Fidesz – sierota UE

Po tym, jak znalazł się w jednej drużynie z tymi, którzy nie pasują do grup PE, Fidesz nadal głosuje ze swoją starą partyjną rodziną.


Posłowie Fideszu mogą wreszcie głosować w Parlamencie Europejskim niezależnie od lewicowej Partii Ludowej – tak brzmi oficjalny komunikat Fideszu po rozłamie z centroprawicą w UE, do którego doszło ponad rok temu.

Sprawdziliśmy, jak bardzo zmieniła się opinia posłów Fideszu w związku z tą niezależnością i jakie podobieństwa można dostrzec w głosach ich potencjalnych nowych sojuszników. Na razie nadal w większości głosują oni zgodnie z Partią Ludową i częściej z liberałami niż z blokiem Le Pen–Salvini.

Tworzymy „nową centroprawicę” – ogłosił w zeszłym tygodniu Matteo Salvini, lider włoskiej Ligi Północnej wraz z Viktorem Orbánem. Po kwietniowym zwycięstwie w wyborach parlamentarnych węgierski premier udał się w pierwszą podróż do Rzymu. Fakt, że nie pojechał do Warszawy (jak to miał w zwyczaju po poprzednich zwycięstwach) i że już po raz enty złożył takie przyrzeczenie, pokazuje, jak trudny jest teren UE.

Między dwoma stołkami

Mówienie o nowej centroprawicy miało być uderzeniem w starą, Europejską Partię Ludową (EPL). Waga tej politycznej rodziny, z której wywodzi się większość Parlamentu Europejskiego i przywódców UE, maleje, a od zeszłego roku nie należy do niej również Fidesz. Węgierska partia rządząca wywodzi się z liberałów od 2000 r., a współpracy najwyraźniej nie zakłócił fakt, że w połowie 2010 r. Orbán zaczął grać do dwóch bramek.

„Jestem przekonany, że rok 2017 będzie rokiem buntu” – zapowiadał, nawiązując do wzmocnienia skrajnej prawicy po kryzysie uchodźczym. W świetle wyników niedawnych wyborów we Francji i Słowenii, wygląda na to, że tak oczekiwana rewolucja będzie musiała zostać ponownie odłożona na później. Tymczasem nawet jego własna grupa polityczna w UE ma już dość z powodu billboardów skierowanych przeciwko byłemu przewodniczącemu Komisji Europejskiej (członek EPL), Jeanowi-Claude’owi Junckerowi. Po wątpliwych wynikach kampanii w polityce wewnętrznej w 2019 r. „straszne, ale kochane dziecko” zostało osierocone we własnej rodzinie partyjnej, gdzie zostało zawieszone, a jego koledzy nie przyszli w jego obronie nawet wtedy, gdy PE wszczął procedurę z artykułu 7.

Wreszcie w marcu 2021 r., uciekając przed coraz bardziej pewnym zawieszeniem w prawach członka parlamentu, Fidesz sam wystąpił z EPL, zarzucając to, że partia utraciła swoje chrześcijańsko-demokratyczne korzenie, mimo że jej koalicyjny partner, Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna, pozostał jej członkiem. Na przykład Katalin Novák stwierdziła, że „w ostatnich latach stało się jasne, że w większości kwestii EPL reprezentuje obecnie wartości lewicowe, a Fidesz nie jest w stanie się z tym utożsamić”.

Wyrzutki z PE mogą wiele stracić

Po wejściu do grupy z tymi, którzy nie pasują do żadnej z grup PE, Fidesz znalazł się w dziwnym towarzystwie. Można tu znaleźć greckich komunistów, którzy nawet skrajną lewicę UE uważają za „zbyt miękką”, przez chorwackich anarchistów i włoski Ruch Pięciu Gwiazd, który proponuje demokrację bezpośrednią, czy niemiecką Partię Żartów, po klasyczną skrajną prawicę, a nawet samotny Jobbik – który mimo swojej popularności wciąż pozostaje sierotą bez rodziny partyjnej w UE.

Taka strategia przynosi straty. Najważniejszą zaletą pozostaje to, że posiadanie politycznego poparcia większej rodziny partyjnej jest niezbędne, jeśli chce się zajmować lepsze stanowiska w PE. Nie przypadkiem, większość partii stara się przynależeć do jakiejś grupy. Grupy te zazwyczaj mają wspólną ideologię, choć zdarzały się też przykłady małżeństw z rozsądku. Tak było na przykład, gdy Ruch Pięciu Gwiazd – po tym, jak mówiło się, że dołączy do Zielonych lub liberałów – ostatecznie połączył się z pro-brexitowym UKIP Nigela Farage’a i kilkoma mniejszymi ugrupowaniami skrajnie prawicowymi. Choć próbowali stworzyć wspólną platformę, mówiąc o demokracji bezpośredniej, ostatecznie udało im się zebrać jedynie najbardziej podzieloną grupę w Parlamencie Europejskim w tamtym czasie.

Po Brexicie i odejściu brytyjskich europosłów grupa rozpadła się, ponieważ nie była już w stanie spełnić koniecznych warunków: mieć co najmniej 23 członków reprezentujących co najmniej 7 państw członkowskich. Ten problem jest dość typowy dla prawej strony EPL, ponieważ skrajnie prawicowe frakcje często się zmieniają, dzielą, łączą i wysyłają posłów między sobą.

  • Przyczyn ciągłych zmian i skomplikowanych konfliktów jest kilka:
    W krajach członkowskich ekstremiści narodowi mają tendencję do wysysania z siebie nawzajem powietrza.
  • Rozdźwięk między rusofobią, która ma tendencję do pojawiania się na Wschodzie, a życzliwością wobec Rosji na Zachodzie znacznie się pogłębił w wyniku inwazji na Ukrainę i jak dotąd sojusznicy Kremla z UE na próżno próbują się z tego wycofać. Najbardziej oczywistym pęknięciem spowodowanym atakiem Rosji jest rozłam między Fideszem a PiS.
  • Sytuację komplikują jeszcze bardziej konflikty odziedziczone przez sąsiednie narody w wyniku zamiany gruntów w czasie II wojny światowej. W tym kontekście nie powinniśmy myśleć tylko o terenach wokół Węgier.
  • Trwa wyścig o status Partii Ludowej, w którym większe partie antyunijne starają się udowodnić swoją powściągliwość, mówiąc, że nie połączą sił z niektórymi partiami.

Szansa dla Fideszu?

Kilku posłów Fideszu, prorządowi analitycy i wpływowi działacze próbowali obrócić utratę członkostwa w EPL w zaletę. Posłanka Kinga Gál stwierdziła na przykład, że wyjście z EPL dało jej „ogromną swobodę, dzięki której może przyczynić się do wzmocnienia i odrodzenia europejskiej prawicy”.

Dla osób znających temat funkcjonowania frakcji Fideszu w PE stwierdzenie to jest dość dziwne. Posiadając dużą liczbę posłów w PE, partie rządzące są również w stanie zdobyć miejsca w niemal wszystkich specjalnych komisjach ważnych dla Węgier, co wykorzystują taktycznie. Daje im to głęboki wgląd w projekty na wczesnym etapie i ułatwia wpływanie na nie.

Chociaż sama lista wyborcza EPL mogła wpłynąć na opinię posłów Fideszu, ostatnie głosowanie w sprawie sankcji rosyjskich pokazało, że nadal są oni skłonni głosować z większością, nawet jeśli jest to sprzeczne ze stanowiskiem ich partii i rządu (delikatnie mówiąc).

Liczby pokazują dziwny obraz

Przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne wyniki głosowań imiennych. Naszym celem było sprawdzenie:

  • czy opinia Fideszu rzeczywiście stała się bardziej niezależna i jak bardzo różni się od opinii EPL, która według Katalin Novák w większości kwestii stała się lewicowa, a z tym nie może się identyfikować;
  • czy sposób, w jaki Fidesz głosuje, świadczy o zbliżeniu się do grup, w których, jak twierdzą, widzą potencjalnych sojuszników;
  • a jeśli tak, to czy już związali się politycznie z tymi formacjami.

Zawsze porównywaliśmy większość w partii i w grupie na podstawie tego, czy głosowała w ten sam sposób.

Parlament Europejski publikuje dane o tym, jak głosowali ludzie, w rozbiciu na dni i według grup politycznych UE. Nazwy plików zawierają datę, ale przy stosowanym przez nas schemacie dane dotyczące sesji, która rozpoczęła się w lipcu 2019 r., są dostępne dopiero od stycznia 2020 r., więc zbadaliśmy wyniki od tego momentu. Uwzględniliśmy tylko przypadki, w których głosował przynajmniej jeden poseł lub członek grupy Fideszu.

Dane pokazują, że choć stanowisko Fideszu w niektórych kwestiach rzeczywiście różni się od stanowiska największej frakcji UE, posłowie większej węgierskiej partii rządzącej nadal najbardziej zgadzają się z EPL.

Kiedy byli jeszcze członkami EPL, głosowali tak samo jak 85 proc. większościowej opinii EPL. Po odejściu z EPL, odsetek ten spadł do 7,7 proc., ale i tak jest najwyższy w porównaniu z innymi grupami posłów. Sojusz Konserwatystów i Reformatorów w Europie (ECR) nie pozostaje daleko w tyle z wynikiem 71,7 proc. Trzon tego sojuszu stanowi Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i choć polska partia rządząca przez długi czas była jednym z najbliższych sojuszników Fideszu, to postępowanie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zraziło ich do siebie.

Jednak wraz z „uniezależnieniem się” europosłów Fideszu, ich sposób głosowania ledwie zbliżył się do tego, jaki prezentowała grupa eurosceptyków, a wskaźnik poparcia wzrósł zaledwie o 0,6 proc.

Znacznie oddalili się od lewicy, a ich poparcie dla skrajnie prawicowej partii Tożsamość i Demokracja (ID) wyraźnie wzrosło (z 50 proc. do 56 proc.), ale mimo to europosłowie Fideszu nadal głosują z nimi rzadziej niż z większością liberalnej grupy Odnowić Europę. Jednym z członków ID jest Liga Włoska Matteo Salviniego.

Fidesz będzie więc najprawdopodobniej szukał sojuszników wszędzie tam, gdzie można ich znaleźć. Choć wiele mówi się o tworzeniu nowej rodziny partyjnej, na razie nie widać żadnych konkretnych rezultatów. Nawet gdyby do tego doszło, nowa formacja prawdopodobnie pozostałaby na uboczu: podczas gdy konserwatywno-eurosceptyczna ECR jest w pewnym stopniu akceptowana i czasami zajmuje umiarkowanie ważne stanowiska, grupa skrajnie prawicowa jest niemal całkowicie zmarginalizowana. Członkowie ECR najprawdopodobniej nie zaryzykowaliby zmiany układu sił, nie wydaje się też, by stanowili krótkoterminowe zagrożenie dla wygodnej większości partii centrowych. Jak widać, trudno byłoby stworzyć spójną, stabilną i wzajemnie wspierającą się grupę z rozdrobnionej eurosceptycznej i antyunijnej skrajnej prawicy.

Eurodeputowany Fideszu Tamás Deutsch zasugerował wcześniej, że być może łatwiej byłoby stworzyć taką formację na początku 2022 r. ze względu na odnowienie kadencji, ale ten termin już minął. Bardziej odległą, ale znacznie bardziej obiecującą okazją wydają się wybory do PE w 2024 r., biorąc pod uwagę, że wtedy i tak trzeba będzie odtworzyć ugrupowania polityczne.


Márton Balázs – dziennikarz węgierskiego telex.hu.

Fot. Michal Matlon / Unsplash.

Artykuł jest częścią trwającej współpracy medialnej w Europie Środkowej, organizowanej przez Visegrad Insight, w której uczestniczą Denik.cz, DennikN.sk, Onet.pl i Telex.hu. Parlament Europejski nie był zaangażowany w przygotowanie materiałów i nie ponosi odpowiedzialności za informacje lub stanowiska wyrażone przez autorów. Artykuł ukazał się w języku węgierskim na stronie Telex.hu i można go znaleźć tutaj. Aby zobaczyć więcej tekstów z projektu, kliknij tutaj.
Skróty pochodzą od Redakcji.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa