Europa krnąbrna i pyskata

Res Publica Nowa porusza ważny i aktualny temat. Od dziś w sprzedaży elektronicznej. W najnowszym numerze jako wątek przewodni wybraliśmy kwestię, która nieoczekiwanie stała się rzeczywistością na ukraińskim Majdanie. Umrzeć za liberalizm? To pytanie do dostatniej i […]


Res Publica Nowa porusza ważny i aktualny temat. Od dziś w sprzedaży elektronicznej. W najnowszym numerze jako wątek przewodni wybraliśmy kwestię, która nieoczekiwanie stała się rzeczywistością na ukraińskim Majdanie. Umrzeć za liberalizm? To pytanie do dostatniej i bezpiecznej Europy. Co jest gotowa poświęcić, by bronić swojego modelu cywilizacyjnego? Czy liberalne przekonania zrodzone w XIX wieku doprowadzą dziś do sytuacji, w której wojna stanie się nieunikniona, tak jak to było w przypadku dwóch wielkich tragedii XX wieku? Czy Europa może pokazać zęby, być krnąbrna i pyskata?

Odpowiedzi, których udzielają autorzy, są aktualne i niepoprawne politycznie. Czym jest dziś siła? łudzimy się, że w XXI wieku przemoc będzie inna niż dawniej? Dlaczego Europa idealizuje soft power? Skąd bierze się słabość polskiej dyplomacji publicznej? Dlaczego Zimna Wojna była śmiertelnie niebezpieczna, a małe wojny XXI wieku nie powinny nas przerażać? Która wojna światowa była dla Europy bardziej znacząca – pierwsza czy druga? Dlaczego Europa potrzebuje nowej strategii i dlaczego nigdy nie będzie jej mieć? Jak wojny kształtują kulturę? Dlaczego więzi nas pamięć o wojnie? Dlaczego polityka upamiętniania jest taka beznadziejna? Kto jest dzisiaj gotowy umrzeć za liberalizm? A za Europę?

white bookPiszą: Pierre Buhler – francuski dyplomata, autor książki O potędze w XXI wieku, Marcin Król – jeden z najwybitniejszych polskich intelektualistów, filozof, ostatnio wywołał debatę na temat polskiego liberalizmu, udzielając Gazecie Wyborczej wywiadu pt. Byliśmy głupi, Pierre Manent – francuski filozof, autor Krótkiej historii liberalizmu, Wojciech Przybylski – redaktor naczelny Res Publiki Nowej i Visegrad Insight, prowadząc w 2012 r. spotkanie z Henry Kissingerem w Pałacu Prezydenckim, kwestionował tezę byłego sekretarza stanu USA, że realizm polityczny podpowiada, żeby Iran nie posiadał broni atomowej, Adam Daniel Rotfeld – wybitny dyplomata, były minister spraw zagranicznych RP, Timothy Snyder – amerykański historyk, badacz nacjonalizmów w Europie Środkowej i Wschodniej, pracuje obecnie nad książką poświęconą napięciu między pamięcią i historią.

Ponadto w specjalnym dodatku cyfrowym – numerze „zero” Tygodnika Res Publiki – podsumowanie 10 lat debaty wokół eseju pt. Siła i słabość. Robert Kagan – amerykański neokonserwatywny intelektualista – twierdzi, że jego teza o Europie z Wenus pochodzi od samych Europejczyków, Robert Cooper – brytyjski strateg odpowiedzialny za politykę zagraniczną UE – przypomina, że to on zaczął całą dyskusję o słabości Europy, Celleste A. Wallander – dziś doradca w rządzie USA ds. obrony i Rosji – opisuje drogę modernizacji, jaką przebyła rosyjska armia w ostatnich 20 latach i jak Rosja rozumie własną soft power.

Tygodnik Res Publiki
Tygodnik Res Publiki

Wersje cyfrowe do naobycia w naszym sklepie internetowym za ile chcesz (od 1zł), wersja papierowa w sprzedaży od 18 marca. Poza celnym tematem numeru Justyna Czechowska rozmawia z Krystyną Dąbrowską, Piotr Górski wyżywa się eseistycznie w dziale Książki, Filip Springer opisuje wzgórze w Elblągu o skomplikowanej historii; Magdalena M. Baran czyta europejską literaturę w poszukiwaniu człowieczeństwa w koncepcie wojny, Anna Wójcik jak zwykle dokonuje kilku dobrych przekładów, w tym wywiadu z byłymi terrorystami z RAF-u, Anna Malinowska opisuje wojenną korespondencję Jeleńskiego z matką. Słowem – ten numer trzeba przeczytać od A do Z.

Numer do nabycia w naszym sklepie internetowym za ile chcesz (od 1zł).

W sprzedaży papierowej od 18 marca.

Tygodnik Res Publiki (numer zerowy) do wypróbowania (od 0zł).

Oceń nas wypełniając ankietę: www.publica.pl/ankieta

Wesprzyj wpisując nr KRS 218432 do rozliczenia podatkowego. 99% bierzemy na siebie. Prosimy tylko o 1% (więcej na www.publica.pl/opp)

 

Spis treści:

TEMAT NUMERU
Europa i problem siły Wojciech Przybylski
Liberalizm i wojna Marcin Król
Międzynarodowe systemy bezpieczeństwa. Państwo a jednostka Adam Daniel Rotfeld
Czy powrót do strategii narodowej jest możliwy Pierre Manent
Nowy paradygmat potęgi Pierre Buhler

RAPORT
Historia polskiej dyplomacji publicznej 2004–2012 Olga Urbańska
Od Wyszehradu do Hadziacza. Druga szansa Europy Środkowo-Wschodniej? Marcin Kacperek

SZKOŁA ESEJU
Spokojne życie w dramatycznych czasach. Sylwetka Norberto Bobbio Marcin Bąba
Państwo, przemoc i wojna Norberto Bobbio

KULTURA
Fotografie wroga Patrycja Cembrzyńska
Przeciw niewyrażalnemu – o wybranych strategiach opowiadania traumy wojennej Katarzyna Pawlicka
Wojna arcyludzka Magdalena M. Baran
„(…) pamiętaj, że nic nie jest beznadziejne, póki jesteśmy razem”. Wojenna korespondencja Konstantego Jeleńskiego z matką Anna Malinowska
Rilkego niepamięć wojny Dorota Kownacka

EUROPA DYSKUSJE
Przyczynowość kommemoracyjna Timothy Snyder
Europejskie złudzenie Aleksander Kaczorowski
Marzenie o zresetowaniu historii? Wiek niemieckiej pamięci a I wojna światowa – osobiste impresje Karoline Gil
Wojna jako impuls do rozważań o człowieku i jego świecie Michel Kowalewicz

POLITYKA IDEE
Krytyka, kryzys, wojna Marcin Moskalewicz
Krytyka i kryzys (fragment) Reinhart Koselleck
Krnąbrni i pyskaci. Z Leszkiem Grabarczykiem rozmawiają Maciej Kuziemski i Wojciech Przybylski

SPOŁECZEŃSTWO/REPORTAŻ
Życie w tamtym świecie było niemożliwe Z Karlem-Heinzem Dellwo i Gabriele Rollnik rozmawia Marek Sečkař
Wzgórze Filip Springer

RES MUSICA
El-P, czyli monolog z lufą przy skroni Piotr Szwed

KSIĄŻKI
Wojna i liberalna niepewność Agnieszka Rozner
Geopolityka francuska o Francji dla Francuzów Marcin Darmas
Imperium wolności? Obraz pewnego sporu Piotr Górski
Wielki zwrot społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Przybylski

POEZJA
Pisanie nie jest znowu takie luksusowe z Krystyną Dąbrowską rozmawia Justyna Czechowska
***(Nie umiem mówić my, chyba że my…), Malarz filatelista Krystyna Dąbrowska

EKONOMIA
Korzyści z destrukcji Tomasz Kasprowicz

MIASTO MÓWI MURAMI
Młotek bezpieczeństwa Andrzej Leder

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa