DNA Miasta w Gdyni! Zapraszamy

 ZAPRASZAMY do udziału w debacie i warsztatach „DNA MIASTA” oraz pracy przy aktualizacji miejskiej polityki kulturalnej.   Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Res Publica Nowa zapraszają na debatę  „Po co nam strategia rozwoju kultury” i warsztaty wspierające […]


 ZAPRASZAMY do udziału w debacie i warsztatach „DNA MIASTA” oraz pracy przy aktualizacji miejskiej polityki kulturalnej.

 

dna_okgdynia logo

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Res Publica Nowa zapraszają na debatę 

„Po co nam strategia rozwoju kultury”

i warsztaty wspierające realizację programu „DNA Miasta: Gdynia”.

Wydarzenie odbędzie się 27.06.2013 r. o godz. 18.00 w Hotelu GDYNIA (ul. Armii Krajowej 22, Gdynia).

Podczas spotkania będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób spisana strategia rozwoju kultury w Gdyni może pomóc w realizacji lepszej i mądrzejszej polityki kulturalnej miasta oraz pracować nad trzema obszarami rozwoju kultury – promocją i komunikacją, współpracą i dialogiem oraz tożsamością miasta i wynikającymi z niej wyzwaniami dla kultury.

Debata jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zapisać można się poprzez niniejszy formularz.

Zachęcamy również do zapoznania się z monografią Gdyni – częścią naszego raportu „DNA MIASTA: Miejskie Polityki Kulturalne„. Monografia jest dostępna tutaj.

1000446_10151974147918787_1381702450_n

Program wydarzenia

Zapraszamy do udziału w dyskusji i warsztatach „DNA MIASTA”. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części – otwartą debatę publiczną i warsztaty wspierające proces realizacji programu „DNA Miasta: Gdynia”, czyli pracy nad strategią rozwoju kultury w Gdyni.

O godz. 18.00 odbędzie się dyskusja z udziałem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Agaty Diduszko-Zyglewskiej i Grzegorza Kondrasiuka. Będziemy rozmawiać o roli dokumentów strategicznych i długofalowego planowania dla rozwoju kultury miejskiej. Przebieg dyskusji jest zaplanowany w ten sposób, aby każdy jej uczestnik mógł mieć czas (max. 3 min) na wypowiedzienie swoich uwag, komentarzy bądź zadanie pytania. Rozmowę będzie prowadził Artur Celiński z Res Publiki Nowej.

Agata Diduszko-Zyglewska to przewodnicząca warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury, członkini Inicjatywy Warszawa 2020, dziennikarka, działaczka społeczna, sekretarz zespołu konsultacyjnego Programu Rozwoju Kultury (współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli”), koordynatorka udziału organizacji pozarządowych w Europejskim Kongresie Kultury (2011), prezeska Stowarzyszenia Pasaż Antropologiczny.

Grzegorz Kondrasiuk jest pracownikiem lubelskich Warsztatów Kultury, a także redaktorem, dziennikarzem, blogerem, krytykiem teatralnym i teatrologiem (publikował m. in. w pismach: „Dialog” „Teatr”, „Scena”, „Gazeta Wyborcza – Lublin”, „Akcent”, „Kresy”). Współautor sztuk Zły” (2009, Scena Prapremier InVitro) i „All inclusive”, oraz spektaklu „Hello Kitty” (Lubelski Teatr Tańca, 2012). Wykładowca i współpracownik Zakładu Teatrologii UMCS. Redaktor kilkunastu publikacji, m. in. Jan Świdziński, „Konteksty”, „Po co nam centra kultury?”, „Romowie. Przewodnik”. W latach 2008-2010 członek zespołu Lublin ESK 2016, redaktor  aplikacji finałowej Lublina

Po dyskusji (od godz. 19.30) zapraszamy do udziału w warsztatach. Przygotowaliśmy trzy grupy warsztatowe – pierwsza poświęcona będzie kwestii promocji i komunikacji, druga będzie zajmowała się możliwościami współpracy i dialogu, a trzecia zajmie się sprawą tożsamości miasta i wynikających z niej wyzwań dla rozwoju kultury. Każda z grup będzie moderowana przez osoby z zespołu „DNA MIASTA” – Martynę Obarską, Martę Sienkiewicz i Artura Celińskiego.

Udział w warsztatach, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, musi zostać potwierdzony wcześniejszym zgłoszeniem poprzez formularz. Swój udział można zgłosić także telefonicznie (+48 22 826 05 66) lub poprzez pocztę elektroniczną (fundacja@res.publica.pl). Proszę pamiętać, że podczas wydarzenia możliwy jest udział tylko w jeden grupie.

Zakończenie wydarzenia planowane jest na godz. 21.15.

Co chcemy zrobić w Gdyni?

Program „DNA Miasta” został zaproszony przez władze miast do moderowania procesu aktualizacji miejskiej polityki kulturalnej. Od czerwca do grudnia 2013 r. zorganizujemy serię działań – dyskusji, warsztatów i spotkań, podczas których będziemy razem z mieszkańcami Gdyni i przedstawicielami istotnych dla rozwoju kultury środowisk rozmawiać o przyszłości miejskiej polityki kulturalnej.

Obiecaliśmy przygotować szkielet dokumentu strategicznego, który będzie zawierał kierunki polityki miasta w dziedzinie kultury i wskazywał obszary, które wymagają dalszej pracy i badań. Najważniejsze jest dla nas, aby stworzenie strategii, która stanie się obowiązującym w mieście prawem, poprzedziła merytoryczna dyskusja o tym, co możemy zrobić wspólnie dla kultury.

Dlatego zapraszamy do udziału w naszym programie wszystkich tych, którzy wierzą, że kultura jest istotnym elementem życia każdego miasta i chcą pomóc zarówno władzom miasta, jak i miejskiej społeczności w stworzeniu lepszych warunków do jej tworzenia.

Debata i warsztaty z 27 czerwca 2013 r. są pierwszym etapem realizacji naszego programu. Harmonogram kolejnych wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej www.res.publica.pl.

Czym jest program „DNA Miasta”?

„DNA Miasta” to program, który od 2009 r. upomina się o włączenie mieszkańców miast – ich opinii, oczekiwań i potrzeb – do kształtowania miejskiej polityki. Interesuje nas przede wszystkim kultura miejska. Nie tylko ta, którą można spotkać w teatrach, kinach
i na koncertach, ale przede wszystkim taka kultura, która dzieje się w przestrzeni publicznej i decyduje o jakości życia. Chcemy urzeczywistnienia „prawa do miasta”, czyli idei miasta obywatelskiego, w którym mieszkańcy mają prawo do decydowania o tym, jak miasto ma wyglądać, czemu miasto ma służyć i jak miasto ma funkcjonować.

Promujemy kulturę budowaną w dialogu, opartą na interakcji mieszkańców, twórców i władz miejskich. Szukamy odpowiedzi na pytanie o tożsamość miasta – jego kod DNA, aby na tej podstawie budować świadomą i opartą na zasadach współuczestniczenia oraz współodpowiedzialności strategię rozwoju kultury.

Wypracowaliśmy własną metodę partnerskiego dialogu – „DNA Miasta”, która poprzez połączenie serii warsztatów i dyskusji daje szansę na realizację dobrej, czyli uwzględniającej zainteresowania mieszkańców i możliwości miasta polityki kulturalnej. Prowadzimy badania uspołecznienia kultury i organizujemy dyskusje poświęcone miastu i jego mieszkańcom („DNA Miasta: Diagnoza). W maju 2013 r. zaprezentujemy efekty rocznego projektu badawczego „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”.

Przeczytaj więcej o naszym doświadczeniu.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa