Grupa Wagnera: mięso armatnie Putina

Prywatna armia wspiera interesy rosyjskiej polityki zagranicznej. Po inwazji Putina na Ukrainę znalazła się w centrum uwagi społeczności międzynarodowej.


Czy jesteśmy świadkami wzrostu znaczenia najemników w sprawach globalnych?

Grupa Wagnera działa w Ukrainie od 2014 r., kiedy Rosja nielegalnie zaanektowała Krym. Tak zwane zielone ludziki bez insygniów zaskoczyły społeczność międzynarodową próbami znalezienia antidotum na rosyjską wojnę hybrydową. Niewielu jednak spodziewało się, że wkrótce staną się nieoficjalnym zbrojnym ramieniem Rosji w skali międzynarodowej.

Wagner pomaga Kremlowi utrzymać przy życiu autorytarną oś i szerzyć idee “rosyjskiego świata”. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził głębokie zaniepokojenie na szczycie USA-Afryka w związku z taktyką wykorzystania grupy w Afryce i rażącymi naruszeniami praw człowieka na Ukrainie, określając ją „transnarodową organizacją przestępczą”.

Bezwzględni najemnicy czy skazańcy?

Grupa Wagnera to prywatna “firma wojskowa” ściśle powiązana z rosyjskim dyrektoriatem wywiadu. Często porównuje się ją do amerykańskiej grupy najemników Blackwater, która działała w Iraku w 2003 r.

Putin zaprzecza powiązaniom Wagnera z rządem, ale nie zakazuje ich działalności i ułaskawia zbrodniarzy w zamian za ich udział w inwazji.

Grupa zatrudniała niegdyś doświadczonych żołnierzy z solidnym przygotowaniem z sił specjalnych i elitarnych pułków, którzy swoje umiejętności wojskowe szlifowali głównie na kontynencie afrykańskim.

Jednak inwazja na Ukrainę zmieniła reguły gry. Putin stracił już około 200 tys. żołnierzy i zanosi się na kolejne straty, gdyż przygotowuje się do ponownej zimowo-wiosennej ofensywy. Według wywiadu USA, w Ukrainie jest około 50 tys. bojowników Grupy Wagner.

Długa wojna wymaga broni i siły roboczej, których Putin wciąż poszukuje. Grupa Wagner oferuje mu tzw. mięso armatnie.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, ta paramilitarna organizacja rekrutuje skazańców. Są oni słabo wyszkoleni i dołączają do grupy w zamian za nagrodę finansową, która jest znacznie wyższa niż pensja zwykłego żołnierza. Warunek jej otrzymania jest jeden – utrzymanie się przy życiu na froncie przez sześć miesięcy. Szefowie obrony Wielkiej Brytanii potwierdzają dane amerykańskiego wywiadu, że w Soledar i Bakhmut jest ponad 50 tys. najemników Wagnera.

Wywiad amerykański ujawnił fakty poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i łamania praw człowieka przez grupę proxy: pozostawianie rannych na polu walki, mordowanie ukraińskich cywilów w Buczy i na wschodzie Ukrainy, tortury, gwałty, grabieże, wymuszone zaginięcia, masowe bombardowania cywilnej infrastruktury i budynków… Ich brutalną taktykę eksperci określają jako „zabij albo daj się zabić”. Niektórzy skazańcy, którzy przyłączają się do tej wojny, wierzą, że wzbogaci ich ona duchowo (sic!), ale ponad 85 proc. z nich straciło już życie na polu bitwy, a liczba ofiar wkrótce wzrośnie.

Z drugiej strony, grupa Wagnera jest doskonałym narzędziem propagandy Putina, ponieważ ich szef Yevgeny Prigozhin ujawnił ingerencję w amerykańskie wybory pośrednie i być może w kampanię prezydencką w USA w 2016 r.

Być może jest to zatem wierzchołek góry lodowej, gdyż Wielka Brytania zdemaskowała ogromną fabrykę trolli powiązaną z Prigozhinem szerzącą rosyjską propagandę i dezinformację. Obecna wojna będzie tylko popychała do kolejnych cyberataków ze strony Rosji, ukartowanych przez grupę Wagnera.

Kim jest Yevgeny Prigozhin?

Grupę Wagnera (nazwa to aluzja do ulubionego kompozytora Hitlera – Richarda Wagnera) oficjalnie założył czeczeński weteran i fan nazizmu Dmitriy Utkin, ale nominalnym szefem, który pompuje pieniądze w najemników, jest Yevgeny Prigozhin, zwany „kucharzem Putina” – świadczył usługi gastronomiczne dla przywódcy Rosji w pływającej restauracji w Petersburgu i sprzedawał hot-dogi.

Andrij Usov, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego, twierdzi jednak, że Prigozhin nie kieruje Wagnerem per se; jego rola ogranicza się do kontaktów z mediami i finansowania grupy. Lobbuje on za nowym prawem represyjnym, które będzie prześladować tych, którzy ośmielą się krytykować jego wojska, a także pozywa brytyjskich dziennikarzy śledczych za „zniesławienia”.

Teraz oligarcha konkuruje, aby uzyskać więcej dochodów z tej wojny i więcej punktów od Kremla, lansując siebie i swoją grupę jako patriotów Rosji. Stąd regularnie daje się wciągnąć w kłótnie z kluczowymi wojskowymi Rosji: Walerijem Gierasimowem i Siergiejem Szoigu. Prigozhin określa ich jako oligarchów, którzy kupują nieruchomości w Europie.

„Kucharz” buduje pozytywny wizerunek rosyjskiego patrioty, który dba o przyszłość swojego kraju wbrew „siłom zła” na Ukrainie. Objeżdża rosyjskie więzienia w poszukiwaniu bojowników. Na swoim kanale w Telegramie regularnie upomina się o kluczowe postaci rosyjskiej obrony i grozi ukraińskiemu przywództwu i jego sojusznikom. Ostatnio zwrócił się do Zełenskiego: „Może do wieczora uda nam się spotkać. (…) Siedzę, czekam na ciebie w pobliżu Bachtmutu”.

Klasyczny oportunista z pewnością dalej będzie wykorzystywał zdobycze Wagnera na Ukrainie do budowania swojej kariery w nadziei, że zostanie kolejnym szefem obrony, o ile sam Putin nie uzna go za zbędnego. Ale jak na razie wyścig Prigozhina na dno uzupełnia imperialistyczne cele Putina i podważa spójność rosyjskich elit, co powoli doprowadzi do upadku reżimu.

Maszynka do mięsa

Wojna okopowa w stylu II wojny światowej w Soledar i Bakhmucie wydaje się być kolejną tragiczną kartą ze scenami jak ze Stalingradu. Soledar padł, Bakhmut wciąż bohatersko się trzyma.

Ze strategicznego punktu widzenia te niewielkie zdobycze nie mają poważnych reperkusji dla rozwoju wojny, ponieważ okupanci stosują taktykę spalonej ziemi. Ceną takiego zwycięstwa są ciężkie straty, ale rosyjska propaganda przekonuje swoje społeczeństwo o wielkich zwycięstwach w Donbasie, aby podnieść morale i zmobilizować więcej wojska. Dla Putina kluczowe jest przekonanie wszystkich, że jego „specjalna operacja wojskowa” przebiega zgodnie z planem, aby po serii upokarzających porażek w Chersoniu i Charkowie “zachować twarz”.

Soledar jest bogaty w kopalnie soli i gipsu, na których Wagner chce położyć ręce, ponieważ interesy handlowe zawsze są najważniejsze. Na przykład, przejęli oni kontrolę nad ropą w Libii, przemysłem diamentowym w Afryce i kopalniami złota w Mali.

A teraz aneksja Soledaru i zaciekłe ataki na Bachtmut mogą otworzyć drzwi do dwóch dużych miast w Donbasie – Słowiańska i Kramatorska. Region Donbasu, znany z ogromnego potencjału przemysłowego, jest każdego dnia niszczony przez rosyjską armię i grupę Wagnera. Obie rywalizują o zdobycie większej pochwały od Putina i sławy w rosyjskim społeczeństwie.

Wewnętrzne kłótnie w grupach rosyjskich elit to kolejna oznaka słabości, braku kompleksowej i spójnej strategii wojskowej oraz żądzy władzy. Prigozhin nie walczy o Donbas, ale o własne punkty polityczne.

Jak pokonać Wagnera?

Mimo konwencji ONZ przeciwko rekrutacji, wykorzystaniu, finansowaniu i szkoleniu najemników, wielkie mocarstwa nie chcą ratyfikować tego traktatu. Wytyczenie granicy między terrorystą, najemnikiem i zagranicznym żołnierzem jest zawsze trudne.

Z jednej strony, wojna na Ukrainie wywołała walkę wśród rosyjskich elit wewnętrznych. Z drugiej, społeczność międzynarodowa debatuje nad tym, jak walczyć z najemnikami, ponieważ ich wzrost może stać się niebezpiecznym trendem.

Prawo międzynarodowe oferuje pewne opcje, które jednak trudno wdrożyć w życie. Państwa, które je stosują, zawsze się tego wypierają i skrzętnie ukrywają powiązania z nimi. Stąd reżim odpowiedzialności jest trudny do uruchomienia. Jurysdykcja uniwersalna jest kwestią sporną i często stanowi pretekst dla wielkich mocarstw do obrony swoich interesów. Nadal może być jedyną szansą na prześladowanie najemników za poważne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego.

Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu brakuje takiej jurysdykcji. Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego, ale Ukraina jest. Ta droga prześladowań jest długa, ale prawnie słuszna. Jednak prywatni najemnicy wymykają się odpowiedzialności w świetle prawa międzynarodowego, chyba że udowodni się ich związek z państwem (w tym przypadku – Rosją). Odpowiedzialność jest trudnym celem do osiągnięcia, a działalność Wagnera może mieć skutki uboczne na całym świecie, chyba że oprócz sankcji zrobi się coś bardziej namacalnego. Gdyby Rosja została uznana za sponsora terroryzmu, pomogłoby to znacznie, ale jest to opcja odległa.

Jest bardzo mało prawdopodobne, że najemnicy Wagnera przyniosą Putinowi zwycięstwo nad Ukrainą i pomogą mu w pełni osiągnąć jego cele. Nie należy jednak lekceważyć ich wpływu.

_

Christine Karelska jest stypendystką Visegrad Insight od 2022 roku. Absolwentka Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz Democracy Study Centre w Kijowie. Specjalizuje się w europejskiej polityce sąsiedztwa. Jej główne obszary zainteresowań naukowych to studia nad bezpieczeństwem, stosunki międzynarodowe, równość płci i zarządzanie lokalne. Pracuje jako doradca ds. stosunków międzynarodowych wiceburmistrza Odessy oraz jako asystentka zastępcy Rady Miasta Odessy. Wcześniej była kierowniczką projektu ruchu Ze!Women, mającego na celu równość płci i promocję projektów Pierwszej Damy Ukrainy Oleny Zełenskiej w regionie Odessy.

Tekst powstał w ramach programu Future of Ukraine Fellowship. Wersja w języku angielskim w Visegrad Insight.

Fot. Stijn Swinnen / Unsplash

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa