Filantropia w Polsce

Dlaczego w Polsce nie ma tradycji wspierania idei? Czy kultura filantropii ma szanse zyskania na sile?


Kiedy przestaniemy określać elity polityczne i finansowe mianem „złodziei”? O tym w najnowszym numerze Res Publiki Nowej, którego premiera już 7 lipca. 

Czerwcowy numer magazynu Res Publica Nowa „Złodzieje i filantropii” jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce z takim trudem przebiega proces finansowego wspierania idei. Jak wskazują redaktorzy numeru, w Polsce brakuje tradycji umowy społecznej, a co za tym idzie, niemal nie istnieje kultura wspólnego dzielenia się w dążeniu do jednego, wybranego celu. O tym w kontekście akademii, think tanków, polityki i literatury piszą między innymi filozof z Uniwersytetu Warszawskiego Michał Kozłowski, publicysta Jakub Wencel, politolog i wykładowca Uczelni Łazarskiego Spasimir Domaradzki, były poseł, ekspert ds. polityki wschodniej Paweł Kowal, czy pisarz i reportażysta Piotr Nesterowicz.

– W numerze piszemy o potrzebie filantropii, co jednak mają z tym wspólnego złodzieje? W Polsce, w której brakuje tradycji umowy społecznej swoistej dla krajów anglosaskich, „Inny” wciąż budzi niepokój, jest wrogiem, obcym, złodziejem. Miano złodziei co rusz zyskują u nas także elity polityczne czy finansowe, choć ich rola w rozwiniętej demokracji mogłaby być pozytywna – mówi Agnieszka Rosner, sekretarz redakcji. – By stało się to możliwe, wspólnota powinna najpierw wykształcić wzory relacji społecznych, dla których naturalnym byłby gest dzielenia się. Dopiero wtedy ma szansę powstać mecenat służący temu, co wspólne – dodaje Rosner.

Poza tym w numerze wywiad z Luciano Floridim, profesorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, etykiem i badaczem informacji, na temat wyższości filozofii emocji nad filozofią informacji, a w Szkole Eseju pierwszy polski przekład fragmentów „Społeczeństwa równych” francuskiego historyka, profesora Collège de France Pierre’a Rosanvallona.

W dziale Kultura rozmowa z jedną z najbardziej znanych poetek rumuńskich, Aną Blandianą, laureatką nagrody Europejskiego Poety Wolności 2016 i felieton filmoznawcy USWPS, Barbary Gizy o transformacji ustrojowej w polskim kinie.

W dziale Recenzje esej o najnowszej powieści Hanny Samson autorstwa Przemysława Czaplińskiego oraz dwugłos o książce „Henryk” Wojciecha Karpińskiego, biografii Henryka Krzeczkowskiego, patrona fundacji Res Publica.

Premiera numeru Res Publiki Nowej będzie 7 lipca, a już dziś można zamawiać elektroniczną i papierową wersję w księgarni na stronie www.publica.pl/filantropia. Od 12 lipca numer dostępny będzie w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa to magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku należy do Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wydawany jest przez fundację Res Publica.

a blank book cover shot at an angle

Res Publica Nowa