy, że tworząc miasta przyjazne zarówno dzieciom, jak i seniorom, rozwijamy miejsca przyjazne wszystkim z nas, niezależnie od wieku i stylu życia. Swoje idee wcielił w życie najpierw w rodzinnym mieście – Bogocie w Kolumbii. Jako dyrektor wydziału parków, sportu i rekreacji inwestował w przestrzeń dla ruchu rowerowego, transportu publicznego i pieszych. Został okrzyknięty współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej – mówi Marta Żakowska, redaktorka naczelna Magazynu Miasta. Jako przykład podaje transformacje ponad 200 parków w Bogocie, w tym Simón Bolívar – terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta.

Overlay shot by Nancy Paiva 8-80 Cities Marketing Material Usage Included. All other usage require contact with photographer Nancy Paiva

Jako międzynarodowy ekspert od zrównoważonej mobilności i rozwoju przestrzeni publicznych Peñalosa współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. Jest promotorem legendarnych Ciclovii, cyklicznych świąt ulic pełnych życia społecznego, w ramach których główne arterie zamykane są dla ruchu samochodowego i udostępniane różnym formom rekreacji. – To właśnie dzięki Peñalosie w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć – dodaje Żakowska. Dziś projekt ten należy do wzorcowych rozwiązań, promujących zdrowe przestrzenie publiczne, i jest kopiowany w wielu miastach na świecie.

G_Penalosa_TO

Harmonogram:
5 września
13:00-15:00 Warsztaty dla urzędników i samorządowców, Muzeum Pragi, ul. Targowa 50/52
17:30 Wykład „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?”, plac Defilad, scena koło Baru Studio (w razie złej pogody: Bar Studio)

6 września
12:00-14:00 Warsztat dla mediów: „Piesi, rowerzyści i kierowcy. Jak opowiadać o przestrzeni publicznej i dlaczego jest to ważne?”
17:30 Warsztat otwarty „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?”, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25

Program realizowany jest w związku z konsultacjami Warszawskiej Polityki Mobilności i Europejskim Tygodniem Zrównoważonej Mobilności. Towarzyszy mu wydanie nowego numeru Magazynu Miasta poświęconego zdrowym i demokratycznym miejskim przestrzeniom publicznym.

Organizatorzy: Urząd Miasta st. Warszawy, Magazyn Miasta oraz Res Publica.
Partnerzy główni: Aquarius Management, Napollo
Partnerzy: Bar Studio, Dom Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy, Plac Defilad, Skanska, Warexpo

Więcej informacji www.magazynmiasta.pl oraz na Facebooku Magazynu Miasta.

fot. Gil Peñalosa (arch. pryw.)

Res Publica Nowa