Garton Ash: Religia a przyszłość Europy

Dziś, kiedy Kościół wszedł na ścieżkę nadzwyczajnego otwarcia i modernizacji, pytanie o to, jak rozumiemy religię, ma fundamentalne znaczenie.


Na całym świecie panuje powszechna opinia, iż najważniejszym tematem, z jakim mierzył się Leszek Kołakowski był marksizm. Jednak przez ostatnie 30 lat życia filozofa, przedmiotem jego największego zainteresowania była religia. Rozumiał i analizował ją najgłębiej jak to możliwe. Mogliśmy się o tym przekonać, czytając jego liczne teksty, w tym krótkie, ale niezwykłe książki Jeśli Boga nie ma… i jego opus magnum Horror Metaphysicus. Jest wobec tego bardzo ważne, że pierwsze Sympozjum Kołakowskiego – organizowane przez trzy instytucje akademickie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Oksfordzki (Program Studiów o Współczesnej Polsce) i Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu – zostanie zainaugurowane właśnie wykładem na temat religii.

kolakowski_fb_pol
Wygłosi go profesor Johannes Zachhuber, uznany naukowiec z Uniwersytetu Oksfordzkiego. To doskonały prelegent z wielką wiedzą z zakresu historii i teologii, jak również głębokim rozumieniem zarówno kontynentalnej, jak i anglo-amerykańskiej tradycji filozoficznej, które inspirowały myśl Kołakowskiego.

Dziś, kiedy Kościół Katolicki pod przewodnictwem Papieża Franciszka wszedł na ścieżkę nadzwyczajnego otwarcia i modernizacji, a Kościół w Polsce mierzy się z licznymi własnymi wyzwaniami, pytanie o to, jak rozumiemy religię, ma fundamentalne znaczenie dla naszych czasów. Jestem przekonany, że uczestnicy spotkania wysłuchają wykładu profesora Zachhubera nie tylko z przyjemnością, ale wyniosą z niego również istotne wnioski dla przyszłości Polski i Europy.

Timothy Garton Ash – Profesor Studiów Europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim i Isaiah Berlin Professorial Fellow w St. Antony’s College

fot. cc wikipedia.org

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa