Granice w leczeniu zaburzeń psychicznych
Granice w leczeniu zaburzeń psychicznych przesuwają się. 24 października w Bostonie odbyło się forum na temat zdrowia psychicznego. Zorganizowała je Bostońska Komisja Zdrowia Publicznego w celu upamiętnienia podpisania przez prezydenta Johna F. Kennedy'ego dokumentu o nazwie […]
Granice w leczeniu zaburzeń psychicznych przesuwają się. 24 października w Bostonie odbyło się forum na temat zdrowia psychicznego. Zorganizowała je Bostońska Komisja Zdrowia Publicznego w celu upamiętnienia podpisania przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego dokumentu o nazwie Community Mental Health Act w 1963 roku.
Największe zainteresowanie mediów wzbudziły wypowiedzi Joe’ego Bidena. Jak podaje Associated Press, wiceprezydent powiedział, że Stany Zjednoczone stoją na progu wielkich zmian w zakresie leczenia chorób umysłowych, a ludzki umysł stanie się ważnym obszarem leczenia, którego granice znacząco się przesuwają.
Biden dodał, że nauka jest bardzo bliska zdumiewających odkryć, które mogą zmienić podejście społeczeństwa do osób chorych psychicznie, a prowadzone badania są obiecujące także w kontekście pomocy byłym żołnierzom zmagającym się z zespołem stresu bojowego. Podkreślał, że dzięki reformie służby zdrowia Obamy więcej osób będzie miało dostęp do pomocy, ponieważ prawo uniemożliwi firmom ubezpieczeniowym wykręcanie się od opłacania leczenia u pacjentów z zespołem dwubiegunowym. Biden ubolewał też, że wiele osób cierpiących na zaburzenia psychiczne ciągle nie uzyskuje pomocy, nawet jeśli leczenie jest możliwe.
Podczas forum wiceprezydentowi towarzyszyła Sekretarz Zdrowia i Opieki Publicznej, Kathleen Sebelius. Podkreśliła, że musimy wszyscy się bardzo postarać i pracować nad tym, aby osoby chore psychiczne nie były stygmatyzowane. Zaprezentowała też przerażające statystyki: 60% Amerykanów cierpiących na zaburzenia psychiczne i 90% uzależnionych od narkotyków nie otrzymuje żadnej pomocy.
Sebelius zaznaczyła, że reforma służby zdrowia przyniesie wiele korzyści, ale nie wspomniała słowem o problemach z serwisem internetowym, który ma ułatwić osobom nieubezpieczonym znalezienie jakiegoś planu ubezpieczeniowego dla siebie.
Na forum obecny był również Patrick Kennedy, bratanek nieżyjącego prezydenta, który reprezentuje stan Rhode Island w niższej izbie Kongresu. Jako wytrwały działacz na rzecz osób chorych psychicznie powiedział, że ma nadzieję na zanik uprzedzeń wobec osób z zaburzeniami umysłowymi. Jego zdaniem kwestią praw obywatelskich jest osiągnięcie nie tylko odpowiedniej jakości leczenia chorób psychicznych, lecz także równości w dostępie do terapii.
Dokument podpisany przez Kennedy’ego w 1963 roku przewidywał stworzenie lokalnych centrów leczenia chorób psychicznych, co miało umożliwić poddającym się terapii osobom pracę i mieszkanie w domu, a nie w publicznym, zamkniętym ośrodku.
Sprawcami ostatnich strzelanin w USA – takich jak ta wrześniowa w Washington Navy Yard czy zeszłoroczna na premierze filmu Batman. Mroczny rycerz powstaje – byli własnie tacy ludzie, którzy cierpieli na poważne zaburzenia psychiczne, ale nie otrzymali odpowiedniego leczenia. Te tragedie pobudziły opinię publiczną do ponownego przemyślenia postulatów prezydenta Kennedy’ego, które niestety przez 50 lat od wydania Community Mental Health Act nie zostały zrealizowane.
Tekst na podstawie artykułu w Politico